14 Ocak 2013 itibari ile ÖSYS'ye Başvuran Aday Sayısı

14 Ocak 2013 itibari ile ÖSYS'ye Başvuran Aday Sayısı

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri 2 Ocak 2013 tarihinde başlamıştır.

BASIN DUYURUSU
(14 Ocak 2013)

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) : Başvuran Aday Sayısı

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri 2 Ocak 2013 tarihinde başlamıştır. Başvuru işlemleri 15 Ocak 2013 tarihinde sona erecektir.

2013-ÖSYSye, 14.01.2013 bugün saat 13:45 itibariyle toplam 1.453.304 aday başvuru yapmıştır. 1.618.067 aday ise başvuru/sınav ücretini ilgili banka/PTT iş yerlerine yatırmıştır.

Adaylar başvurudan önce sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmış olmalıdır. Bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar, ÖSYMnin İnternet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu doldurarak başvuru yapacakları başvuru merkezine gitmelidir.

Sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmak ÖSYSye başvuru için yeterli değildir. ÖSYS başvuru işlemi, 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda belirtildiği şekilde tamamlanmalıdır. İnternetten bireysel başvuru yapacak adayların başvurularının tamamlanabilmesi için başvuru ekranında Başvurunuz sistem tarafından başarıyla tamamlanmıştır. açıklamasını mutlaka görmeleri ve başvuru bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerekmektedir.

2013-ÖSYSde sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen uluslararası bazı yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adayların da başvuru süresi içinde sınavsız geçiş ücretini ödeyerek 2013-ÖSYS başvurularını kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar, isterlerse başvuru süresi içinde YGS sınav ücretini yatırarak YGSye girmek için de başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen şifre, adayın geçici şifresidir. Adaylar, kendilerine verilen geçici şifreyi 2013-ÖSYS başvuru süresi içinde ÖSYMnin https://ais.osym.gov.tr (Aday İşlemleri Sistemi) İnternet adresinden değiştirmeli ve başvuru bilgilerini başvuru süresi içinde ÖSYMnin Aday İşlemleri Sisteminden kontrol etmelidir. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.

24 Mart 2013 tarihinde yapılacak YGS için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2013 ÖSYS başvuru süresi uzatılmayacaktır.

Başvurusunu tamamlayan adayların ÖSYMnin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini kontrol etmeleri ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden yazıcıdan bir dökümünü edinmeleri yararlarına olacaktır.

Başvuru Merkezlerinde yada İnternet üzerinden bireysel başvuru sisteminde son gün yoğunluğuna neden olmamak için, lise son sınıf öğrencisi adayların bir an önce Başvuru Merkezlerinden başvurularını tamamlamaları, İnternet üzerinden bireysel başvuru yapacak adayların da en kısa sürede başvurularını yapmaları yararlarına olacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI