MEB'den Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, Anadolu Öğretmen ve Sağlık Meslek Liselerinin boş kontenjanlarına ek yedek kayıt işlemlerine ilişkin açıklama

Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, Anadolu Öğretmen ve Sağlık Meslek Liselerinin boş kontenjanlarına ek yedek kayıt işlemlerine ilişkin açıklama:

Bilindiği gibi Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi kapsamında öğrenci alan okullara öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri, 9 Temmuz 2010 tarihinde ilk tercihlerin alınmasıyla başlamış 3 Eylül 2010 tarihi itibariyle 3. dönem yedek kayıtlarının tamamlanması ile sona erecektir.

Ancak, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da, bir okula yerleştirildiği halde kaydını yaptırmayan öğrenciler ve tercih edilmeyen okullar sebebiyle kayıt dönemi sonrası bazı okullarda boş kontenjanların kalacağı tahmin edilmektedir.

Özellikle İstanbul ilinde bulunan ve yüksek puanla öğrenci alan Kadıköy Anadolu Lisesi, Kabataş Anadolu Lisesi, Beşiktaş Anadolu Lisesi, İstanbul Lisesi, gibi bazı okullarda öğrencilerin bu okullara yerleştirilme işleminden sonra özel okullara geçmeleri sebebiyle boşalan kontenjan sayısında da artışlar olduğu görülmektedir.

Bakanlığımız tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da duyurulduğu gibi, Bakanlığımız öğrencilerimizin haklarının en üst düzeyde korunması ve adil bir yerleştirme yapılması hususunda gerekli duyarlılığı göstermektedir.

Kamu kaynaklarının etkin, verimli kullanılması ve daha çok öğrencimizin bu okullardan yararlanması amacıyla 2010 tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan şartlar doğrultusunda yeni bir yedek listesinin oluşturulması kararlaştırılmıştır.

Buna göre; 03 Eylül 2010 saat 17:00de sona erecek olan kayıt döneminden sonra saat 19:00da ilan edilecek boş kontenjanlar dikkate alınarak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri için yedek yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Daha önce aynı sistemle öğrenci seçimi yapılan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile Anadolu İmam Hatip Liselerinin boş kontenjanlarına Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 49. maddesinin 2. fıkrasına göre ön kayıtla öğrenci alınacaktır.

Yedek yerleştirme; II. tercihler esas alınmak suretiyle yapılacak olup, süresi içerisinde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybetmiş sayılacaklardır.

2010 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi ek yedek yerleştirme ve kayıt takvimi:


Yedek kayıt işlemleri 13 - 17 Eylül tarihlerinde 3 dönem olarak yapılacaktır.

 Boş kontenjanlar için yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin ilan edilmesi: 07 Eylül 2010
 07 Eylül 2010 günü ilan edilecek yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları: 13-14 Eylül 2010 tarihleri arasında saat 17:00ye kadar,
 14 Eylül 2010 saat 19:00da ilan edilecek yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları: 15-16 Eylül 2010 tarihleri arasında saat 17:00ye kadar,
16 Eylül 2010 saat 19:00da yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları: 17 Eylül 2010 tarihinde saat 17:00ye kadar

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.