Çıkmış ALES soru ve cevap anahtarları

Çıkmış ALES soru ve cevap anahtarları
2014 ALES sınav tarihiçıkmış ALES soru ve cevap anahtarları, ALES çıkmış son beş yılın soruları, geçmiş ales soru ve ecvap anahtarları

Sınava başvurular, 11-20 Eylül 2013 tarihleri arasında yapıldı.

2013 ALES Sonbahar dönemi sınavına kimler girmek zorundadır?

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

Neden ALESe girmelisiniz?

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Formasyon için 2013 ALES şart mı?

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALESe yabancı uyruklular da girebilecektir.

İşte çıkmış ALES soru ve cevap anahtarları:

2006 ALES sonbahar dönemi soru ve cevapları

2007 ALES ilkbahar dönemi soru ve cevapları

2007 ALES sonbahar dönemi soru ve cevapları

2008 ALES ilkbahar dönemi soru ve cevapları

2008 ALES sonbahar dönemi soru ve cevapları

2009 ALES ilkbahar dönemi soru ve cevapları

2009 ALES -Sonbahar Dönemi – Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı

2010 ALES İlkbahar Dönemi Soru ve cevapları

2010 ALES sonbahar dönemi soru ve cevapları

2011 ALES (ilkbahar dönemi) soruları ve cevap anahtarı

2011 ALES sonbahar dönemi sınavı soru ve cevap anahtarı

2012 ALES ilkbahar dönemi soru ve cevap anahtarı

2012 ALES sonbahar dönemi soru ve cevap anahtarı

ÖSYM 2013 ALES ilkbahar dönemi soru ve cevap anahtarı