2014 SBS yerine 6 sınav yapılacak

2014 SBS yerine 6 sınav yapılacak

2014 SBS olacak mı? 2014 SBS sınavı nasıl olacak? 2014 SBS yerine hangi model gelecek?

İşte Cevaplar:

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni SBS modelini konferansla belirliyor. İstanbuldaki toplantıda, SBS yerine 6 dersten 6 sınav yapılması benimsendi.

Yeni model bu yıl 8′inci sınıflar için uygulanacak.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı tamından, ortaöğretim okullarına geçiş için hazırlananSeviye Belirleme Sınavı (SBS) modelinin istişare edildiği arama konferanslarının dördüncüsü, İstanbulda yapıldı.

Beyoğlu Oğretmenevindeki konferansa, Milli Eğitim Bakam Prof. Dr. Nabi Avcının yanı sıra, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, öğrenciler, öğretmenler, okul müdürleri, veliler ve okul-aile birliği temsilcilerinden oluşan 50 kişi katıldı. Milli Eğitim Müdürü Yıldız, yeni SBSnin 16 ilde tartışılacağını belirterek, İstanbulda 4. toplantı yapıldı dedi, şöyle devam etti: Bakanlığımız, öğrencilerinbaşarılarının tek bir sınavla değil, farklı derslerden, farklı tarihlerde yapılacak sınavlarlaölçülmesi için modelhazırladı. Buna göre SBSnin yerini alacak sınavları yine

MEB yapacak Fakat sınavlar, 6 ders için, 6 tarihte gerçekleştirilecek. Temel amacı çocukları liselere yerleştirmek olan bu sınavlar, öğrencilerin kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine imkan sağlayacak.

2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren önce 8. sınıflar için uygulamaya konulacak