LYS 2013 Başvuruları

LYS 2013 Başvuruları

2013 LYS başvuruları2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (2013-LYS) : Başvurular

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında yapılacak 2013 Lisans Yerleştirme Sınavlarına (2013-LYS) başvurular, 22 Nisan 2013 tarihinde başlayacak, 29 Nisan 2013 tarihinde sona erecektir. Başvuru süresi uzatılmayacaktır.

LYSler için ayrı bir kılavuz bulunmadığından adayların, LYS başvurularını yapmadan önce ÖSYS ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsayan 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

LYS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

LYSlere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYSden, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.

LYS başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBankın tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir. Sınav ücreti, tüm PTT işyerlerinden veya ÖSYMnin İnternet sayfasında yer alan ÜCRETLER alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Girecekleri LYSlere karar vermek (Adayların LYSlerin tamamına katılarak kendileri için tüm LYS puan türlerinin hesaplanmasını sağlamaları önerilir.)

2) Sınav ücretini yatırmak

3) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak

LYSler 81 il merkezi ve Lefkoşada yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYSlerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Adaylar, başvuru işlemi için başvuru merkezlerine gitmeden önce girecekleri LYSlere karar vermiş olmalıdır. Adayların girecekleri LYSlere karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekir.

Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir uyarısını görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekmektedir. Adayların başvuru sonundaki bu çıktıyı yerleştirme işlemine kadar saklamaları yararlarına olacaktır. ÖSYM, başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir.

Adaylar, sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra en kısa süre içinde başvuru bilgilerini ÖSYMnin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidirler.

2013-LYS adaylarına duyurulur.

19-04-2013