MEB 5000 Dershane Öğretmeni İçin Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu

MEB 5000 Dershane Öğretmeni İçin Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu
Dershane ve öğrenci etüt eğitim merkezlerinde eğitim personeli olarak görev yapanlar arasından 5 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin takvim açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde eğitim personeli olarak görev yapanlar arasından atanacak 5 bin sözleşmeli öğretmen için atama başvuru takvimi açıklandı. Takvime göre,yarın başlayacak ön başvurular 9 Eylüle kadar yapılacak.

MEB tarafından, 674 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) yer verilen dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde görev yapan eğitim personelinin sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanabilmesine ilişkin başvuru iş ve işlemlerine ilişkin duyuru, bakanlığın internet sitesinden yayımlandı.

Buna göre, dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde eğitim personeli olarak görev yapanlar arasından 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. Adaylar, ön başvuruları yarından itibaren 9 Eylüle kadar yapabilecek. Adayların sözlü sınava alınacakları merkezler, 10 Eylülde ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 26-28 Eylülde yapılacak. Sözlü sınav sonuçları, 28 Eylülde ilan edilecek. Atama sonuçları 10 Ekimde açıklanacak.

- Başvuru koşulları

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde 14 Mart 2014 itibarıyla eğitim personeli olarak çalışmakta olup, 1 Ocak 2014 itibarıyla en az 6 yıl (2 bin 160 gün) sigorta primi ödenenler, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) şartı aranmadan öngörülen diğer koşulları taşımak suretiyle sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına başvurabilecek.

Sozlesmeli ogretmenlik icin yapılacak sozlu sınava davet edilmek uzere yapılacak basvurular, elektronik ortamda (http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden) alınacak.

Başvurular, adayların en son görev yaptıkları dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinin bulunduğu il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılacak. Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.

2016 yılı KPSSP10 puanı üzerinden sözleşmeli öğretmen atamasına başvuruda bulunanlardan sözlü sınava katılanlar ile KPSSP121 puanı üzerinden yapılan sözleşmeli öğretmen atamasına başvuruda bulunanlar, bu duyuru kapsamında başvuru yapamayacak.

- Sözlü sınav

Sozlu sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp ozetleme, ifade yetenegi ve muhakeme gucu, iletisim becerileri, ozguveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelismelere acıklıgı, topluluk onunde temsil yetenegi ve egitimcilik nitelikleri yonuyle degerlendirilecek. Sozlu sınav komisyonunun sekretarya islemleri, sınav merkezlerinin bulundugu il milli egitim mudurluklerince yurutulecek. Sozlu sınav sonucunda 60 ve uzerinde puan alanlar basarılı sayılarak sozlesmeli ogretmenlige atanmak uzere tercih yapma hakkını elde edecek.

Üstyazı için Tıklayınız

Duyuru için Tıklayınız

Ek-1 Kontenjan listesi için Tıklayınız

Ek-2 Sözlü sınav merkezleri için Tıklayınız

Ek-3 Sözlü sınav değerlendirme formu için Tıklayınız

Ek-4 Takvim için Tıklayınız