Askeri Liseler için sık sorulan soru ve cevaplar

1. Kuleli Askerî Lisesine başvuru koşulları nelerdir?

Hâlen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel  ortaokulların son sınıfında okuyor olmak, sınav giriş yılının haziran döneminde doğrudan mezun olmak, okul bitirme derecesi (son 5 yılın ortalaması) en az 3,50 (100’lük sistemde 75) olmak, yurt dışı okul mezunları için (Bu durumdaki adayların da sınavın yapıldığı yılın haziran döneminde doğrudan mezun olmaları gerekmektedir.) bu okulların bir mesleğe yönelik olmadığını ve ortaokullarla denkliğini belirten, Millî Eğitim Bakanlığınca onaylanmış belgeye sahip olmaktır. (Bu belge yazılı sınav sonucunda Kara Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen baraj puanı aşıldığı takdirde ikinci aşama sınavına gelirken adaylar tarafından yanlarında getirilmelidir.)

2. Kuleli Askerî Lisesine başvurular ne zaman ve nasıl yapılmaktadır?

Adayların şubat – mart aylarında http://www.tsk.tr ve www.osym.gov.tr internet sitelerinden temin edecekleri Askerî Liseler Sınavı(ALS) Aday Bilgi Formunu yine bu sitelerde yayımlanan ALS kılavuzuna uygun olarak doldurarak, mezun olacakları ortaokula onaylatmaları ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM)’nin sınav başvuru merkezlerinden birine teslim etmeleri gerekmektedir. Sınav başvuru merkezleri http://www.tsk.tr ve www.osym.gov.tr internet sitelerinde ilan edilmektedir. Başvurularda adayın kimlik belgesi ile birlikte bulunması zorunludur. Adayların başvuruya gitmeden önce sınav ücretlerini kılavuzda belirtilen bankaya yatırmaları gerekmektedir.

3. Kuleli Askerî Lisesine girmek için Askerî Liseler Sınavı(ALS)’ dan kaç almalıyım?

ÖSYM tarafından yapılan ve birinci seçim aşaması olan Askerî Liseler Sınavı(ALS)’ dan Kara Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen baraj puanın üstünde bir puan almanız gerekmektedir.

4. Kuleli Askerî Lisesi paralı bir okul mudur?

Hayır. Kuleli Askerî Lisesinde öğrenim gören öğrencilerin barınma, giyinme, iaşe ve  derslerde kullanacakları materyal ihtiyaçları devlet tarafından temin edilmekte ve öğrencilerden herhangi bir ücret alınmamaktadır.   

5. Kuleli Askerî Lisesinin eğitim öğretim seviyesi nedir ve süresi kaç yıldır?

Eğitim öğretim lise seviyesinde olup, süresi dört yıldır. Orta öğretim düzeyinde eğitim almış herkes Kuleli Askerî Lisesi eğitim programını takip edebilir.

6. Kuleli Askerî Lisesini bitirdikten sonra daha yüksek bir eğitim kurumuna devam edecek miyiz?

Evet. Kuleli Askerî Lisesinden başarıyla mezun olan askerî öğrenciler, Ankara’da bulunan Kara Harp Okulunda üniversite seviyesinde eğitim öğretimlerine devam etmektedirler.

7. Ders içerikleri nelerdir? Okulda başarısız olursak ne olacak?

Dersler Millî Eğitim Bakanlığı lise müfredatına uygun olarak düzenlenmiştir. Ortaöğretim düzeyinde eğitim almış herkes Kuleli Askerî Lisesi eğitim programını takip edebilir. Başarısız olursanız o sınıfı bir kez daha tekrar etme şansınız olup, iki kere sınıfta kalırsanız okulla ilişiğiniz kesilmektedir.

8. Kuleli Askerî Lisesine girdikten sonra istediğim zaman okuldan ayrılabilir miyim?

Evet. Öğrencilerin kanuni velilerinin talebi üzerine veya 18 yaşını doldurmuş öğrencilerin kendi talepleriyle başka bir eğitim kurumunda okumak üzere okuldan ayrılma işlemi gerçekleştirilebilir.

9. Kuleli Askerî Lisesinden ayrılmak istediğimde herhangi bir ödeme yapar mıyım?

Evet. Sağlık nedeniyle okuldan ayrılma durumu hariç olmak üzere ders başarısızlığı, disiplinsizlik, veli isteği gibi okuldan ayrılma durumlarında devlet tarafından yapılan harcamalar tarafınızdan ödenmektedir. 6353 sayılı kanuna göre maliyet hesabı yapılırken yemek giderlerinin yarısı alınır. İlaç ve tedavi, kitap kırtasiye ve öğrenci harçlıkları giderleri ise geri alınmaz. Bu da 2014 yılı için yıllık 4995 TL’ dır.

10. Öğrenim esnasında okul üniforması mı giyilmektedir?

Evet. Öğrenim süreniz boyunca okul tarafından size verilen üniformaları giyeceksiniz.

11. Öğrenciler derslerden sonra dışarı çıkılabiliyor mu?

Kuleli Askerî Lisesi yatılı olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren bir okuldur. Öğrenciler hafta sonları günlük izne çıkmaktadırlar. Ancak hafta içi izin ihtiyacı olan öğrenciler derslerden sonra belli bir süreyle günlük izne çıkabilmektedir.

12. Ailesi İstanbul’da oturan öğrenciler derslerden sonra evlerine gidebilirler mi? Diğer öğrencilerin izin durumu nasıldır?

Hayır. Öğrenciler ailesi (anne, baba) ve yakın akrabalarından (abi, abla, teyze, hala ,dayı, amca, nine, dede) evli olanlara hafta sonları için evci çıkabilirler. Evci öğrenciler cuma akşamı okuldan çıkıp evlerine gitmekte ve pazar akşamı okula geri dönmektedir. Ailesi ve yakın akrabaları İstanbul’da oturmayan öğrenciler ise cumartesi ve pazar günleri sabahtan günlük izne çıkarak akşamları okula dönmektedir.

13. Memleket izinlerine hangi tarihlerde gidebileceğiz?

       Ailesi ve yakın akrabaları İstanbul dışında oturan öğrenciler Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, yarıyıl tatili ve yaz tatili gibi zamanlarda evlerine gidebilirler. Bu zamanlar haricinde öğrencilerin velilerinin hafta sonu için İstanbul’a gelmeleri hâlinde öğrenciler velisi refakatinde okul dışında(İstanbul sınırları içerisinde) kalabilirler.

14. Öğrenim süresince yemek ve barınma işlemleri nasıl olacaktır?

Öğrenim süreniz boyunca tüm yemek ve barınma işlemleriniz okul tarafından karşılanacaktır. Yemekler özel yemek firması tarafından pişirilip servis edilmekte ve öğrenci yemekhanelerinde yenmektedir. Barınma ise 8-10 kişilik öğrenci yatakhanelerinde gerçekleşmektedir.

15. Okulda internet ve bilgisayardan faydalanabilecek miyiz?

Evet. Okulumuzda her sınıfın bilgisayar dershanesi mevcuttur. Bu dershanelerde internet kullanma imkânı vardır. Ayrıca okul kütüphanesinde de internet bağlantılı bilgisayarlar mevcuttur ve bu bilgisayarlardan istifade edilebilir.

16. Okulda spor salonu, yüzme havuzu ve halı saha var mıdır?

Evet. Okulumuzda 2 adet kapalı spor salonu, bir adet kapalı yüzme havuzu vardır. Ayrıca bir adet büyük futbol sahası, 3 adet halı saha ve çok sayıda basketbol sahası mevcuttur. Öğrenciler bu tesislerden serbest zamanlarında ve beden eğitimi derslerinde faydalanabilmektedir.

17. Okulda ne tür spor kulübü ve dalları mevcuttur?

Okulumuzda atış, atletizm, kros, koşarak hedef bulma, askerî pentatlon, yüzme, judo, güreş ve tekvando takımları bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler spor takımları haricinde birçok eğitsel kol ve hobi kulüplerinde serbest zamanlarını değerlendirebilmektedir.

18. Okulda sağlık işlemleri nasıl yürütülmektedir?

Okulumuzda bir adet revir bulunmaktadır. Öğrenciler sağlık işlemlerini okulumuzda bulunan revirde ve Gülhane Askerî Tıp Akademisinde(GATA) gerçekleştirmektedir.

19. Okulda yat / kalk saatleri var mıdır?

Evet. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerini başarılı bir şekilde takip edebilmeleri ve fiziki  gelişimlerini sürdürebilmeleri için belirli bir takvime göre faaliyetlerini (yatma, kalkma, yemek yeme, derse girme, serbest zaman, etüt, vs.) sürdürmeleri gerekmektedir.

20. Okulda cep telefonu, tablet bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullanılabiliyor mu?

Okulda cep telefonu kullanımı belirlenen yer ve zamanlarda serbesttir. Önümüzdeki dönemlerden itibaren okulumuzda Akıllı Okul Projesi’nin hayata geçirilmesiyle birlikte tablet bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlar da kullanıma başlanacaktır.

21. Sinema, tiyatro, kültür gezisi gibi sosyal aktivitelere katılabilecek miyiz?

Okulumuzda sinema salonu bulunmaktadır. Sinema salonunda öğrencilerin de seçtiği güncel filmler izletilmektedir. Ayrıca yıl içerisinde öğrencilerimiz İstanbul’daki çeşitli tiyatrolara ve İstanbul’un tarihî ve kültürel mekânlarına götürülmektedir. Yabancı dil geliştirme kapsamında, okul kütüphanesinde ve sınıflarda bulunan bilgisayarlarda film izleme imkânı bulunmaktadır.

22. Okuldan yurt dışı gezilerine öğrenci gönderiliyor mu?

Çeşitli seçmeler sonucu, belirli standartlara ulaşan öğrenciler, masrafları okul tarafından karşılanarak değişik ülkelerdeki tarihî, kültürel ve bilimsel yerleri görmek ve genel kültür seviyelerini arttırmak maksadıyla yurt dışına geziye gitmektedir.

23. Kuleli Askerî Lisesinde kendimi hangi konularda geliştirebilirim?

Kuleli Askerî Lisesinde kendinizi yabancı dil, spor, askerî disiplin ve eğitim, birlik ve beraberlik, liderlik, kültürel, sanatsal ve sosyal etkinlikler, hobi kulüpleri gibi konularda geliştirebilirsiniz. Öğrencilerimiz çeşitli projelerle TÜBİTAK gibi kuruluşların yarışmalarına katılmakta ve çeşitli dereceler almaktadırlar. Yine öğrencilerimiz çeşitli spor dallarında müsabakalara katılmakta ve dereceye girmektedirler.

24. Askerî eğitimler ne sıklıkta yapılmaktadır?

Eğitim yılı içerisinde 9 ve 10’uncu sınıflar haftada 1 saat, 11 ve 12’nci sınıflar haftada 2 saat süreyle başlangıç seviyesi temel askerlik bilgi ve becerileri için askerî eğitim yapmaktadır. Bunun dışında askerî eğitim yıl sonunda yaz kampında uygulanmaktadır.

25. Yaz kampına ne zaman gidilmektedir? Yaz kampı nerede yapılmaktadır?

Yaz kampı okul kapandıktan sonra, 2 hafta süreyle İzmir Menteş bölgesinde yapılmaktadır. Yaz kamplarında spor, yüzme, başlangıç seviyesi temel askerlik bilgi ve becerileri ve atış konuları ağırlıklı olarak işlenmektedir.

26. Gerçek silahla atış yapabilecek miyiz?

18 Yaşını dolduran öğrencilerimiz 11’inci sınıf yaz kampında, gerçek piyade tüfekleri ve gerçek mermilerle çeşitli atışlar yapmaktadır.

27. Beden Eğitimi ve Spor derslerinde hangi konular işlenmektedir?

Beden Eğitimi ve Spor derslerinde şınav, mekik, barfikste kol çekme, 100 m. koşu, 1200 m. koşu, 2400 m. koşu, halata yardımlı tırmanma, uzun atlama, yüksek atlama, yüzme konuları işlenmekte ve bu konularda belirli standartlara ulaşılması gerekmektedir.

28. Sınıflar kaç kişiliktir?

Sınıf mevcutları 17 ile 24 arasında değişmektedir.

29. Günlük ders saati planlaması nasıldır?

Günlük ders saati planlaması sınıflara ve günlere göre 7 ile 9 saat arasında değişmektedir.

30. Yakınlarımız ve arkadaşlarımız okul döneminde bizi ziyaret edebilirler mi?

Evet. Eğitim öğretim yılı içerisinde okula gelen yakınlarınız ve arkadaşlarınız ders saatlerinden sonra sizinle görüşebilirler.

31. Öğrenim süresince herhangi bir harçlık veya maaş alacak mıyız?

Öğrenim süreniz boyunca kanunlarla belirlenen oranda (teğmen rütbesi 1’inci kademe brüt aylığının 9’uncu sınıfta %30’u, 10’uncu sınıfta %35’i, 11’inci sınıfta %40’ı, 12’nci sınıfta %45’i oranında, 2014 yılı itibariyle ortalama 48 TL)  aylık maaş alacaksınız.