1.Dönem TEOG'da Fen ve Sosyal Zorladı.

Bilfen Fen ve Teknoloji Bölüm Başkanı Yasemin Dündar, sınavın biyoloji kısmındaki soruların bilgi hakimiyeti ile yorum becerisini ölçen sorulardan oluştuğunu belirterek, Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji konusu ile ilgili ilk kez soru soruldu. Fizik kısmındaki sorular beklenildiği gibi deneysel ağırlıklı olup laboratuvarda dinamometre ile ölçüm yapan öğrencilere avantaj sağladı. Sıvıların kaldırma kuvveti ile ilgili A kitapçığındaki 9. soru sınavdaki ayırt ediciliği ve zorluk düzeyi en yüksek soru oldu. Soruyu ancak hem bu konu ile ilgili kazanımı özümseyen hem de sayısal düşünme becerisi yüksek olan öğrenciler çözebilir diye konuştu.

Tarih ayırt edici sorulardan oluştu

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Bölüm Başkanı Havva Güneş ise soruların müfredata uygun olduğunu belirterek, soruları şöyle değerlendirdi:

Sınav, çalışan ve çalışmayan öğrenciyi en iyi şekilde ayırt edecek nitelikte sorulardan oluşturulmuş. Sınavda dikkat çeken en önemli unsur, soruların seçeneklerinde kullanılan terimsel ifadelerin güçlük derecesinin beklenenin üstünde olmasıdır. Geçen seneki TEOG ile karşılaştırdığımızda zorluk derecesinin yükseldiği görülüyor.

İngilizce Bölüm Başkanı Çınla Sezgin de İngilizce sınavında kelimelerin anlamları; paragraf, okuma parçası veya diyaloglardan çıkarımlar yoluyla bulunabilecek nitelikte. Diyalogları anlama ve uygun karşılığı veren ifadeyi bulma tarzı sorulara çokça rastlanmıştır şeklinde konuştu.

İkinci oturum soruları daha zordu

Uzmanlara göre İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil soruları geçen yıla göre daha zordu. Fen ve Teknoloji dersinin kaldırma kuvveti sorusu ise çok eleyiciydi. Bilfen İlköğretim Kurumları bölüm başkanları ikinci gün TEOG sınavını değerlendirdi.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER