Liselerde Sınıfta Kalma Gerekli midir?

Liselerde Sınıfta Kalma Gerekli midir?
Liselerde Sınıfta Kalma Gerekli midir?

Yeni yasal düzenleme ile birlikte sınıf geçmek ve aynı zamanda başarılı sayılmak için her dersten ayrı ayrı 50 ortalamaya ihtiyaç duyulacak. Eski sistemi andırıyor gibi görülebilir ancak düzenleme ile birlikte öğrenci başarısının arttırılması hedefleniyor ve eğitimcilerin genel yorumlarını incelediğimizde bu gelişmenin olumlu olduğunu görebiliyoruz. Liselerde sınıfta kalma elbette gerekli ve bu sayede öğrenci sorumluluk üstleniyor ve okulu bitirmek için ekstra gayret sarf ediyor. Sınıfta kalma olmadığı sürece öğrenci daha rahat hareket edecek ve derslerin önemini fark etmeyecektir.

Bazı eğitimciler ise bunun ezberciliğe sebebiyet vereceğini ve sırf ders geçmek ve okul bitirmek için öğrencilerin ezberciliği benimseyeceğini düşünüyor. Net bir görüş belirtmek pek mümkün gibi görünmese de en azından kendi yorumumuzu sizinle de paylaşmış olalım. Biz bu düzenlemenin olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz ve son dönemde artan saygısızlık ve şiddet olaylarının da azalacağını umut ediyoruz. Bildiğiniz gibi sınıfta kalma olmadığı takdirde öğrenci daha rahat davranabiliyor ve öğretmenine karşı rahat bir şekilde saygısızlık yapabiliyor. Sınıfta bırakma, en etkili yaptırımlardan bir tanesi ve bu yaptırım sayesinde öğrenci başarısı ile birlikte davranışlarının da olumlu etkileneceği düşünülüyor.

Sınıfta Bırakmak Bir Tehdit Unsuru mu?

Tehdit, sert bir tanımlama olabilir. Yaptırım çok daha uygun ve bu sayede az önce de bahsettiğimiz gibi öğrenci kendine bir görev edinip okulu geçmek ve o dersi vermek için ekstra çaba sarf edecektir. Sınıfta bırakma yaptırımı olmadığı durumlarda o dersler öğrenci için herhangi bir şey ifade etmiyor ve başarı durumu da olumsuz etkileniyor. Bu bir zorlama olarak da nitelendirilebilir ancak son dönemdeki eğitim ortamlarına bakıldığında bunun ne kadar gerekli olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Sınıfta bırakma yaptırımı sayesinde öğrenci her derse ekstra özen gösterecek ve önem verecektir. Basit bir örnek ile devam edelim Yıllardır Beden dersleri ile ilgili zayıf bir algı var. Öğretmen nasılsa bırakmaz düşüncesi ile öğrenciler bu derse yeteri kadar ilgi göstermiyor ve öğretmenine de saygısızlık yapabiliyorlar. Sınıfta bırakma yaptırımı sayesinde artık öğrenci beden dersinde de kalabilecek. Evet yanlış duymadınız! Buna gerçekten ihtiyaç var ve derslerin önemini vurgulamak adına doğru bir yaptırım olacağını düşünüyoruz.

Her Derse Gereken Özen Gösterilecek

Bu uygulamanın en önemli avantajlarından ve katkılarından bir tanesi de her derse gereken önemin verilecek olmasıdır. Öğrencinin önemsiz gördüğü ve geri plana attığı dersler için bile artık ekstra hassasiyet göstermesi gerekiyor ve bu da bir şekilde başarıya katkı sağlayacaktır. Beden Dersi örneğini az önce vermiştik ve bu da konunun anlaşılır olmasını daha makul kılıyor.

Önemsiz olduğu düşünülen dersler artık daha sıkı tutulacak ve öğrenciler, sınıfı geçmek için gerekli tüm çabayı gösterecektir. Liselerde sınıfta kalma gerekli midir sorusuna elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Bu sorunun cevabı her eğitimci için farklılıklar gösterebilir ve biz kendi düşüncelerimizi iletmeye çalıştık.

Eğitim modelleri değiştiriliyor, sınav sistemine müdahale ediliyor ve bunun yanı sıra yasal düzenlemeler de yapılıyor. Doğru eğitim sistemini belirlemek bu kadar zor olmamalı ve her geçen gün yapılan değişiklikler öğrencilere de zarar veriyor. Umut ediyoruz ki yakın zamanda oturmuş ir eğitim sistemimiz olacak ve artık öğrenciler yeni bir sürpriz ile karşı karşıya gelmeyecektir. Oturmuş bir eğitim sistemi, donanımlı bireyler ve başarılı öğrenciler yaratmak için elbette en önemli unsurdur.