24 Kasım Öğretmenler Günü (Şiirleri,Slayt,Sunusu,Açıklama,Konuşma Metni,Resimleri)

Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ataya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürkün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.
Öğrencileri, öğretmenleri, okulu çok seven Mustafa Kemal Atatürk yurt gezilerinde okullara uğrardı. Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.
Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı da nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada öğretmenler Öğüt Kurulları oluşturarak halka ulusal bağımsızlık, Ulusal Kurtuluş Savaşı düşüncelerini yayıyordu. Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesini kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmiri işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingi i hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından çoğu öğretmenlerdi.
Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı da gösterdikleri etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye in yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk Milletleri kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir. sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir. Atatürkün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.
Atatürk diyor ki Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir. Yüzyılar öncesinde Diyojen, Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.demiştir. Socrates ise öğretmenin ve öğretmenliğin önemini, Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü onun eseri hem her şeydir hem de hiçbir şeydir. diye belirtmektedir.

Hz. Ali, öğretmenliğin paha biçilmez değerini en kısa ve etkili biçimde, Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.Sözüyle öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu belirtiyor
Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.
Bizleri ham bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz,dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.
Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar.
Konuyla İlgili Şunlara Bakabilirsiniz.
 • Öğretmenler Günü Slayt Gösterisi
 • Kutlama Dökümanları
 • Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi
 • Öğretmenler Günü Güzel Sözler
 • Öğretmenler Günü Şiirleri-1
 • Öğretmenler Günü Şiirleri-2
 • Öğretmenler Günü Şiir ve Yazıları
 • Konuşma Metni
 • Resimleri
Öğretmenler Günü İle İlgili Güzel Sözler
 • Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. (Atatürk)
 • Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. (Atatürk)
 • Dünyada her şeye kıymet biçilebilir. Ama öğretmenin eserine kıymet biçilemez. (Socrates)
 • Yeryüzünde öğretmenlikten daha onurlu bir şey tanımıyorum. (Diyojen)
 • Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir. (Eflatun)
 • Toplumların uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür.
Öğretmen Şiirleri

BİRİCİK ÖĞRETMENİM

Öpmek istiyorum hep o şefkatli elleri.
Yerimde sayıyordum alıp geçtin ileri.
Bana hep sen öğrettin o güzel bilgileri.
Benim bilgi kaynağım, sevgili öğretmenim.

Hep okulda geçirsem günleri, geceleri,
Daha erken öğrensem harfleri, heceleri.
Sende saklı bulunan o güzel bilgileri,
Ben de almak isterim biricik öğretmenim.

İstemez oldum artık vefasız geceleri.
Hep sınıfımda olsam, okusam heceleri.
Atamın önerdiği olmam istenen yeri,
Bana sen hazırladın biricik öğretmenim.

Hakkı ÇEBİ SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

Sevgili öğretmenim,
İnan sen bir ışıksın.
Yanarsın gece gündüz.
Aydınlatırsın bizi.

Doğruyu, güzeli,
Bize sen öğretirsin.
Vatanıma sevgiyi,
Kalbimize sen korsun.

Çevreni aydınlatır,
Bir mum gibi erirsin.
Anne - baba gibisin,
Bizi, bağrına basarsın.

Fethi BOLAYIR

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER