8 Mart 2013 Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri

8 Mart 2013 Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri

8 Mart 1857 tarihinde ABDde daha iyi çalışma koşulları istedikleri için 40.000 dokuma işçisi greve başladı. Ancak greve8 mart dünya kadınlar günü engel olmak isteyen polisler işçileri fabrikaya kitledi ve bu karmaşada çıkan yangından kaçamayan çoğu kadın 129 işçi feci şekilde can verdi.

Ölen işçilerin cenaze törenine yaklaşık 10.000 kişi katıldı.

26-27 Ağustos 1910 tarihinde Kopenhang (Danimarka)da düzenlenen 2. Enternasyonale katılan sosyal demokrat katılımcılardan Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clare Zetkin 8 Mart gününün dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlaması yönünde istekte bulundu ve kabul edildi.

Ülkemizde de 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanan 8 mart dünya kadınlar günü her yıl kutlanmaya başladı. Ancak 1980 askeri darbesinden ötürü ülkemizde dört yıl süreyle dünya kadınlar günü kutlanamamıştır.

Dünya kadınlar günü olan 8 Mart artık ülkemizdeki bütün kadınlar birleşerek sosyo-ekonomik haklarını daha iyi şartlara ulaştırabilmek için eylemler düzenlemektedirler.

Çok eski yıllara baktığımızda kadınlara söz hakkı bile zar zor verilirken artık bilinçlenen toplum ve haklarını aramaya çabalayan kadınlar sayesinde ülkemizde kadınların sesi daha çok çıkmaya başladı.

Bu durumunda daha uzun yıllar devam etmesini, kadınlarımızın daha hür bırakılmasını ve bütün haklarının verilmesini bizlerde canı gönülden istemekteyiz

8 Mart Dünya Kadınlar günü de MEBin belirli gün ve haftalar listesinde yer almaktadır ve her yıl okullarımızda da dünya kadınlar günü kutlanmaktadır.

8 mart dün kadınlar günü ile ilgili şiirler, 8 mart dün kadınlar günü konuşma metni, 8 mart dün kadınlar günü öğretmen konuşma metni, 8 mart dün kadınlar günü görselleri, 8 mart dün kadınlar günü kutlama programı, 8 mart dün kadınlar günü sunuları gibi dokümanlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz :

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü şiirleri 2012-2013

Dünya Kadınlar Günüyle ilgili Atatürkün sözleri 2012-2013

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konuşma Metni 2012-2013

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Afişleri ve Güzel Sözler 2012-2013

8 Mart Dünya kadınlar günü sunu çalışması

8 Mart Dünya kadınlar günü sunusu

Dünden bugüne dünya kadınlar günü

8 Mart dünya kadınlar günü renkli görselleri

Dünya Kadınlar Günü Şiiri
Bugün Dünya Kadınlar günü.
Unutulmamalı dünü,bugünü.
Sevgi ve şefkat gösterelim.
Koruyalım geleceğin küçüğünü.

Türk kadını çalışır,emekçidir.
Yalanları hiç olmaz gerçekçidir.
Her zaman kıymet bilinmeli.
Bugün Dünya Kadınlar günüdür.

Kadınlar çileyi çok çeker.
Gönüllere sevgi tohumları eker.
Dilleri bal,pekmez sanki şeker.
Bugün Dünya Kadınlar günüdür.

Kavgaya hayır,istemezler eziyet.
Hiç birinde yok ne kin,ne kötü niyet.
Her birinde var pek çok büyük marifet.
Bugün dünya kadınlar günüdür