Mezun Olduktan Sonra Kpss Puan Geçerlilik Süresi

Mezun Olduktan Sonra Kpss Puan Geçerlilik Süresi

Merhaba arkadaşlar benim önceki bilgilerime göre kpss ortaöğretime giren birinin aldığını kpss puanı eğer kpss önlisanstan ya da kpss lisanstan mezun olursa geçerliliğini yitiriyor yönündeydi. Ancak Devlet Personel Uzmanları Derneği in sitesinde okuduğum bir yazıya göre benim bilgim yanlışmış. Hatta bu konuda yorum yapan pek çok kişininde fikirleri yanlışmış. Bu hatanın düzeltilmesi ve kpss adaylarının daha iyi bilgilendirilmesi için mevcut yazıyı aşağıya kopyalıyorum.

Kopyalamadan önce kısaca özetleyeyim, diyelim siz bu sene kpss ortaöğretime girdiniz ve 1 sene geçmeden önlisans ya da lisans mezunu oldunuz. Bu durumda bir üst düzeyden mezun olmuş olacaksınız ancak kpss ortaöğretim puanınız geçerliliğini sınava girdiğiniz tarihten itibaren iki sene boyunca korumaya devam edecek. Yani her halükarda kpss puanı geçerlilik süresi 2 yıl olarak vurgulanıyor. Konunun detayları şöyle :

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin “KPSS’nin Geçerlilik Süresi” başlıklı 11 inci maddesinde “KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.” ifadesi yer almaktadır. Bu doğrultuda şu açıktır ki; KPSS’ye girerek geçerli bir puan alan adayın bu puanı ister A Grubu olsun isterse B Grubu olsun 2 yıl boyunca geçerlidir. Üstelik  sınavdan sonra adayların öğrenim düzeylerinin yükselmesi de puanın geçerliliğini etkilemez.  Bu açıklamalardan sonra bu konuyu somutlaştırmak gerekirse:
  1. KPSS Ortaöğretime girmiş olan bir aday puanın geçerli olduğu 2 yıl içinde önlisans mezunu haline gelirse puanı geçerliliğini kaybetmez.
  2. KPSS Ortaöğretime girmiş olan bir aday puanın geçerli olduğu 2 yıl içinde lisans mezunu haline gelirsepuanı geçerliliğini kaybetmez. Hatta 2011 KPSS Lisans sınavına başvurmaları dahi bu puanın kullanımını engellemez. 
  3. KPSS Önlisansa girmiş olan bir aday puanın geçerli olduğu 2 yıl içinde lisans mezunu haline gelirsepuanı geçerliliğini kaybetmez. Hatta 2011 KPSS Lisans sınavına başvurmaları dahi bu puanın kullanımını engellemez. 

Bilgi kirliliğinden kaynaklanan ve adayların kafasını karıştıran “Bir ders bırakın mezun olmayın, aksi takdirde mevcut puanınız yanar” şeklindeki görüşler tamamen yanlıştır. Kısacası KPSS puanının geçerliliği öğrenim düzeyinin değişmesinden kesinlikle etkilenmez. Adaylar yine bu puanlarını kullanarak tercih başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

Lütfen bu konuda başka görüş ve yorumlara itibar etmeyiniz. Saygılar. Oktay KUŞER - Devlet Personel Uzman Yardımcısı

Kaynak : dpud.org