2018 LGS tercih süresi bitiyor

2018 LGS tercih süresi bitiyor

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2 Temmuzda alınmaya başlanan liselere yerleştirme tercihleri yarın tamamlanacak.

MEB tarafından, adrese dayalı sistemle ve merkezi sınavla öğrenci alacak liseler ile pansiyonlu okullar için 2 Temmuzda alınmaya başlanan tercihler, yarın saat 17.00de sona erecek.

Sınavla öğrenci alan okullara yerleşemeyen yüzde 90 oranında 8inci sınıf öğrencisi, adrese dayalı sisteme göre yerleşecek.

SINAVLA VE SINAVSIZ YERLEŞTİRME OLACAK

Merkezi yerleştirme, sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına, tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokulları, tercih öncelikleri, okul başarı puanları, devamlılık ve yaş kriterleri göz önünde tutularak gerçekleştirilecek.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI 30 TEMMUZDA

Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 30 Temmuzda açıklanacak. Nakil tercih başvurularının ilki 6-10 Ağustosta, ikincisi 13-17 Ağustosta, üçüncüsü 27-31 Ağustosta, dördüncüsü 3-6 Eylülde yapılacak. Yatılılık başvuruları, 10-14 Eylülde okul ve kurumlarca alınacak.

İMAM HATİP LİSELERİNE YERLEŞTİRME

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz Cuma saat 17.00ye kadar tamamlanacak.

Açıköğretim ortaokulu öğrencilerinin yerleştirme işlemleri, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için yerleştirme talebinde bulunmaları halinde, ikamet adresleri dikkate alınarak il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca 10-14 Eylülde yapılacak.