DGS sınavı tercih işlemleri nasıl yapılacak?


Adaylar; 2010-DGS puanlarini öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasil yapacaklarini ÖSYM in http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir.

Adaylarin yükseköğretim lisans programlari tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM in internet adresinden (GÜNCEL alanindan) yayimlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmalari gerekmektedir.

Tercihler bireysel olarak internet araciliğiyla aday tarafindan elektronik ortamda yapilacaktir. Tablo-2de ön lisans programina ait mezun olunacak/olunan meslek yüksekokulunun yaninda, alani gösteren dört rakamli bir numara (Mezuniyet Alan Kodu) bulunmaktadir. Bu numara Tablo-3te yer alan ön lisans mezuniyet alaninin kodunu gösteren numaradir. Tablo-3teki bu numara karŞisinda gösterilen lisans programlarindan tercih yapilabilir. Tercihlerin doğru olarak yapilabilmesi için önce Tablo-3ün dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programindan mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarinin tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun diŞindaki alanlardan yapilacak tercihler geçersiz sayilacaktir.

Tablo-1, dikey geçiş yapilabilecek lisans programlarinin kodlarini, adlarini, kontenjanlarini, puan türünü, öğretim süresini, 2009-DGSdeki en küçük puanini ve varsa koşullarini göstermektedir. Tercih edilmek istenen programlarin varsa koŞullarinin dikkatlice incelenmesi gerekir. KoŞullari uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir.

Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunmasi koşuluyla tercih sirasi önem kazanmaktadir. Bu yüzden tercihler yapilirken eğitim görmek istenen programlarin en çok istenilenden baŞlanmak üzere siralanmasi uygun bir yoldur. Adaylar dikey geçiŞ yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarini istek sirasina göre ilgili alana yazacaklardir. Bir aday yalniz mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1den en çok 18 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu deðildir. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve saklanmalıdır. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra tercihlerde deðişiklik yapılmaz.

Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) sonuçlarına göre meslek yüksekokullarına yerleşen adaylar tercih yapmayacaklardır.

Tablolara bakabilmek için lütfen kılavuzu bilgisayarınıza sağ tıklayarak farklı kaydedin.

Kılavuz (07.05.2010)