Lise yerleştirme sınavına giriş belgeleri açıklandı

Lise yerleştirme sınavına giriş belgeleri açıklandı
22-05-2018
Lise yerleştirme sınavına giriş belgeleri açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB),liselere yerleştirmeleriçin 2 Haziranda yapılacakmerkezi sınavın giriş belgelerie-okul sisteminden açıklandı. Öğrenci velileri, e-okul veli bilgilendirme sisteminden sınav giriş yerlerini öğrenebilecek.

Bakanlığın yapacacağı ve bu yıl 8inci sınıfa devam eden öğrencilerin isteğine bağlı olarak gireceği merkezi sınav, 8inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak.

2 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Sınavın birinci bölümü saat 09.30da, ikinci bölümü ise saat 11.30da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20şer olmak üzere, 40 soru yöneltilecek.

İki bölüm arasında verilen 45 dakikalık süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

Fotoğraflı giriş belgeleri onaylanacak

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alacak liselere ilişkin 2 Haziranda yapacağı merkezi sınav giriş belgelerini e-okul sisteminden açıkladı. Fotoğraflı sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak.

Okul müdürlükleri, fotoğraflı sınav giriş belgesini internetten çıktı alarak onaylayıp öğrenciye teslim edecek. Sınav giriş belgesini kaybeden öğrencilere belgenin yenisi onaylanarak verilecek.

Toplam 6 yorum yapıldı.
  yorum ilayda
  2018-06-03 06:29:49
  Dün ben sınava girdim gerçektende matematik çok zordu. Ben sabirsizim bir an once cevaplari internete yuklesinler
  yorum Girişimci
  2018-06-01 22:02:35
  45 dk molada okul bahçesine çıkabiliyormuyuz
  yorum sudenur
  2018-05-31 13:54:29
  neden bizi bu kadar zorluyorsunuz haksızlık bu keşke 1 yıl daha erken doğsaydım lanet olsun böyle eğitim sistemi olmaz niye duymuyorsunuz bizi duyun artık yeter
  yorum aslıhan
  2018-05-30 11:20:23
  8.sınıfları çok zorluyacak bir sınav olduğunu biliyoruz çocuklar , ona rağmen hayellerinden vazgeçmiyorlar.
  yorum Melisa
  2018-05-29 21:11:02
  böyle bir ülkede eğtim sisteminden ne beklenir ki? Şu an kendi açımdan kötü durumdayım. İkide bir sınavlar değiştiriliyor SBS, TEOG, LGS.... Bize de demiyorlar ki" bu çocuklar ne yapacak?" Sınav zor. Okulların Puan kıriterleri yüksek. Nereye, hangi okula gidelim biz peki? Toplum zaten bizleri Lise kontejyenlerini düşürerek, İmamhatipe itiyor. Ama ben geleceğimde ki meslek için de anadolu ya gitmem gerek. Zaten imamhatipede zor durum da olsam dahi bir sene beklerim de gitmem. DUYUN BİZİ!
  yorum Salih
  2018-05-26 10:23:16
  Eğitim sistemimiz bence dünyada en kötü
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sürekli güncellenen içeriği ile kendini daima yeni tutabilen sınav siteniz sorubak.com
resim

EN GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ

Eğitim alanında ki en güncel haberlere anında erişim sağlayabilirsiniz.
resim

KULLANICI DOSTU ARAYÜZ

Web sitemizde yer alan içeriklere kolay ulaşabilmeniz için arayüzü özenle tasarladık.
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sorubak.com olarak tüm sınavlar hakkında detaylı bilgileri web sitemize özenle ekliyoruz.