LGS de yüzdelik dilim değişir mi? Ne kadar yükselir?

LGS de yüzdelik dilim değişir mi? Ne kadar yükselir?

2019 LGS Tercihleri: Yüzdelik dilimlere göre nasıl tercih yapacaksınız? LGS: Yüzdelik dilimler ne anlama geliyor? Yüzdelik dilimleri kullanırken nelere dikkat edeceğiz? Yüzdelik dilimimiz içinde kaç öğrenci olduğunu nasıl bileceğiz? Liseye Geçiş Sınavına (LGS) giren öğrencilerden de velilerden de en sık gelen sorular bunlar. Gelin bu soruların yanıtlarına bakalım:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaklaşık 1 milyon öğrencinin LGS puanlarıyla birlikte yüzdelik dilimlerini de açıkladı. Bu yıl sadece öğrencilerin Türkiye geneli yüzdelik dilimlerini paylaştı. LGS tercihleri 1-12 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

LGS: YÜZDELİK DİLİM NE DEMEK?

Tercihte önemli olan yüzdelik dilimi kullanmak. Puanlar her yıl sınavın zorluk ya da kolaylık derecesine göre değişiyor. Bu yıl da LGS sayısal bölümde sürenin 20 dakika artırılması öğrencilerin puanlarında yükselmelere neden oldu. Ancak puanlar değişiyor olsa da yüzdelik dilimler çok fazla oynamıyor.

YÜZDELİK DİLİM HESABI NASIL YAPILIYOR?

Yüzdelik dilim hesaplaması sınava giren aday sayısının 100e bölünmesiyle elde edilen bir rakam. Sınava da 1 milyonun üzerinde öğrenci girdiği için her yüzdelik dilim içinde yaklaşık 10 bin aday bulunuyor. Yani yüzde 1lik dilim içindeyseniz ilk 10 bin içindeki öğrenci arasındasınız demek. Yüzde 5lik dilimde yer alıyorsanız, ilk 50 bin arasındaki öğrenci arasındasınız.

ÖZEL OKULA NE KADAR ÇOK ÖĞRENCİ GİDERSE

Burada önemli olan bir başka nokta öğrencilerin ne kadarının özel okullara gideceğine ilişkin. Özel okula ne kadar çok öğrenci giderse, Türkiye genelinde daha yüksek yüzdelik dilimdeki öğrencilerin devlet okullarına gitme şansı olur.

Ancak bu yıl ülke genelinde ekonomik sıkıntı olduğunu, buna karşılık özel okulların ücretlerinin artığını unutmamak gerekiyor. Bu durum özel okula giden öğrenci sayısının azalmasına ya da ekonomik gücü olan ama daha düşük başarı seviyesindeki öğrencilerin daha fazla tercihine neden olabilir. Bu durum da devlet liselerine olan tercihi artıracaktır. Örneğimizdeki okul kontenjanını geçen yıl ilk yüzde 5.5den doldurmuşken, bu yıl yüzde 5 ya da yüzde 4.5tan doldurabilir.

Okulların yüzdelik dilimlerindeki oynamaya bir de veli ya da kamuoyunun dikkatini çekecek derecede başarılara ya da başarısızlıklara imza atması olur. Buna bağlı olarak okulun göreceği talep yüzdelik dilimlerinde oynamaya neden olur.

TERCİHLERDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Peki yüzdelik dilimlerin ne olduğunu ve değişmesinde nelerin etkili olduğunu konuştuk. Şimdi tercihlerimizi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.

Burada da Cem Gülanın velilere önerisi şöyle:

İLK 10 BİNDE YÜKSELDİ

Verileri incelediğimizde soru çözme sayıları ve doğru sayılarının ilk 10 binde yükseldiğini görüyoruz. İkinci 10 binde de bir miktar yükselme var. Ancak ilk 100 binde çok fazla bir oynama yok. Bu da şunu gösteriyor. Sadece en yüksek puanla öğrenci alan 3-4 özel okul ile 6-7 devlet okulu için daha dikkatli tercih ve takip gerekebilir. Bunun dışındaki okullarda çok büyük oynamalar olmaz. Bunu puanlar bazında değil yüzdelik dilimler bazında söylüyoruz. Puanlar değişti ve çok yanıltıcı olabilir ama yüzdelik dilimler ancak belli şartlarda değişir. Yüzdelik dilimlerdeki değişiklik, sadece en yüksek puanlı bir kaç okulda bir kaç yüz öğrenciyi etkileyecektir.

KONTENJAN ARTAR YA DA AZALIRSA

Daha önce de dile getirdiğimiz gibi yüzdelik dilimleri etkileyecek olan okul sayısı ya da kontenjanların artması ya da azalmasıdır. Özel okullar ve devlet okullarında İstanbul dikkate alındığında Anadolu Liseleri bazında bu durumda bir değişiklik olmadı. Sadece İmam Hatip Liselerinde genel kontenjan aynı bırakılıp sınıf kontenjanları azaltıldı. Bu okullar da fen-sosyal bilimler programı uygulayan okullar haline dönüştürüldü. Bu durum belki bu okulların öğrenci çekmesine neden olabilir.

ANADOLU LİSESİ TERCİHİ YAPACAKLAR NASIL DAVRANMALI?

Anadolu Lisesi tercihi yapacaklar yüzdelik dilimlerine göre hareket etsinler. Ama geçen yıl gerçekleşen yüzdelik dilimlerin az da olsa yükselebileceğini dikkate alsınlar, yani yüzdelik dilimlerinin çok üzerinde okulu tercih listesine koymasınlar. Sadece 5 okul tercih hakkı olduğu için risk almasınlar.

YÜZDELİK DİLİM NE KADAR YÜKSELİR?

Bu yüzden de okulların geçen yıl öğrenci aldıkları yüzdelik dilimlerin kendi değeri üzerinden yüzde 10 oranında yükselebileceğini dikkate alsınlar.

Şöyle bir örnek verebiliriz.

Bir okul geçen yıl ilk yüzde 1lik dilimden öğrenci aldıysa o okulu bu yıl yüzde 0.9 gibi bir dilimden alabilir gibi düşünsünler.

İlk yüzde 3lük dilimden alan bir okulu da yüzde 2.7 veya yüzde 2.8 den alabilir gibi düşünsünler. Böylece riske girmezler.

İlk yüzde 5 ile yüzde 10 arasında öğrenci alanlarda çok fazla oynama olmaz, daha az oynar. Yüzde 10nun altındaki dilimler ise pek değişmez.

Yine de 5 tercihinizi kullanırken, bir tercihinizi yüzdelik diliminiz yetmese de hayallerinize, sonraki üç tercihinizi yüzdelik diliminize yakın okullara, son tercihinizi ise sizin altınızda bir tercihe ayırın ki bu tercih de emniyetiniz olsun.

Pervin Kaplan