LGS Sınavını Kazandıracak 6 Püf Nokta

LGS Sınavını Kazandıracak 6 Püf Nokta
LGS Sınavını Kazandıracak 6 Püf Nokta

Geleceğimizi belirleyen ve bir nebze de olsa şekillendiren sınavlardan biri de LGS olarak karşımıza çıkıyor. Atılacak adımlar ve yapılacak hamleler, sınav stresini azaltmanın yanı sıra bu sınavı kazandıracak hamleler de olmalıdır. Neler yapabiliriz ya da neler yapmanız gerekiyor sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

Anlama ve Yorumlama

LGS sınavı detaylarını incelerseniz eğer ezberci eğitimin geride bırakıldığını ve soruların büyük bir kısmının hem anlamaya hem de yorumlamaya açık olduğunu görebilirsiniz. Yalnızca konu çalışmak bu süreçte ne yazık ki işe yaramıyor ve analiz edebilmek adına bol bol soru çözmek de gerekiyor. Her iki noktada da kendinizi geliştirdiğinize ve yeterli olduğunuza emin olmanız gerekiyor. eksiklerinizi bu yönde belirleyebilir ve eksik olanın üzerine gidebilirsiniz. Tek başına test çözmek ya da konu çalışmak ne yazık ki sınavı kazandırmayacaktır.

Kitap Okumak

Derinliği ve yorumlama yetisini arttıracak güzel bir tavsiyede bulunacağız. Konu çalışmak ya da test çözmek dışında her gün en az 30 dakika kadar kitap okumanız tavsiye ediliyor. Uzmanların tavsiyesi bu yönde ve işe yaradığı da ispat edilmiş durumda. Ne okuduğunuz da önemli ve size mutlaka bir şeyler katacak olması gerekiyor. Roman, öykü ya da kişisel gelişim kitabı da olabilir. Bu yelpazeyi genişletmek kesinlikle sizlerin elinde ve bu konuda da ekstra çaba göstermek durumundasınız.

Zaman Yönetimi

Hangi derse ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kolay olan ya da yeteri kadar bilgi sahibi olduğunuzu düşündüğünüz dersleri biraz geriye atabilirsiniz. Önemli olan eksiklerinizi kapatmanız ve bunun için de zaman yönetimini doğru bir biçimde ayarlamanız gerekiyor. hangi derse ne kadar süre çalışmanız gerektiğini tek başınıza belirleyemiyorsanız eğer rehber öğretmenlerinizden yardım alabilir ve birlikte hareket edebilirsiniz.

Sosyal Faaliyetler

Tek başına ders çalışmak ve hatta zamanın büyük bir kısmını derse ayırmak sizleri zihinsel anlamda kötü hissettirecektir. Bunaldınız anlarda sosyal faaliyetlere de yeteri kadar zaman ayırmanız gerekiyor. Daha dinç ve daha diri bir zihin yaratmak bu sayede mümkün hale geliyor. Arkadaşlarınızla zaman geçirin ev daha da önemlisi stres atacağınız faaliyetleri de ders çalışma programınıza dahil etmeyi unutmayın.

Soru Cevap Etkinlikleri

Bu etkinlikleri başarılı arkadaşlarınız ile birlikte yerine getirebileceğiniz gibi aynı zamanda ilgili dersin öğretmeni ile de yapabilirsiniz. Haftada en az 1 gün de olsa bu etkinliğe ihtiyacınız var. Çözemediğiniz soruları biriktirin ve kenara bırakmak yerine öğretmenleriniz ile tartışın. Soru cevap etkinlikleri ile birlikte konulara olan hakimiyetiniz de bir nebze olsun artacak ve çerçeveyi biraz olsun genişletecektir.

Deneme Çözmek

Evde kendi başınıza sınav ortamı yaratıp denemeler çözün. Az önce de ifade ettiğimiz gibi çözemediğiniz soruları göz ardı etmek yerine öğretmenlerinize götürün. Haftada en az bir kez sınav ortamını aktif hale getirin ve kendinizi bu ortama adapte edin. Konularınız bittiği takdirde deneme sınavı sayısını arttırabilirsiniz ve bu sayede sorulara olan hakimiyetiniz de kısa süre içerisinde artış gösterecektir.

LGS sınavını kazanmak için 6 püf nokta başlığı altında birtakım detaylardan bahsettik. Bu sınav, sizleri daha iyi bir eğitim kurumuna yerleştirmek adına düzenleniyor ve bu konuda kişisel başarının ne denli önem arz ettiğini de hepimiz çok iyi biliyoruz. Sınav kaygısı ve endişelerinizi bir kenara bırakıp rahatlamaya çalışın. Bu dönemde sakin kalmaya da çok fazla ihtiyacınız olacaktır.

Yazar: Sorubak.Com