2018 LGS sınavı cumartesi yapılacak

2018 LGS sınavı cumartesi yapılacak

Öğrencilerin en çok merak ettiği konu sınav yasakları. Cep telefonu ve saat olmak üzere kolye, küpe, broş ya da elektronik hiçbir cihaz ile defter, kitap gibi eşyaların yanlarında olmaması gerekiyor. Bunları bulundurdukları belirlenenlerin sınavları iptal edilecek. Ancak sınava öğrenciler şeffaf plastik şişede su getirebilecek. Su şişesinin üzerinde hiçbir yazı, marka olmayacak. Yine kılavuzda yazmamasına rağmen yanlarına peçete alabilecekler.

UÇLU KALEME İZİN

LGS kılavuzunda öğrencilerin sınava 2 adet yumuşak uçlu kurşun kalemle girecekleri yazıyor. Ama çok sayıda "Uçlu kalemle girebilir miyim?" sorusu üzerine Milli Eğitim Bakanlığına sorduk. Uçlu kalemle de sınava girmek mümkün. Yanınızda bir de tükenmez kalem de olabilir.

TUVALET İZNİ YOK

Yine öğrencilerden en sık gelen soru sınav süresince "tuvalet izni" olup olmayacağına ilişkin. Bu sorunun yanıtı hayır. Sınav salonundan çıkan geri gelemeyecek.

HER SALONDA SAAT BULUNMUYOR

Sınavın yapıldığı her salonda duvar saati olmayacak. Ancak sınav görevlileri "Son 15 dakika", "Son 5 dakika" şeklinde uyarıda bulunacak.

GEÇ KALAN NE OLACAK?

Sınava 15 dakikaya kadar geç kalan öğrenci alınacak. Geç kalan öğrenciye ek süre yok.

MATEMATIKTE IŞLEMLIYE TÜRKÇEDE PARAGRAFLARA DİKKAT

Sınavın sayısal bölümünde matematik ve fen sorularında çok işlemli sorulara dikkat etmeniz gerekiyor. Ne kadar basit olursa olsun işlemli soruları kafanızdan çözmeyin, kağıt-kalem kullanın. Türkçede ise paragraf sorularını sonuna kadar okuyun, soru köklerine dikkat edin. Uzun metinli sorularda cevap ile ilgili ipuçlarının metnin içinde olduğunu unutmayın.

SONUÇLAR 22 HAZİRANDA

Sınav sonuçları LGS kılavuzunda belirtildiği gibi 22 Haziranda açıklanacak. Puanların açıklanmasının ardından önce aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel liseler puanlarını ve kayıt takvimini açıklayacak. Bu okullar yaklaşık 2 hafta kayıt yaptıktan sonra da sınavla öğrenci alan liseler için tercih süreci başlayacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenci devlet için tercih yapamayacak.

  • SINAVDA BUNLARA DİKKAT!

KİTAPÇIKLARI ALABİLİRSİNİZ

Sınavda öğrencilere A, B, C, D olmak üzere 4 farklı kitapçık verilecek. Bu kitapçıklarda soruların dizilişleri farklı olacak. Sınavdan sonra da isteyen öğrenci ve veli kitapçıkları alabilecek.

BUNLARI SAKIN UNUTMAYIN

- LGS sınava giriş belgesi: Fotoğraflı ve renkli çıktısı olacak

- Nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı ya da geçerliliği olan pasaport

- En az iki adet kurşun kalem (uçlu kalem de olabilir)

- İz bırakmayan silgi

- Kalemtıraş