Kanserden korunmanın temel yolları

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

Kanser organizmada meydana gelen,hücreleri kontrolsüz büyüyen,kötü huylu tümörlere verilen genel addır.Kanserler malign tümörlerdir.Metastaz yapma,başka dokulara yayılma özelliği gösterir.Sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Erişkinlerde her yıl 100 bin nüfus için 150-300 kişi kansere yakalanmaktadır. Ülkemizde her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığı tahmin edilmektedir.2006 yılında Türkiyede kanser tedavisine 2.8 milyar euro harcanmış olup,aynı hızla artarsa ve önlem almazsak 2020 yılında bu sayının 4 misline çıkacacağı tahmin edilmektedir.

2011 yılında olduğu gibi 2012de Kanser Daire Başkanlığınca Kadın Kanserleri Yılı olarak anılmaktadır.Dolayısıyla kadın kanserleri arasında en sık görülen kanser olan meme kanseri ve yine erken teşhisle yakalama imkanı olan rahim ağzı kanseri taramaları KETEM tarafından yapılmaktadır.

Bu sebeple KETEMler kurulmuştur.KETEMin amacı ; insanları kanser konusunda bilinçlendirerek kanseri daha oluşmadan önlemek ve oluşan kanserleri erken yani tedavi edilebilir aşamadayken yakalayabilmektir.

KETEMlerin standart hizmetleri şu şekildedir ;

1- Kanser konusunda farkındalık yaratacak eğitimler.

2- Meme kanseri taraması.50-69 yaş arası tüm kadınlar 2 yılda bir mamografi ile ücretsiz taranır.

3- Serviks kanseri taraması.30-65 yaş 5 yılda bir smear ile ücretsiz taranır.

4- Kolo-rektal kanser taraması.50-70 yaş kadın erkek gaitada gizli kan testi ile ücretsiz taranır.

5- Sigara bıraktırma danışmanlık ve tadavi hizmetleri ücretsiz yapılır.

Türkiyede her yıl 100.000 kişi erken yaşlarda sigaradan dolayı hayatını kaybetmektedir.Akciger kanserinin %90 sebebi olan sigara tüm vücutta görülen diğer kanserlerinde görülme sıklığını artırmaktadır.Bu sebeplerle sigara bıraktırma polikliniklerine olan ilginin artan bir hızla devam etmesi,sigara içen bireylerin zihinlerinde artık sigarayı bırakma düşüncelerinin,isteklerinin ve gayretlerinin olması KETEM olarak bizleri mutlu etmektrdir. Çünkü sigarayı bırakan her bir birey bizler için kazanılmış yeni ve sağlıklı bir hayat demektir.

Kanserden korunmanın temel yolları ;

-Sigara ve alkol kullanmıyız.

-Çalışma ortamındaki zararlı kimyasal maddelerden korunun.

-Gereksiz ilaç kullanımı ve gereksiz radyolojik tetkiklerden kaçının.

-Güneş ışığının zararlı etkilerinden korunun.

-Böcek ilacı ve diğer tarım ilaçlarından uzak durun.

-Yüksek kalorili diyet ve katkı maddelerinden uzak durun.

-Düzenli egzersiz yapın.

Benzer Şiirler: Kanser Haftası Şiirleri