2017 LYS Tercih Sonuçları

2017 LYS Tercih Sonuçları

12 Mart 2017tarihinde uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS)ve10-11ve17-18 Haziran 2017tarihlerinde gerçekleşen Lisans Yerleştirme Sınavları(LYS)sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda,2017-ÖSYSyükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Yerleştirme sonuçları,08Ağustos 2017tarihindesaat20:30danitibaren ÖSYM inhttps://sonuc.osym.gov.trinternetadresinden açıklanacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen adresten T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylarınkayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017tarihleri arasında yapılacaktır.Elektronik kayıtlarise11-16 Ağustos 2017tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini,29 Aralık 2017tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının elektronik kayıt işlemleri ile ilgili açıklamasına, yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere ve yükseköğretim programlarına yerleştirmede oluşan en küçük ve en büyük puan bilgilerine aşağıdaki bağlantılardan erişilebilir.

2017-ÖSYS Yerleştirme Sonuçları
2017-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Elektronik Kayıt İşlemleri İle İlgili Açıklaması

08-08-2017