Canikli: İhraçlardaki küçük yanlışlıkları yeni bir KHK'da gidereceğiz

Canikli: İhraçlardaki küçük yanlışlıkları yeni bir KHK'da gidereceğiz

Beştepedeki Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖden atılanlar için düzeltme KHKsı çıkarılacağını söyledi Canikli kendi Bakanlığında yaşanan hatayı da örnek olarak verdi.

Canikli, 50 binden fazla memuru ihraç ettiklerini, yanlış değerlendirme oranının yüzde 1in altında olduğunu, yanlışlıkla atılanların yine aynı yöntemle görevlerine iade edileceğini açıkladı.

İŞTE CANİKLİNİN AÇIKLAMALARI

Konu tartışılıyor. Çok farklı görüşler

Belirlediğimiz kriterler çerçevesinde bu kamudaki görevden almalar gerçekleştiriliyor. Hepsi somut ve net kriterler. Bunlardan herhangi birine takılması halinde işlem tesis ediliyor. Bir kısmını sayayım..

  • FETÖye bağlı bilinen dernek, vakıf vs. üyelikler, yönetici pozisyonunda görev almalar.
  • Bylock olarak bilinen şifreli haberleşme platformunu kullanma.
  • Bank Asyadaki hesabını, terör örgütü başının, bu kurumu finansal olarak destekelyin dediği tarihten itibaren hesap açıp veya varolan hesabına para yatıranlar.
  • MİT ve Emniyet istihbarat örgütlerinden gelen kayıtlar

Buna benzer somut kesin net bilgiler

Kriterlerimize uygun olmayanlar, herhangi bir açığa alma veya göreve son verme işlemiyle açığa kalmamıştır.

Bu ölçütler bağlamında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunları da herkesle paylaşıyoruz. CHP ve MHP ile paylaşıyoruz. Kendilerinin talebi üzerine bilgi veriyoruz.

Çok az da olsa düzeltemeler yapıyoruz. Hatalı olduğu daha sonra anlaşılırsa onları yine aynı yöntemle görevlerine iade edeceğiz. En son kararnamede, kapatılan FETÖ yurtlarından 15 eğitim öğretim kurumuu tekrar açtık ve iade ettik. Yaptığımız çalışmalarda bunu tespit ettik. Aynı şey görevden alınan personel için de geçerli. 50 binden fazla kişiyi ihraç ettik. Yanlış değerlendirmenin sonucunda FETÖ mensubu olmadığı halde atılan varsa, onu da aynı yöntemle iade edeceğiz.

Zaman zaman da olabiliyor. Bir örnek vereyim. FETÖ başının çağrısı üzerine altınlarını Bank Asyaya yatıran bir görevden alınan vardı. İtiraz etti. Hesabı kapatıtm diye. Hakikaten 2012 yılında altın hesabını TLye çevirdiğini ve hesabı kapattığını gördük. Bunu önümüzdeki ilk kararnamede iade edeceğiz.

Yanlış yapıldığı iddiaları en ciddi şekilde değerlendieiyoruz. Adaletsizlik yapmıyoruz.

Hata oranımız çok düşük. Şuana kadar ben FETÖ mensubu değilim diyenlerin oranı yüzde 1in altında. Yapılan itirazların yüzde 3 veya 5i haklı çıkıyor.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER