Çocukların Neden Akıllı Telefonlara Sahip Olmasını İstiyoruz?

Çocukların Neden Akıllı Telefonlara Sahip Olmasını İstiyoruz?
Çocukların Neden Akıllı Telefonlara Sahip Olmasını İstiyoruz?

Ders çalışmak, oyun oynamak, gündemi takip etmek ve sosyal medya Aslında daha birçok farklı unsurdan söz etmek mümkün. Peki çocuklarımız için telefon gerekliliği konusunda ne düşünüyorsunuz? Telefon ile aralarındaki ilişkiyi belirlemekte ya da bu ilişkiye sınır çizme konusunda ne kadar başarılısınız? Bu durumu kontrol altında tutmadığınız takdirde gerçek bir bağımlıya dönüşeceğini bilmeniz gerekiyor.

Ebeveynlerin öncelikli görevleri arasında çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamak yer alıyor. Bu konuda yeterli olduğunuzu düşünüyorsanız eğer devamında telefon alma fikrini konuşabilirsiniz. Ve tabii ki bir de yaş sınırı var. Telefon sonrası tablet dönemi de başlayacak ve çocuğunuz teknoloji ile tanışacaktır. Burada gerçekten büyük sorunlar yaşıyoruz ve bazı ebeveynlerin, çocuklarına zaman ayırmaktan kaçınarak ellerine telefon tutuşturduklarını da çok iyi biliyoruz. Neden telefon almalıyım ya da almamalıyım sorularına yanıt vererek başlayabiliriz ve dilerseniz ilgili başlığımıza geçelim.

Telefon Almalı mıyız?

Gelişen dünya ve teknolojiye ayak uydurmasını istiyorsanız ve sağlıklı bir şekilde iletişim kurabileceğine inanıyorsanız, kesinlikle telefon almalısınız. Fakat burada önemli bir sorumluluk üstleneceksiniz ve yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi sınır çizme konusunda daha profesyonel davranmanız gerekiyor. Aksi takdirde bir bağımlı yaratacak ve iletişim sorunları yaşayan bir çocuk ile baş etmek durumunda kalacaksınız.

Çocuklarınız kısa sürede öğrenecekleri için oyun oynamak, internette gezinmek ve daha da önemlisi internetteki riskler ile tanışmak isteyecektir. Bu risklerin farkındasınız ve sorumluluk alabileceğinizi düşünüyorsanız eğer onları telefon ile tanıştırabilirsiniz. İhtiyaçlarına yanıt verecek mütevazı bir telefonun yeterli olduğunu ise unutmayınız.

Akranlarının Telefonu Var!

Akranlarının telefonu olması ya da farklı şeylere sahip olması çocuğunuzun da aynı şeye sahip olması gerekliliğini ortaya çıkartmaz. Burada engel koymayı bileceksiniz ve ona göre müdahale edeceksiniz. Eğer telefon, çocuğunuz için gerçek bir ihtiyaç ürünü ise elbette hiç tereddüt etmeden satın alabilirsiniz ancak tüm akranlarında var, benim çocuğumda da olsun şeklinde bir düşünce kesinlikle sizleri hataya düşürecek ve yanlış karar vermenize neden olacaktır.

Kontrol Nasıl Sağlanır?

3 yaşına kadar herhangi bir ekrana maruz kalmaması gerektiğini artık sizler de çok iyi biliyorsunuz ve bilinçli bir ebeveyn olduğunuzu düşünüyoruz. 3 yaşından sonra ise ekrana maruz kalma süresi 10 dakika şeklinde arttırılabilir ve yavaş yavaş bu süreci kontrol altına alabilirsiniz. Elbette sizi dinlemeyecek ve küçük kaçamaklara imza atacaktır ancak bu denetim mekanizması tamamen sizin elinizde.

Çocuğunuz 6 yaşına geldiğinde bu süreyi arttırabilirsiniz ve 12 yaşından sonra bu süre 120 dakika olarak güncellenebilir. Uzmanlar bunu söylüyor, peki ya ebeveynler ya da eğiticimler olarak bu sürelere ne kadar dikkat ediyoruz ya da ne denli ayak uydurabiliyoruz?

Emin olun teknoloji ile tanıştıktan sonra onu kontrol etmek gerçekten çok zor ve izin vermediğinizde ya da engellemeye çalıştığınızda tepkisi de büyük olabiliyor. Telefon ve tablet kullanımını bir etkinlik ya da ödül olarak belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Gün içerisindeki gereklilikleri yerine getirdikten sonra telefon ya da tablet ile oynamasına izin verebilirsiniz ve bu sayede daha iştahlı bir çalışma düzeni yaratabilirsiniz.

Bu süreleri aştığı takdirde küçük cezalar ile telefon kısıtlaması getirmek de mümkün ve bunu yaparken de çok hassas davranmanız gerekiyor. Zor bir süreçten geçeceksiniz ve bu aşamada neler yapmanız gerektiğini de artık daha iyi biliyor olmalısınız. Eğer gerekiyorsa uzman yardımı alabilir ve denetimi biraz daha arttırabilirsiniz.

Yazar: Sorubak.com

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER