2012 LYS de dikkatli olan kazanacak

14.06.2012 Üniversiteye hazırlanan gençler, hafta sonu LYSde ter dökecek. Başarının önündeki en büyük engel ise dikkatsizlik. Dikkatsizlik, birçok sorunun cevabı bilindiği halde yanlış yapılmasına neden oluyor. Soruları tam ve dikkatli okuyarak, moral sağlam tutularak dikkat sorunu önlenebilir.Üniversite hayali kuran gençler için aylardır süren hazırlığın sonuna gelindi.

Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS) ilki, cumartesi günü yapılacak. Pazar günü ve önümüzdeki hafta sonu da heyecan devam edecek. Dikkatli olan ise sınavı kazanacak. Soruyu biliyordum ama dikkatsizlikten yapamadım., Soruda verilen ipuçlarını görmedim., Soruyu beş defa okudum yine anlayamadım., Sayfadaki soruları göremedim. türü şikâyetler sınava hazırlanan öğrencilerin çoğu için ortaktır. Bu sorunların temelinde dikkat problemi yatmakta. Dikkat sorununu önlemek için bazı durumlara önem verilmeli.

Soruları tam ve dikkatli okuyun: Soruda neyin sorulduğu iyi anlaşıldığında cevaba ulaşmak daha kolaydır. Zaman kazanma endişesiyle hızlı ve dikkatsizce okunan sorular başlangıçta zaman kazandırırmış gibi görünse de yanlış anlamaya; dolayısıyla sınavda hem zaman hem de puan kaybına neden olabilir. Bu nedenle soruyu okumak zaman kaybı olarak görülmemeli.

Sınavın ilk 15 dakikası önemli: Sınavın en çok yanlış yapılan zaman dilimlerinden biri sınavın ilk 15 dakikasıdır. Çünkü bu zamanlar ısınma süresidir ve genelde en heyecanlı olunan zamanlardır. Bu nedenle ilk 15 dakikada en iyi bilinen, yorumdan çok bilgiye dayanan ve mümkünse puanı çok fazla olmayan derslerin testini çözmeye başlanmalıdır.

Moralsizlik hata yapma riskini artırır: Sınavda üst üste yapılamayan sorular moral bozabilir. Bu da dikkatsizliğe ve sonucunda hata yapmaya neden olabilir. Böyle durumlarda sınavda soruların, kolay, zor ve karışık olarak dizildiğinin, stratejik davranarak soruyla inatlaşmadan bir sonraki soruya geçilmesi gerektiğinin farkında olunmalıdır.

RAKAMLARLA ÜNİVERSİTELER

- 98 devlet, 64 vakıf üniversitesi var.

- Üniversitelerin 760 bin kontenjanı mevcut.

- Her yıl 550 bin öğrenci liseden mezun oluyor.

- 3 milyon 800 bin kişi halen üniversitede okuyor.

* FEM Yayın Kurulu Rehberlik Koordinatörü

FARUK ARDIÇ*

2012 LYS Paylaşımları

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER