BESYO mezunları KPSS olmadan memur olabilir mi?

BESYO mezunlarının KPSSsiz memur veöğretmen olmaları mümkün müdür?

Evet mümkün. Spor dallarında düzenlenen bazıetkinlikleri kazananlara veya belli sayıda katılanlaramemuriyet hakkı verilmektedir.

İlgili Mevzuat Hükmü

KPSS Yönetmeliğinde yer alan Ek madde 4e göre,

(1) Üniversitelerin fakülte veya dört yıllıkyüksekokullarından mezun olup, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki genel şartları taşıyanlardan;

a) Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Üniversiad Oyunları, Akdeniz Oyunları ile Dünya AskeriOyunlarında ferdi ve takım müsabakalarında ilk üç dereceye girenlerin,

b) Uluslararası Olimpiyat Komitesinin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler ve ümitler kategorilerindeDünya ve Avrupa şampiyonaları ile Uluslararası Askeri Sporlar Konseyince yapılan Dünya ve Avrupaşampiyonalarında ilk üç dereceye girenlerin,

c) (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az on kez ülkemizi temsil ederek millisporcu belgesi almış olanların,

kendi istekleri üzerine, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde münhal bulunan sportif eğitim uzmanı ve antrenör kadroları ile öğretmenlik için aranan diğer özel şartları da taşımaları kaydıyla Milli EğitimBakanlığında münhal bulunan beden eğitimi branşında öğretmen kadrolarına atanmalarında bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.

Aşağıdaki yarışmalarda ferdi veya takım halinde ilk 3e girenler KPSSsiz memur olabilir

- Olimpiyat Oyunları,

- Parolimpik Oyunları,

- Üniversiad Oyunları,

- Akdeniz Oyunları

- Dünya Askeri Oyunları

Aşağıdaki yarışmalarda büyükler, gençler ve ümitler olarak ilk 3e girenler KPSSsiz memur olabilir

- Dünya ve Avrupa şampiyonaları

- Uluslararası Askeri Sporlar Konseyince yapılan Dünya ve Avrupa şampiyonalarında

Yarışmalarda ilk 3 e dereceye giremeyenler de KPSSsiz memur olabilir mi?

Evet olabilir. Yukarıda belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az 10 kez ülkemizi temsil ederek millisporcu belgesi almış olanlar KPSS puanına gerek olmaksızın kamuya girebilirler.

Yukarıda belirtilen sporcular hangi unvanlara atanabilirler?

Yönetmeliğe göre yukarıda belirtilen şartları taşıyan sporcular sportif eğitim uzmanı, antrenör veyaöğretmen olarak atanabilirler.

BESYO haricindeki fakülte mezunları da yarışmalara katılarak bu haktan yararlanabilir mi?

Evet. Çünkü Yönetmelik e BESYO ismi zikredilmemiş, "Üniversitelerin fakülte veya dört yıllıkyüksekokulları" ifadesi kullanılmıştır. Yani İİBF, FEF, İletişim, Mühendislik fakültesi mezunları da bu haktan yararlanabilirler.

Kutay Seymen ARIKAN

kutay@memurlar.net