Bakan: Sakıncalı öğretmenlere 60’ın altında verdik

Bakan: Sakıncalı öğretmenlere 60’ın altında verdik

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TRT Haberde öğretmen atamaları, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ve mülakat ile ilgili soruya cevap verdi.

SAKINCALI GÖRÜNENLER MÜLAKATTA DÜŞÜK NOT ALDI

Mülakat mevcut kanunumuzda da var. Yüksek puan alıp, elenenler için, istihbarat ve emniyetten gelen raporlarda, şu kimseler bizler açısından sakıncalıdır diyor. Bu öğretmenlere 60ın altında verdik, geriye kalanlarda ise 80-85 civarında not verdik. Öğretmen niteliklidir, herkes bu meziyete sahip değildir, diğerlerinin bir adım öne çıkması, adalet değil midir?

2018DE 20 BİN ÖĞRETMEN ALIMI YAPACAĞIZ

Geçen yıl 50 bin öğretmen ataması yaptık bu yıl 20 bin atama yaptık, bu yıl bütçe geçsin, bütçede talebimizi sunacağız, onlar da duruma bakacaklar, bize izin verecekler, yine gelecek yıl, bu yılda olduğu gibi yaklaşık 20 bin öğretmen alımı yapacağız. Şubatta duyuruya çıkıp, Mayısta mülakat yapacağız, atamalar ise Ağustosta yapılacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YA İŞİNİ YA DA EŞİNİ TERCİH EDECEK

Sözleşmeli öğretmenlerden, eğer ikiside sözleşmeliyse, aileleri birleştiriyoruz. Eşi mühendis ise kusura bakmayın öğretmen eşi,nin yanına gelsin. Kanuna yazdık, aile birliği öğretmenin yanında sağlanır dedik, Afyondaki gelsin, aksi durumda sözleşmeli öğretmen ya eşini, ya işini tercih edecek.