lgs başvuruları ne zaman 2019

lgs başvuruları ne zaman 2019

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınlandığı takvimde yer alan bilgiye göre LGS 2019 sınavı 1 Haziran'da gerçekleşecek. 2018 - 2019 eğitim öğretim yılı takvimi için düzenlenecek olan Liseye Geçiş Sınavı başvuruları hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamasına karşın geçtiğimiz sene olduğu gibi Nisan ayında başlaması öngörülüyor.

Hatırlayacağınız üzere geçmiş sınav başvurusu 11 Nisan'da başladı, 18 Nisan'da sona ermişti. Peki öğrenci ve velilerin merakla beklediği ve günlerdir çalıştığı LGS sınavı başvuruları ne zaman başlayacak?

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Merkezi Sınav başvurusunda bulunacak öğrenciler, başvuru yapmadan önce elektronik ortamdaki bilgilerinin güncel olup olmadığını kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol ettireceklerdir. Öğrenci bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlüğü sorumlu olacak. MEB in yayımlayacağı kılavuzda başvuru ile ilgili detaylar ortaya çıkacak ve E Okul üzerinden LGS başvuru işlemleri tamamlanacaktır.

BAŞVURUNUN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

1. Elektronik ortamdaki öğrenci bilgilerinde eksiklik, çelişki veya hata varsa,
2. Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından onaylanmamışsa,
3. Yurt dışından başvuru yapan öğrencilerin belgelerinde eksiklik varsa,
Bu durumdaki öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

LİSEYE GEÇİŞ SINAVI SAATİ UZATILDI!

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihi 1 Haziran 2019 olarak belirlendi. Test süresi 20 dakika uzatıldı, 50 soruluk sözel bölüm 75, 40 soruluk sayısal bölüm 80 dakika oldu.