Lise Kızları için Güvenli Bir Alan Yaratmak

Lise Kızları için Güvenli Bir Alan Yaratmak
Lise Kızları için Güvenli Bir Alan Yaratmak

Yalnızca lise düzeyindeki kızlar için değil, erkekler için de güvenilir bir alan yaratmak büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar, kız öğrencilerin güvenlik konusunda kendilerini zayıf hissettiklerini ortaya koyuyor. Bildiğiniz gibi yakın zamanda güçlü bir proje başlatıldı ve artık okulların güvenlik seviyesi belli oranda arttırıldı. Dilerseniz bu detaylara alt başlıklar halinde göz atalım ve sizleri de bilgi sahibi yapalım.

4 Kategori Belirlendi!

Güvenli okul protokolü kapsamında okul kolluk görevlisi ile birlikte güvenli eğitim koordinasyon görevlisi ve aynı zamanda resmi ve sivil ekipler de görev yapacak. Özel güvenlik görevlisi desteği ile birlikte devriye gezenlerin sayısı da arttırılacak ve bu sayede daha güvenli eğitim kurumları yaratmak mümkün olacaktır.

Okul Çevresi ve Okul İçi Güvenliği

Süleyman Soylunun açıklamaları doğrultusunda yalnızca okul içerisinde değil, aynı zamanda okul çevresinde de güvenlik kontrolleri ve denetimi daha sıkı bir hal alacak ve öğrencilerimizin çok daha güvenilir alanlarda eğitim alması sağlanacaktır.

Bu çalışma gerçekten önemli çünkü yalnızca okul içi değil, aynı zamanda okul çevresi ve yakın bölgenin de güvenlik adına kayda alınması gerekiyor. Dışarıdan gelen kişilerin öğrencilere zarar verdiğini ya da öğrencileri bir şekilde rahatsız ettiği gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

Bakanlık tarafından başlatılan çalışma bu şekildedir. Peki eğitimciler ya da müdürümüz neler yapabilir? Gelin hep birlikte bunu konuşalım.

Nöbetçi Öğretmenler

Okul içi güvenlik kontrollerinin yanı sıra okul çevresi ve yakın bölgelerin kontrolünü de sağlamak durumundasınız. Herhangi bir tehdit unsuru algıladığınız takdirde kişileri ya da öğrencileri tek başınıza uyarmak yerine güvenlik güçlerinden de yardım alabilirsiniz. Okul çıkışında bekleyen kalabalık grupların uyarılması ya da bu bölgede beklememeleri gerektiğini hatırlatabilirsiniz.

Nöbet süreniz boyunca okul bölgesini kontrol etmek zorundasınız. Öğrencilerin var olan şikayetlerini dinleyebilir ve bu şikayetlerin çözümü için bir üst mevkiden yardım alabilirsiniz.

Okul Müdürü ve Öğretmenler

Lise kızları için ve erkekleri için güvenli bir eğitim alanı yaratmak sizlerin elinde. Seminerler düzenleyebilir, eğitim çalışmaları başlatabilir ve daha da önemlisi şikayetleri olan öğrencilerin şikayetlerini bire bir ele alarak hareket edebilirsiniz. Taciz ya da zorbalık tarzı şikayetlerin önüne geçmek adına bu konuda öğrencilerinizi de bilgilendirmeniz gerekiyor. Yaptırımların çok daha güçlü olması önemli ve bu sayede zorbalığın önüne geçmek bir nebze de olsa mümkün hale gelecektir.

Şiddete ve Zorbalığa Meyilli Öğrencilerin Gözlem Altında Tutulması

Bu konuda daha önce herhangi bir suç işlemiş ya da zorbalığa meyilli öğrencilerinizi gözlem altında tutmak durumundasınız. Bu yalnızca nöbetçi öğrencilerin değil, aynı zamanda okul personeli ve müdürün de en önemli görevidir. Göz dağı vermek zaman zaman işe yarayabiliyor ve bu eğilimi kısa süre içerisinde ortadan kaldırıyor. Taciz ve zorbalığın her geçen gün biraz daha arttığı bir dönemdeyiz ve ne yazık ki bu bizleri olduğu gibi herkesi üzüyor. Okulda verilecek ve başlatılacak olan eğitim çalışmaları neticesinde bunun önüne geçmek mümkün.

Özellikle kız çocuklarımıza çok daha güvenli alanlar yaratmak durumundayız ve bunu yaparken erkek öğrencilere doğru eğitim verilmesi gerekliliğini de unutmamak gerekiyor. Kızlarımızı koruma altına almak yerine erkeklere eğitim vermek en doğru olandır ve bizler de tam olarak bunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Düzenli olarak öğrencileriniz için seminerler düzenleyebilir ve daha güvenli bir eğitim alanı yaratmak için adımlarınızı atabilirsiniz.