Açık İlköğretim Okuluna (AİO) ön kayıt nasıl yapılır?

Açık İlköğretim Okuluna (AİO) ön kayıt nasıl yapılır?

Açık İlköğretim Okuluna kayıt yaptırmak isteyen aday en yakın ilköğretim okuluna başvurarak öğrenim belgesi bilgilerini ve diğer bilgilerini vererek kayıt işlemini yaptırır.

Aday söz konusu belge ve bilgilerini ilköğretim okulu müdürlüklerine gitmeden de sisteme giriş yapabilir. Yapılan bu işleme Ön Kayıt denir.

Ön Kayıt Öncesi Yapılması Gerekenler

Açık İlköğretim Okuluna kayıt yaptırmak isteyen aday ön kayıt işleminden önce kayıt ücretini bankaya yatırması gerekmektedir. Kayıt ücretini yatırmayan aday ön kayıt işlemi yapamaz.

Ön Kayıt Sonrası Yapılması Gerekenler

Ön kayıt işlemini sistem üzerinden tamamlayan aday, kayıt süresi tamamlanmadan kesin kayıt işlemini yapılabilmesi için belgeleri ile birlikte kendisine en yakın ilköğretim okulu müdürlüğüne başvurmalıdır. Kesin kayıt işlemi için ilköğretim okullarına başvurmayan adayların kayıtları kesinleşmediği için sınavlara giremezler.

Kimler Kayıt Yaptırabilir ?

Örgün eğitim kurumları için belirlenecek olan eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 15 yaşından gün alanlardan;

İlkokul mezunları,

İlköğretim okullarının 6.7. veya 8. sınıfından ayrılanlar,

Ortaokuldan ayrılanlar veya ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,

Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,

Yurt dışında öğrenim görüp en az ilköğretim okulu 5. sınıfını bitirenler düzeyinde denklik belgesi olanlar.

Açık İlköğretim Okuluna kayıt yaptırabilir.

Ancak; özel eğitime muhtaç , tutuklu hükümlü, ıslah evindekiler ve bir yıldan fazla süreli kamu görevlisi ebeveynine bağlı olarak yurt dışına çıkmak zorunda kalanlarda yaş sınırı aranmaz.

AİO ONLİNE ÖN KAYIT YAPMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.