7 Temmuz 2018 KHK yayımlandı mı?

7 Temmuz 2018 KHK yayımlandı mı?

700 sayılı KHK yayımlanıyor. 7 Temmuz Resmi Gazete KHK ihraç edilenler listesi ve bazı düzenlemeleri içerecek. Son KHK ile ihraç edilen polisler ve memurlar olacak. Yeni KHK ne zaman, saat kaçta yayınlanacak?

Yeni KHK milyonlarca vatandaş tarafından merakla bekleniyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasının ardından artan beklentiye rağmen Kanun Hükmünde Kararname henüz yayımlanmadı. Birçok kişi son KHK yayınlandı mı sorusunu sorarken, şimdi gözler 7 Temmuz Resmi Gazete üzerine çevrilmiş durumda bulunuyor.

Bu beklenti neden oluştu? Başbakan Binali Yıldırım, 5 Temmuz Çarşamba günü yaptığı açıklamada bu mesajı vermişti. 6 Temmuz’u kastederek “yarın” son KHK yayımlanacak açıklaması yapan Başbakan Yıldırım, 6 Temmuz’da da “bu gece çıkacak” şeklinde bir açıklama yaptı. Ancak bu iki açıklamaya rağmen henüz Resmi Gazete’de yeni KHK yayımlanmadı.

Son KHK ne zaman çıkacak? 6 Temmuz’un son saatlerinde de kararnamenin yayımlanmaması üzerine artık 7 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Resmi Gazete yayınlanma saati değişkenlik gösterdiği için saat kaçta yayınlanacağı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Ancak bugün içerisinde artık vatandaşların merakı dinecek gibi görünüyor.

KHK ihraç edilenler listesi de bu şekilde yayımlanmış olacak. Başbakan Yıldırım en çok ihracın polisler ve askerler arasından olacağını dile getirmişti. Bunların yanı sıra başka ihraç edilen memurlar da olacağı ve toplam 10 bine yakın ihraç olacağı iddia ediliyor. Tüm bunları ve diğer düzenlemeleri KHK çıktığı zaman göreceğiz.

Cumhurbaşkanı seçim yasası için KHK yayımlandı

KHKda şu ifadeler yer aldı:

Karar Sayısı: KHK/699

Anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanı Seçimi Kanununda değişiklik yapılması; 10/5/2018 tarihli ve 7142 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak, Bakanlar Kurulunca 14/6/2018 tarihinde kararlaştınmıştır.

MADDE 1- 19/1/2012 tarihli ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanununun 20 nci maddesinin ikinci fikrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"Bu tutanak seçilen Cumhurbaşkanına verilmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulur."

MADDE 2-6271 sayılı Kanunun 21 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Andiçme töreni"

MADDE 21 - (1) Seçilen Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı veya Geçici Başkan tarafından verilir ve aynı birleşimde andiçme töreni yapılır. Bu birleşim, birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçiminin ardından Meclisin toplandığı ilk günü takip eden üç gün içinde gerçekleştirilir.

(2) Cumhurbaşkanının ikinci oylamada seçilmesi veya sadece Cumhurbaşkanı seçiminin yapılması halinde andiçme töreni, seçim sonucunun kesinleşmesini takip eden üç gün içinde yapılır. Türkiye Büyük Millet Meclisi toplantı halinde değilse derhal toplantıya çağrılır.

(3) Cumhurbaşkanınca atanan Cumhurbaşkanı yardımcılan ve Bakanlar atanmalarını takip eden gün andiçerler."

MADDE 3 - Bu Kanun Hükmünde Kararname yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 - Bu Kanun Hükmünde Kararname hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Recep Tayyip ERDOGAN CUMHURBAŞKANI