Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır? (Sorubak)
Sorubak.Com


Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?

Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?

Nakil Şartları Nelerdir?

Bu okullar arasında öğrenci nakillerine esas olmak üzere; yeterlik sınavı, sınıf tekrarı, nakil ve benzeri sebeplerle, şube öğrenci sayısı 30u aşmayacak şekilde sınıf bazında oluşacak açık kontenjanlar ile sınıf seviyesindeki taban puanlar e-okul sisteminde belirtilir.

Nakiller; sınıf bazında açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesinde mevcut bulunan öğrencilerin yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğüne göre yapılır.

Nasıl Yapılır?

Naklen gidilmek istenilen yerleşim birimindeki okul/okullarda birinci yabancı dil farklı ise nakiller, bu madde hükümleri doğrultusunda velilerinin yazılı isteği ile birinci yabancı dil değişikliği yapılarak gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin değiştirilen yabancı dildeki seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisi ile iş birliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.

Hazırlık sınıfından hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfından hazırlık sınıfına, iki dönem notu alınabilecek kadar süre bulunması ve nakil şartlarının taşınması hâlinde öğrenci nakli yapılır.

Ayrıca, merkezî yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel ortaöğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve bu okullarla aynı programı uygulayan özel okullar ile askerî lise ve polis kolejlerinden bu okullara öğrenci nakilleri; bu madde hükümleri doğrultusunda yapılır.

Diğer Okul Türlerine Nakil İşlemleri:

Diğer resmî ve özel ortaöğretim kurumlarından Anadolu liselerine öğrenci nakli yapılmaz. Ancak Anadolu liselerinden resmî ve özel diğer ortaöğretim kurumlarına geçiş, ilgili mevzuat hükümleri ile okulların özel yönetmeliklerinde yer alan nakil şartlarına göre yapılır.

Şehit veya Gazi Çocuğu Durumuna Düşen Çocuğun Nakil İşlemleri:

Bu okullarda öğrenim görmekte iken şehit veya gazi çocuğu durumuna düşen öğrencilerin nakilleri, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde bir defaya mahsus olmak üzere boş kontenjan ve puan şartı aranmaksızın istedikleri farklı bir yerleşim yerindeki okullardan birine yapılır. Ancak bu kapsamda nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, nakil gidilen okulun nakillere esas taban puanı ve kontenjanında dikkate alınmaz.

Nakil İçin Başvuru
Nakil başvurusu, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne velisi tarafından yapılır. Nakil şartlarını taşıyan öğrencinin başvurusu, öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce e-okul sisteminden naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne iletilir.
Nakil Başvurularının Değerlendirilmesi

E-okul sisteminden alınan nakil başvuruları, e-okul kapsamında olmayan okullardan gelen nakil başvuruları ile birlikte bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde belirtilen hükümler doğrultusunda haftanın son iş günü ilgili okul müdürlüğünce değerlendirilir. Değerlendirme ile ilgili tutanak e-okul sisteminden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç aynı gün okulda ilan edilir; ayrıca e-okul kapsamındaki öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-okul sisteminden bildirilir.

Naklin uygun görülmesi hâlinde veli bilgilendirilir ve öğrenci en geç 5 iş günü içinde yeni okuluna başlar. Bu süre içinde öğrencinin eski okulundan ayrılmadan nakil talebinden vazgeçmesi hâlinde, bu durum öğrenci velisi tarafından yazılı olarak okul müdürlüğüne bildirilir ve nakil işlemi e-okul sisteminden iptal edilir.

Öğrenciye ait veriler, yeni okuluna başladığı gün e-okul sisteminden alınır.

Yurt Dışından Gelen Öğrencilerin Kayıt-Kabul ve Nakilleri
Bu okullarda öğrencilik hakkını elde edenlerden yurt dışına giderek bir süre eğitim gördükten sonra yurda dönenlerin nakilleri, denklik belgesine dayalı olarak önceki okullarına veya aynı kapsamdaki diğer okullara bu Yönetmeliğin 11 inci maddesindeki hükümlere göre yapılır.
Burhan DEMİR
Eğitim Yöneticisi

 
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Mevzuat Haberleri        Güncel Haberleri            KPSS Haberleri         SBS Haberleri
ALS Haberleri               TUS Haberleri                 ÜDS Haberleri           DGS Haberleri
YÖS Haberleri               YGS-LYS Haberleri        KPDS Haberleri         YDS Haberleri
PMYO Haberleri           AİO-AÖL Haberleri       MTSS Haberleri        Diğer Sınav Haberleri


Yorum Yap
 
melike - 15.11.2015 - 12:44 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
imam hatip lisesi 2. sınıfta okuyorum diğer anadolu liselerine geçebilirmiyim
enis - 10.11.2015 - 14:25 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
ben bir anadolu lisesinde okuyorum ve başka bir anadolu lisesine geçmek istiyorum gitmek istediğim okulun boş kontenjanı da var fakat taban puanım tutmuyor o okula geçiş yapabilirmiyim
sevo - 29.08.2015 - 22:29 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
ben 10. sıınıfım meslek lisesiyim bölüm sectım anadoluya gecebilir miyim
emine - 17.08.2015 - 11:58 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
ya ben lise 1 öğrencisiyim kız anadolu kazandım ama gap kıza gitmek istiyom kendi puanım 311 gap kız 318 ama yüzdeliklerde birkaç puan var nasıl olacak
yağmur - 16.08.2015 - 22:23 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
ben mehmet niyazi altuğ lisesine çıktım. ama ben suat terimere yapcam. puanım yetiyo.
KENAN BİRİŞİK - 14.08.2015 - 15:48 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
ben Gazi Antepde İslahiye feni istiyodum yüzdelik aynı sadece virgülle kaçırdım adana halil çiftçi andolu geldi nakil için ne yapmalıyım
yunus emre - 13.08.2015 - 13:55 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
puanım gitmek istediğim okula tutuyor ama yuzdelik dilimim 1,bişeyle kaçırıyorum nakillerle yerleşebilirmiyim
Aylin - 02.08.2015 - 23:26 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
Nakil için puanım taban puandan yüksek olmak mı zorunda? Öyle bir durum var mı?
Duygu - 09.03.2015 - 19:02 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
Anadolu lise 2 de saglıga geçersin ama lise 3 sanmam çünkü saglık meslekler llise 2 de staja başlıyor lise 3 olur.. Bide sağlık lisesine önermem liseyi okuduktan sonra hemşire yardımcısı oluyorsun ya da att hemşire olman için üniversite okuman şart ama sen lise 3 ve 4 de matematik tarih gibi dersler olmuyor zaten hafta bir okula gidiyorsun geri kalan 4 günde staj hemşirelik sınavına gireekende sınavda görmediğin derler çıkıyor bir hemşire olmak için tabi zenginsen ayrı ayrı ögretmen tutman lazım ya kısacası saglık lisesini önermiyorum ...
ismail - 04.09.2014 - 18:13 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
dorusöylüyosun arkdaşım canım
gökçe - 26.08.2014 - 18:32 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
nakil işlemi nasıl oluyor? ben esenyurtta bı okula düşmüşüm ama istemiyorum başakşehirdeki okula gitmek istiyorum nakıl işlemi nasıl oluyor yardım edermısınız
sena - 18.07.2014 - 05:38 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
Ben Sivas lisesinde okuyorum. Bu sene 10. Sınıfa geçtim. Ama okulumdan memnun değilim. Halis gülle anadolu lisesine geçebilme olasılığm ne acaba? Halis gülle anadolu lisesinde yedek listedeydim ama gelmemişti. Yardımcı olursanız cok sevinirim ..
seher - 12.04.2014 - 12:36 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
ben kız meslek lisesi 2.sınıfta okuyorum 11. sınıfı anadolu lisesinde okumak isiyorum nakil olurmuyum
seher - 12.04.2014 - 12:34 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
ben kız meslek lisesi 2.sınıfta okuyorum 11. sınıfı anadolu lisesinde okumak isiyorum nakil olurmuyum
esin - 12.02.2014 - 09:55 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
Ben kendi okulundan başka bir okula nakil oldum ama gittiğim okuladan memnun değilim ne kadar zamanda kendi okuluma geri naklimi aldırabilirim ??
emre - 06.02.2014 - 11:07 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
anadolu lisesinde okuyorum lise ikinci sınıf öğrencisiyim sağlık lisesine gitmek istiyorum puanım şu anda okuduğum okulda yüksek sağlık meslek lisesine göre naklimi sağlık mesleğe aldırmam mümkünmüdür yardımc our musunuz?
emre - 06.02.2014 - 11:06 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
anadolu lisesinde okuyorum lise ikinci sınıf öğrencisiyim sağlık lisesine gitmek istiyorum puanım şu anda okuduğum okulda yüksek sağlık meslek lisesine göre naklimi sağlık mesleğe aldırmam mümkünmüdür yardımc our musunuz?
emre - 06.02.2014 - 11:05 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
anadolu lisesinde okuyorum lise ikinci sınıf öğrencisiyim sağlık lisesine gitmek istiyorum puanım şu anda okuduğum okulda yüksek sağlık meslek lisesine göre naklimi sağlık mesleğe aldırmam mümkünmüdür yardımc our musunuz?
emre - 06.02.2014 - 11:03 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
anadolu lisesinde okuyorum lise ikinci sınıf öğrencisiyim sağlık lisesine gitmek istiyorum puanım şu anda okuduğum okulda yüksek sağlık meslek lisesine göre naklimi sağlık mesleğe aldırmam mümkünmüdür yardımc our musunuz?
okan - 12.01.2014 - 14:17 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
ATL 3. sınıf bilgisayar bölümünde nakilimi almak istiyorum nasıl alacam
okan - 12.01.2014 - 14:16 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
ATL 3. sınıf bilgisayar bölümünde nakilimi almak istiyorum nasıl alacam
Merve - 08.11.2013 - 09:08 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
Çok aydınlatıcı oldu, teşekkür ederim. Bende Anadolu lisesinden başka bir liseye geçiş yapacağım ve o da Anadolu lisesi. Üstelik puanım oranın puanına bile yüksek, öğrendiğim bilgiler sayesinde kolayca geçiş yapabileceğimi gördüm. Çok teşekkürler
Pinar - 21.09.2013 - 08:02 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
Ben hollandada okuyorum ve turkiyeye gore lise 3 e gectim ve turkiyede okuluma devam etmek istiyorum ancak anadolu lisesinde bu mumkun mu mumkun ise ne yapmamiz gerek nereden bilgi alabiliriz lutfen bu konuda yardimci olurmusunuz
sebahat - 19.09.2013 - 06:30 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
çok saçma ama çok aydınlatıcı :)
resul - 22.08.2013 - 06:39 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
Ben anadolu lisesinde okuyorum ve kaydımı başka bir anadolu lisesine aldırmak istiyorum nerden takip etmeliyim ve nasıl yapmalıyım ?
Sebahat - 14.08.2013 - 14:29 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
Ben anadolu lisesinde okuyorum ve kaydımı başka bir anadolu lisesine aldırdım ama şimdi önceki okuluma tekrar aldırmak istiyorum sizce mümkün mü 2 kez olur mu
mehmet coşgun - 14.08.2013 - 09:18 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
eşimin sağlık nedeniyle kırıkkale emniyete tayinim oldu.ancak boş kontenjan olmadığı için Isparta anadolu lisesinden Kırıkkale atatürk Anadolu lisesi 12. sınıfa kayıt yaptıramadım.ne yapmalıyım/
enes - 12.08.2013 - 11:58 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
Şimdi asil olarak girdiğim okulda 47.sırdayım yeni nakil olduğum okulda 47. sırdamı olurum . ? olmazmıyım neden . ?
ezgi - 12.08.2013 - 11:36 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
liseye yeni başlicam asli olarak kazandığım okul çok uzakta gidebileceğim yakın bir liseye nakil aldırmak istiyorum puanım nakil istediğim lisenin puanından yüksek kontenjan sorun olurmu
ezgi - 12.08.2013 - 11:36 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
liseye yeni başlicam asli olarak kazandığım okul çok uzakta gidebileceğim yakın bir liseye nakil aldırmak istiyorum puanım nakil istediğim lisenin puanından yüksek kontenjan sorun olurmu
sevil - 22.06.2013 - 13:28 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
anadolu lisesi 3. sınıfa geçtim.sağlık lisesine geçmek istiyorum bu mümkün mü?
Esat - 04.06.2013 - 13:03 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
bi şey anlamdım
ayşe - 29.05.2013 - 13:08 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
hayır canımmm
sevda - 29.09.2012 - 19:53 - Anadolu liselerinde öğrenci nakilleri nasıl yapılır?
örneğin bir anadolu lisesinden nalimizi sosyal bilimler lisesine alabilirmiyiz?
Bu Haberle İlgili Toplam 34 Yorum Yapıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

İsminiz
E-Mailiniz
Görüş/Öneri/İstek
Kodu Giriniz

 
.


SPONSORLU BAĞLANTILAR
BENZER HABERLER
2016 ÖSYM Sınav Takvimi
 
Özel Okula Teşvikte bin 840 kontenjan boş kaldı
 
MEB Ders Kitapları 2015-2016
 
2015-2016 Lise ve Ortaokul Dinleme Metinleri
 
2015 yılı özel okullar teşvik tercih sonuçları
 
Kurban Tatili 9 Gün Oldu.
 
2015-2016 Özel okul desteği tercih puanları
 
Anadolu Lisesi Sene Başı Öğretmenler Kurulu Gündem maddeleri 2015-2016
 
Meslek Lisesi Sene Başı Öğretmenler Kurulu Gündem maddeleri 2015-2016
 
İlkokul sene başı öğretmenler kurulu gündem maddeleri 2015-2016
 
 
Hesaplama Sayfası Gizlilik Politikası Copyright © 2008-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Telif Hakkı/İletişim/Site Map
İyiler İyidir. (Seyit Nesemi)
Lütfen İndirdiğiniz Dosyaları Virüs Taramasından geçiriniz.