LGS de matematik zordu

LGS de matematik zordu
02-06-2018
LGS de matematik zordu

8. sınıf öğrencilerinin "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav"ı bugün gerçekleşti. Uzmanlar sınavda matematiğin belirleyici olduğunu kaydetti.

"Karşılaştırma içeren soru tipine de yer verilmiş"

Türkçe sorularının bir önceki sınav sistemi ile karşılaştırdığında soru tiplerinde farklılık olduğunu kaydeden Uğurludural, "Sınavda okuma, anlama ve yorumlama becerisi ile beraber sözel mantık ve ortak metin üzerinden çoklu sorulara yer verilerek akıl yürütme becerisinin de ölçüldüğü ortaya çıkmıştır.

"Sınavda sosyal bölüm soruları zorlamadı"

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sorularını içerik bakımından inceleyen Bahçeşehir Koleji Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Ferda Gençel, "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ait sorular açık anlaşılır, 8. sınıf kazanımlarına uygun ve TEOG sınavına göre daha kolay sorulardan sorulmuştur.

"İngilizce sorularında geçen yıllara göre değişiklikler vardı"

İngilizce sorularını değerlendiren Bahçeşehir Koleji İngilizce Bölüm Başkanı Altan Azaplar, "İngilizcede açık, anlaşılır ve 8. sınıf kazanımlarına uygun sorular sorulmuştur. TEOG ve SBS sınavlarının aksine bu sene bir ilk olarak soru yönergeleri İngilizce olarak yazılmış olup, grafik ve tablo yorumlama sorularına yer verilmemesi dikkat çekicidir. Yine geçmiş yıllarda yapılan TEOG sınavları ile bu sınav karşılaştırıldığında, resimlerin kullanıldığı soru sayısının arttığı görülmüştür.

"Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümünde ezber sorular çıkmadı"

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümünün sorularının açık, anlaşılır ve net ifade edildiğini belirten Bahçeşehir Koleji Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Yasemin Arayan, "Tüm sorular 8. sınıf kazanımlarından oluşmaktadır. Sınavda bilgi ve yorum düzeyinde sorular yer almaktadır.

"Fen Bilimleri bölümünde eşit konu dağılımı yapılmış"

Fen Bilimleri bölümünde konu dağılımının orantılı olarak hazırlandığını belirten Bahçeşehir Koleji Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Senem Ertün, "Sorular MEB tarafından yayımlanan konu ve kazanımlara uygun olarak hazırlanmış deneysel içeriğe sahip olan soru tiplerinin ağırlıkta olduğu bir sınavdır. Soru metinleri anlaşılır bir dille yazılmış olup konuya hakim olmanın yanı sıra; okuma, anlama ve yorumlama gücünün de ölçüldüğü sorulara yer verilmiştir

"Sınavın belirleyicisi Matematik bölümü oldu"

"Sınavın tamamını dikkate aldığımızda bu sınavın belirleyici dersinin matematik olduğu görülmektedir" diyen Bahçeşehir Koleji Matematik Bölüm Başkanı Alaattin Gülmez ise , "Matematik testinin tamamı göz önüne alındığında öğrencilerden okuduğunu anlaması, analiz etmesi ve yaptığı çıkarımlarla çözüme ulaşması beklenmektedir. Bununla birlikte TEOG sınavıyla kıyasladığımızda bir soru içerisinde birden fazla kazanımın sorgulandığı sorular bu sınavın çoğunluğunu oluşturmaktadır. Sınavının yarısının zor geri kalanının ise orta güçlükte olduğunu söylemek mümkündür.

Toplam 15 yorum yapıldı.
  yorum ×schoolx
  2018-06-17 15:03:52
  TEOG olmasınmış , afedersiniz de cahil misiniz? LGS bir sınav değil mi? Bu kadar mı beyin yetmezligi yaşadınız bunu düşünürken? Bize sayısalda her ders için verilen süre 30 dakika fakat bu soruların öğretmenler tarafından çözülmesi daha uzun sürüyor. Örneğin matematik adını hatırlamadığım bir öğretmen tarafından 38,5 dakikada çözüldü. Ama bize verilen süre 30 dakikaydı. Bize sorulan sorular bizim seviyemizin üstündeydi.

  Ben daha önce bu kadar ülkesinin gelişmemesi için çalışan insan görmedim. Hepsi birer dahi sanırsın.

  Daha ilkokulu bile bitirmemiş insanlar gelmiş , sınav hakkında konuşuyorlar.
  Ne olacak bu oğrencinin hali diye düşünmüyor kimse. Herkes kendi menfaatini düşünüyor , zaten asıl sıkıntı burada başlıyor. Daha sonrada , insanlar soruyorlar kendilerine neden bu ülkede beyin göçü oluyor? Çünkü bu ülke dehalarına sahip çıkmak yerine onları umursamıyor.
  Okul puanları fırlamış , herkes kendisine bir okul arıyor. Kimisi istediği gibi bir okul bulamıyor , bir sene çalışmasına rağmen. Kimse görmüyor öğrencinin içindeki çökmüş ruhunu.

  Görse bile gözlerini kapatıyor.
  yorum Veli
  2018-06-09 11:23:05
  Yazıklsr olsun böyle soru hazırlayanlara benim çocuğum bunu haketmedi oy felan yok şimdiden söyleyim
  yorum Ağlayan göz
  2018-06-07 17:03:38
  Valla bizde şok olduk hiç böyle bir sonuç beklemiyorduk.resmen hayallerimizi suya düşürdüler bizi kobay olarak kullandılar.geçen sene haberlerde habire duyuruyorlardı bilmem şurdan kaç tane teog birincisi çıkmış.bilmem burdan kaç tabe teog birincisi çıkmış diye övünüp hava atıyorlardıya köydeki çoban bile 1.çıkmıştı.bu sene niye çıkıpta haber edemediler..çünkü o kadar zor soruları hiç sıfır yanlışla bitiren olmadı.hakkımız haram olsun bizi kullandıkları için.
  yorum
  2018-06-07 16:33:02
  Matematik zordu 200puan alırsam valaha dua edeceğim
  yorum arok
  2018-06-06 08:38:58
  bana göre matematik zor olmasaydı başarılı olan herkes fen lisesi veya kadoğluna gidebilirdi
  yorum Etken
  2018-06-04 22:37:37
  Yaziklar olsun çocuklar la beraber biz ailelerde harap olduk neymiş teog kalksin cocuklar sitres olmasin dediler ne olsi peki daha beteri Allaha havele ediyorum çocuklar beyler hanimlar lutfen sesimizi duyuralim 147 şikayet hattini arayin nekadar şikayet olursa iptal edilmr durumu olabilit bimer cimer heryere şikayetimi yaptim duyarli olalim
  yorum Nalan
  2018-06-03 19:55:30
  Nasılda hepsini doğru yaptım.
  yorum Asds
  2018-06-03 19:31:24
  Geçen sene 12.12.12.12 12 üzeri 4 olarak yazdıran sistem bu sene bir soruya 1.5 dakika veriyor ve soruyu okuması anlaması 1.5 dakikadan fazla
  yorum veli
  2018-06-03 16:48:34
  çocukları 8 yıl boyunca sanki bu tür soruları çözecek müfredatla eğitmişler gibi utanmadan çıkmış bide eğitimde çağ atlattik diyorlar merak etmeyin 24 haziranda biz size çağ atlatacağız çocuklarımızın bir damla gözyaşına kıyamazken siz göz pınarlarını kurutmakla kalmadınız aynı zamanda piskolojilerinide alt üst ettiniz
  yorum Ince kaynak
  2018-06-03 15:10:39
  Ben hiç anlamadım bu ülkeyı yönetenlerin maksadı ne. Benım oğlum böyle bir soru yok resmen çocuklarımız gırız geçırdı matamatık çok ama çok zor dıyo 12 doğrusuuu var söyle ful den ful ne olur bılmıyom
  yorum Yusuf
  2018-06-03 14:35:58
  Kardeşim sayısal bölüm de sorular çok uzundu bazı sorular 1 sayfa biz ne yabalım
  yorum Veli
  2018-06-03 12:01:06
  Tübitak derecesi olan çocuklar bile matematikten 14 - 15 net anca çıkarabildi. Fende 18net. Sözel full. Belirleyici sayısal bölüm oldu. Çalışan çocuklar net azlığına üzülmesin. Herkes aynı durumda. Full çözen kimse yok.
  yorum deniz kizi
  2018-06-03 07:25:18
  hani sinav olmayacakti teog sinav bu yapilan sinav degilmi ?anlayamadumbirer sayfalik soru liderlere soralim bakalim kendileri bu sorulara kacar dakika ayirip cozecekler cocuklarin pisikolojilerini bozdular bunun hesabini kim vercek hepsini allaha havale ediyorm
  yorum Veli
  2018-06-03 04:20:17
  Çocuklarımızı deneme tahtası yaptınız
  yorum Veli
  2018-06-03 01:21:47
  Marematik sorusunun birini çözmek için 12 dk sını ayırıyor ve sonucu bulduktan sonra şıklarda olmadığını görüyor nerde hata yaptığını 2 dk da buluyor ve düzeltmeyi yapıp 4dk da tamamlıyor şıklardan işaretlemesi toplam 18 dk sını bu soruya harcadıktan sonra. Akrabalarından emlakcı olanını hatırlıyor. Ve derin bir ohh çekiyor.
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sürekli güncellenen içeriği ile kendini daima yeni tutabilen sınav siteniz sorubak.com
resim

EN GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ

Eğitim alanında ki en güncel haberlere anında erişim sağlayabilirsiniz.
resim

KULLANICI DOSTU ARAYÜZ

Web sitemizde yer alan içeriklere kolay ulaşabilmeniz için arayüzü özenle tasarladık.
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sorubak.com olarak tüm sınavlar hakkında detaylı bilgileri web sitemize özenle ekliyoruz.