LYS de Hak Yerini Buldu Sonuçlar Gecikecek mi?

LYS de Hak Yerini Buldu Sonuçlar Gecikecek mi?

2012 LYS sonuçları"YÖK ve ÖSYM’nin kararsızlığı yüzünden aylardır çözülemeyen AOÖBP uygulamasında son sözü Danıştay söyledi. Peki bundan sonraki süreci de yine Danıştay mı yürütecek? Elbette hayır ama ne YÖK de ne de ÖSYM’de bu performans var.Her an, her dakika yeni sorunlar çıkarsa hiç şaşırmamak gerekir. " 

Yeniden AOÖBP ‘ye geçilmesi, bir haksızlığın ortadan kalkmasına neden oldu. 

Tamam bu yıl için adaylar hak ettiklerini aldılar.

Peki ya aynı liselerin alt sınıflarında okuyan öğrencilerin hakları ne olacak?

Yeniden Danıştay’a mı gidilecek?

Yine aylarca süren bir eziyet mi yaşanacak?

Bütün bu senaryoların gerçeğe dönüşmemesi için, YÖK’ün bir karar alarak, halen lisede öğrenim gören tüm öğrenci haklarını koruma altına alması gerekir.

Yeni sistem de, bu yıl liseye giren öğrencilere uygulanmalıdır…


Puanlar artar mı?

 Özellikle iyi liselerde okuyan öğrencilerin puanlarında 10 puanlık bir artış söz konusu olabilecek. Bunu da hak ediyorlar. Çünkü hem sınavla girdiler hem de çok ağır bir eğitimden geçtiler, üstelik aldıkları puan da havadan bir puan değil, emeklerinin karşılığı…

Sınav sonuçları gecikir mi?

ÖSYM tüm bu gelişmeleri öngörerek önlem aldıysa hiçbir gecikme olmaz. Ama YÖK’e güvenip sırt üstü yattıysa, ciddi bir gecikme olabilir. O da birkaç gün içinde belli olur…

Bu konudaki gelişmeleri bugüne kadar en yakından izleyen ve üniversite adaylarının hep yanında olan www.egitimajansi.com.tr bundan sonra da aynı titizlikle gelişmeleri izlemeye devam edecektir.

Ayrıca yoğun teşekkürleriniz için bizden de size kucak dolusu sevgiler ve başarılar…

Hayal ettiğiniz üniversiteler ve liseler sizlerin olsun…

 

Kaynak: Abbas Güçlü