LGS Tercihlerinde Genel Yüzdelik Dilim mi? İl Yüzdelik Dilim mi?

LGS Tercihlerinde Genel Yüzdelik Dilim mi? İl Yüzdelik Dilim mi?

LGS Tercihlerinde Genel Yüzdelik Dilim mi? İl Yüzdelik Dilim mi? Kullanılacak?

2019 yılında Türkiye genelinde bin 531 liseye merkezi sınavla öğrenci yerleştirilecek. Okulların toplam kontenjanı 139 bin 660 olarak açıklandı. Yerleştirme için merkezi sınav 1 Haziranda yapıldı.

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifade edilmiş halidir. MEB sizin Türkiyede veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini yayınlıyor. Yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Peki, yüzdelik dilim nedir?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiyede veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde % 8 giren bir öğrenci 1 300 000 (LGSye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104 000. olmuştur. Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir

Yüzdelik dilim, sınava giren adayın sınav sonucunda aldığı puan ile sınava giren tüm öğrencilerin bir orana oturtulduğu, bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim sınav sonuç belgesinde il ve ülke genelinde olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanarak açıklanır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

Sonuç olarak LGS tercihlerini yaparken kesinlikle genel yüzdelik dilime bakmalısınız. Çünkü A şehrindeki bir okula B şehrinden de öğrenciler tercihte bulunabilir.