2013 PYBS başvuruları nasıl yapılacak?

2013 PYBS başvuruları nasıl yapılacak?

2013 PYBS başvuruları nasıl yapualacak?2013 PYBS başvuru işlemleri nasıl yapılacak?

1. Yurtiçinde e-Okul Sistemine Kayıtlı Okullardan Yapılacak Başvuru İşlemleri
a. Başvuru iş ve işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacaktır.

b. 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıfların sınav başvuruları ve bursluluk tercihleri 11-22 Mart 2013 tarihlerinde alınacaktır.

c. 8, 9, 10 ve 11. sınıfların parasız yatılılık için pansiyonlu okul tercihleri 22 Temmuz-02 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılacaktır.

d. Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu ve okul tercihlerini yapacaktır.

e. Başvurunun yapılabilmesi için öğrenci velisi;
- (EK-1) Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname ve eklerini,
- Ayrıca, Öğretmen Çocuğu, Okul Yok ve Korunmaya Muhtaç Çocuk Kontenjanından başvurabilecek öğrenciler için (EK-2) 2013 PYBS Başvuru ve YBO Tercih Formunu doldurarak okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını sağlayacaktır.

f. Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Başvuru işlemi yapılırken öğrenciyle ilgili e-Okul sisteminden alınan bilgiler velisi tarafından kontrol edilerek (adı/soyadı, ana adı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri, doğum tarihi, sınavda tedbir alınmasını gerektirecek özel hizmet alma (özür) durumu, alanı/dalı, sınıfı) varsa yanlışlıklar başvurudan önce düzeltilecektir.

g. Başvuru onaylandıktan sonra e-Okul sisteminde yapılacak değişiklikler başvuru bilgilerini değiştirmeyecektir. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenecektir.

Bundan sonra yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.
2. Yurtdışından e-Okul Sistemine Kayıtlı Olan Öğrencilerin Sınav Başvuru İşlemleri
Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı T.C. vatandaşı olan öğrenciler T.C. kimlik numarasıyla, KKTC vatandaşı olan öğrenciler ise geçici numarayla başvuru yapacaklardır.
Bu öğrencilerden sınavı kazananlar 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren Türkiyedeki MEBe bağlı resmî okul/kurumlarında (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) öğrenimlerine devam etmeleri halinde bu haklarından yararlanabilirler.
3. Yurtdışında e-Okul Sistemine Kayıtlı Olmayan Öğrencilerin Sınav Başvuru İşlemleri
Yurtdışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullardan başvuru yapmak isteyen öğrenciler; http://meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan (EK–1) Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname ve (EK-3) 2013 PYBS Yurt Dışı Başvuru Formu eksiksiz ve doğru doldurulup, 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafla birlikte başvuru süresi içinde YEĞİTEK-Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı-06500 Teknikokullar ANKARA-TÜRKİYE adresine APS veya dengi posta yoluyla gönderecektir.

Bu öğrencilerden sınavı kazananlar 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren Türkiyedeki MEBe bağlı resmî okul/kurumlarında (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) öğrenimlerine devam etmeleri halinde bu haklarından yararlanabilirler.2013 PYBS sınav uygulaması açıklandığında sitemizin PYBS Haberleri kategorisinde ve bu sayfamızda yayımlayacağız. Bu sayfayı sık kulalnılanlara ekleyerek PYBS ile ilgili gelişmelerden haberar olabilirsiniz.

**************************

2013 PYBS Başvuru Kılavuzu İndir

**************************

2013 PYBS sınavı ile ilgili olarak PYBS çıkmış soru ve cevap anahtarları (2008-2012) ve 2012 PYBS taban ve tavan puanları içeriklerini okumanızı tavsiye ederim.

Online 2013 PYBS Puanınızı Hesaplamak İçin tıklayınız>>>>>