12 Mart İstiklal Marşı'nın kabülü şiirleri

İstiklal Marşı kabülü şiirleriİstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti in ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti in[1] millî marşı. Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınan bu eser, 12 Mart 1921de Birinci TBMM tarafından İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir.

İstiklâl Harbi in başlarında, İstiklâl Harbi in milli bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti, 1921de bir güfte yarışması düzenlemiş, söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Burdur milletvekili Mehmet Âkif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi in ısrarı üzerine, İstiklâl Harbi in özellikle hangi ruh ve ideolojik çerçeve içerisinde verilebileceğini Türklere göstermek amacıyla, Ankaradaki Taceddin Dergahı da yazdığı ve İstiklal Harbi i verecek olan Türk Ordusu a ithaf ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi in 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Âkifin yazdığı İstiklal Marşı coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir. Mecliste İstiklâl Marşı ı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur.
Mehmet Âkif Ersoy İstiklâl Marşı ı, şiirlerini topladığı Safahatına dahil etmemiş ve İstiklâl Marşı ın Türk Milleti in eseri olduğunu beyan etmiştir.

Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katılmış, 1924 yılında Ankarada toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatayın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngörün 1922de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. Üngörün yakın dostu Cemal Reşit Reyle yapılmış olan bir röportajda da kendisinin belirttiğine göre aslında başka bir güfte üzerine yapılmıştır ve İstiklal Marşı olması düşünülerek bestelenmemiştir. Söz ve melodide yer yer görülen uyum (Prozodi) eksikliğinin esas sebebi de (Örneğin "Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" mısrası ezgili okunduğunda "şafaklarda" sözcüğü iki müzikal cümle arasında bölünmüştür) budur. Protokol gereği, sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde İstiklâl Marşı olarak söylenebilmektedir.

12 Mart İstiklal Marşı ın Kabulü ile ilgili şiirleri sizin için sorubakbir arada topladı.

12 Mart İstiklal Marşı ın Kabulü Töreni Sunumu
Bayrağım
İstiklal Marşı Dinlerken
İstiklal Marşı ve Açıklaması
İstiklal Marşının Kabulü
İstiklal Marşının Kabulü ( 12 Mart 1921)
İstiklal Marşının Kabulü Şiiri
M.Akif Ersoy Şiiri : Hüsran
Mehmet Akif Ersoy Kimdir? (Açıklama)
Mehmet Akif Ersoy Hayatı ve Eserleri (Özet Olarak)


DAHA FAZLASI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.