2014 YGS'ye kaç kişi başvurdu?

2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri 2 Ocak 2014 tarihinde başlamıştır. Başvuru işlemleri 15 Ocak 2014 tarihinde sona erecektir.

2014 ÖSYSye, bugün saat 14.00 itibarıyla 838.453 aday 2014-YGSye girmek; 18.165 aday ise sadece sınavsız geçiş için olmak üzere toplam 856.618 aday başvuru yapmıştır.

1.180.321 aday başvuru/sınav ücretini yatırmış bulunmaktadır. Başvuru/sınav ücretini yatırmış olduğu halde başvurusunu henüz tamamlamayan 323.703 aday bulunmaktadır. Başvuru/sınav ücretini yatırmış olduğu halde başvurusunu henüz tamamlamayan bu adayların başvuru işlemini 15 Ocak 2014 tarihine kadar tamamlamaları önemle hatırlatılır.

Sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmak ÖSYSye başvuru için yeterli değildir. ÖSYS başvuru işlemi, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda belirtildiği şekilde tamamlanmalıdır. İnternetten bireysel başvuru yapacak adayların başvurularının tamamlanabilmesi için başvuru ekranında Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı. açıklamasını mutlaka görmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerekmektedir.

Adaylar başvurudan önce sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmış olmalıdır. Bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar, ÖSYMnin İnternet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu, engelli/sağlık sorunu olan adaylar ise Aday Başvuru Formu ile birlikte Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurarak başvuru yapacakları başvuru merkezine gitmelidir.

2014-ÖSYS YGS/LYS ile birlikte yükseköğretim programlarına sınavsız geçiş işlemlerini de kapsamaktadır. 2014-ÖSYSde sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAKın katıldığı kılavuzda belirtilen bazı uluslararası yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanları ile ilgili sınavsız yerleştirme hakkından yararlanmak isteyen adayların da başvuru süresi içinde sınavsız geçiş ücretini ödeyerek 2014-ÖSYS başvurularını, kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Bu adaylardan başvuru süresi içinde 2014-ÖSYS başvuru işlemini tamamlamayanlar, başvuru/sınav ücretini yatırmış olsalar dâhi, 2014-ÖSYS yerleştirme işlemine alınmazlar.

Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan YGSye girmek istemeyip sadece sınavsız geçiş için 2014-ÖSYSye başvuru yapan adaylar da, istedikleri takdirde başvuru süresi içinde YGS sınav ücretini yatırarak kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda YGSye girmek için de başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen şifre, adayın geçici şifresidir. Adaylar, kendilerine verilen geçici şifreyi 2014-ÖSYS başvuru süresi içinde ÖSYMnin https://ais.osym.gov.tr (Aday İşlemleri Sistemi) İnternet adresinden değiştirmeli ve başvuru bilgilerini başvuru süresi içinde ÖSYMnin Aday İşlemleri Sisteminden kontrol etmelidir. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.

Başvurusunu tamamlayan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYMnin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden aday başvuru kayıt bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek özenle korumalıdır.

Başvuru Merkezleri 11-12 Ocak 2014 tarihlerinde (hafta sonu) saat 10.00-17.00 arasında başvuruların alınabilmesi amacıyla açık tutulacaktır.

Başvuru Merkezlerinde veya İnternet üzerinden bireysel başvuru sisteminde son gün yoğunluğu oluşmaması için, bireysel başvuru hakkı bulunmayan adayların bir an önce Başvuru Merkezlerinden başvurularını tamamlamaları, İnternet üzerinden bireysel başvuru yapacak adayların da en kısa sürede başvurularını yapmaları yararlarına olacaktır. İnternet üzerinden başvurular, 15 Ocak 2014 tarihinde saat 23.59da, başvuru merkezlerinden başvuru alma işlemi ise 15 Ocak 2014 tarihinde mesai saati bitiminde sona erecektir. 23 Mart 2014 tarihinde yapılacak YGS için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2014-ÖSYS başvuru süresi uzatılmayacaktır.

Yazılı ve görsel medyada ÖSYM ile ilgili birçok bilgi, haber, yorum, kişisel görüş yer almaktadır. ÖSYS ile ilgili tüm duyurular, bilgilendirmeler ÖSYMnin internet sayfasından yapılmaktadır. Adayların, ÖSYM Başkanlığı kaynaklı olmayan yazılı ve görsel medyada yer alan haber, yorum vb. bilgilere itibar etmemeleri; duyurular, bilgilendirmeler için sık sık ÖSYMnin İnternet sayfasını kontrol etmeleri önemle hatırlatılır.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER