AÖL (Açık Öğretim Lisesi) 2013 YGS Başvuru İşlemler

AÖL (Açık Öğretim Lisesi)  2013 YGS Başvuru İşlemler

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Kimler Müracaat Edebilir?

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 02-15 Ocak 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

a) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat tarihleri arasında Açık Öğretim lisesinde öğrencilik durumu;

1. Aktif veya Donuk Öğrencilerimizden;

III. dönem sınav tarihinin ilk günü itibariyle;

· 17 yaşını doldurmamış olanlardan 2012-2013 eğitim öğretim yılı I. dönemi sonu itibarı ile dönemi 7 ve üzeri olanlar,

· 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlardan 2012-2013 eğitim öğretim yılı I. dönemi sonu itibarı ile dönemi 6 ve üzeri olanlar,

aşağıda verilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat edebilirler.

2. Silik olan Öğrencilerimizden;

· 2012-2013 eğitim yılı II. dönem veya III. dönem sınavlarına katılmak için yeni kayıt/kayıt yenileme döneminde kaydını yaptıracak olan öğrencilerimiz müracaat edebilir.

3. Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar,

· Lise düzeyinde eğitim veren herhangi bir orta öğretim kurumundan tasdikname almış ancak halen herhangi bir okula kayıt yaptırmamış; Açık Öğretim Lisesinin 21 Ocak – 08 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılacak olan yeni kayıt döneminde Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda olanlar müracaat edebilir.

· Öğrencilik durumu silik veya yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerimiz katılabilecekleri dönem sınavlarını dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrencilerimizin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Dikkat: 2012 – 2013 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken dikkat edilecek hususlar: 20.07.2013 tarihinde yapılacak olan III. Dönem sınav tarihi itibariyle;

· 17 yaşını doldurmamış olanlar (20.07.1996 ve daha sonra doğanlar) 2012-2013 eğitim öğretim yılı II. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 1 kez sınava girebilecekler.

· 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (19.07.1996 ve daha önce doğanlar) 2012-2013 eğitim öğretim yılı II. ve III. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 2 kez sınava girebileceklerini dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

b) Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

· Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,

· Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,

· Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.

· Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Alansız/Genel Kültür de kayıtlı olanlar hariç),

· Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,

· Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

c) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Nasıl Müracaat Edebilirim?

2013 yılı ÖSYS Başvuru Kılavuzu için buraya tıklayınız.

İlk defa müracaat edenler: Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat şartlarını taşıyan öğrencilerimiz, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurup bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne veya Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten liselere onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvurularında kullanacak il, okul ve alan kodları için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 20-21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak III. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrencilerimiz kodlama yaparken 9008 seçeneğini işaretleyeceklerdir.

2013 YGS BAŞVURU KILAVUZUNU İNDİR

2013 YGS BAŞVURU FORMU (İNDİR)

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER