MEB'den '1544 birinciyi gizlediler' haberine yalanlama

HABERTÜRK Gazetesinin bugünkü (09.07.2010) nüshasında 1544 birinciyi gizlediler başlığıyla verilen ve gerçekleri yansıtmayan haberle ilgili olarak aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Söz konusu haberde özetle, Millî Eğitim Bakanı Nimet Çubukçunun emri dolayısıyla Seviye Belirleme Sınavına ilişkin ayrıntıların kamuoyu ile paylaşılmadığı, soruların tamamını doğru yapanların sayısı ve isimlerinin açıklanmadığı ifadesi yer almaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığı her dönemde olduğu gibi bu yıl da sınav sonuçlarına ilişkin detaylı bilgileri kamuoyu ile anında paylaşmıştır. Nitekim, haberi yapan Habertürk Gazetesi muhabiri de dahil bütün eğitim muhabirlerine Seviye Belirleme Sınavına ilişkin detaylı bilgiler e-posta ortamında gönderilmiştir.

Ayrıca 1544 birinci ortaöğretim yerleştirme puanı (OYP) 1.si değil, 8. Sınıf SBS puanı birincisidir. Resmi Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede 3 yılın SBS puanı ile yılsonu başarı puanının birlikte hesaplanmasıyla ortaya çıkan Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre yerleştirme gerçekleştirilmektedir.

Özel orta öğretim kurumlarına yerleştirmede ise Türkiye Özel Okullar Birliği Derneğinin kararı ile 8. Sınıf SBS puanı dikkate alınmaktadır.

Bu okullara öğrenci yerleştirme işleminde 8. sınıf SBS puanlarının esas alınması ile birlikte eşitlik olması durumunda geçmiş yıllara ait SBS puanları ve yaş durumunun dikkate alınacağı ilgili dernek tarafından karar bağlanmıştır. 1 milyondan fazla öğrencinin girdiği sınavda ülkemizin hemen hemen tüm illerinden 500 tam puanı almış öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin tümünün İstanbulda bulunan bir özel okulu aynı anda tercih etmeleri ihtimal dışı bir durumdur. Kaldı ki bu yerleştirme yöntemi tamamıyla ilgili kurumlar tarafından belirlenmiştir.

Öte yandan, il ve okulların başarı ortalamalarına dayalı olarak bir sıralama listesi, başarılı/başarısız gibi gereksiz bir takım tartışmalara yol açtığından bu yıl bakanlığımız tarafından oluşturulmamıştır. Sınav sonuçlarına göre okul ve öğrencilerimizin başarılarının artırılmasına yönelik alınacak tedbirler için ilerleyen zaman içerisinde detaylı sınav analiz bilgileri öğrenci ve okul bazında hazırlanarak ilgili yönetici ve öğretmenlerimizin değerlendirmelerine sunulacaktır.

Durum böyle iken, Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sonuçlarına, Bakan Çubukçunun yasağı gölge düşürdü gibi hiçbir dayanağı olmayan ve tamamen karalama amacı taşıyan ifadelerle Sayın Bakanımızı ve Bakanlığımızı karalamak suretiyle nasıl bir gazetecilik yapılmak istendiği anlaşılmış değildir.

Velilerimizin, öğrencilerimizin ve kamuoyunun gerçek dışı bir olaydan yola çıkılarak yapılan haberi dikkate almadan sınav sonuçlarının ve yerleştirmelerin şeffaf bir şekilde yapıldığını bilerek hareket etmelerini istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği