Cumhuriyet Bayramı Konuşma Metni 29 Ekim 2013

Kumluca M. A. Ersoy İlkokulu
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konuşma Metni
Değerli meslektaşlarım, sevgili öğrenciler; Bu gün burada Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 90. Yıl dönümü kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız.
19 Mayıs 1919da Ulu Önderimiz M. Kemal Atatürkün Samsuna çıkarak büyük fedakarlıklarla başlattığı milli mücadele Türk milletinin inanç ve azmiyle başarıyla sonuçlanmış 29 Ekim 1923 tarihinde de cumhuriyetin ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Atatürkün Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.
Bu güzel devleti bizlere armağan eden atalarımızın bizlerden tek isteği cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için de çok çalışıp Türkiye Cumhuriyetinin adını başarılarla andırmakla olacaktır. Bu önemli görev de gelecekte bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak olan yani bu ülkenin gerçek sahibi olan siz çocuklarımıza düşmektedir.
Türkiye Cumhuriyetini kurup bizlere armağan eden M. Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden şehitlerimizi saygıyla anıyor Allahtan rahmet diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 90. yaşı kutlu olsun.

Benzer Şiirler: Cumhuriyet Bayramı Şiirleri