YGS'ye Suç duyurusu yağıyor

YGS soruşturmasını sürdüren Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan, olayın idari, eknolojik ve kriminal boyutlarını araştırması için özel bir bilirkişi heyeti kurdu. Heyetin hazırlayacağı ilk değerlendirmenin ardından savcılar ÖSYM ile soru kitapçıkları ve cevap kağıtlarını basan Meteksandan yetkililerin bilgisine başvuracak.

Suç duyurusu yağıyor
Savcı, bilirkişiler gerekli görürse, sınav öncesi internette yayılan Sınavda mod-medyan çıkacak söylentisinin de izini sürecek. Soru kitapçıklarında şıkların medyan temelli formülle dağıtıldığı anlaşılmıştı.
Savcı Sakınan, KPSS iddialarını da soruşturan savcı olarak tanınıyor. YGS in iptali için hem Danıştaya hem Ceza Mahkemelerine başvurular da sürüyor. Konyadaki iptal başvurusunun ardından dün Eğitim-İş Sendikası Genel Sekreteri Levent Akça Ankarada suç duyurusunda bulundu. CHP Milletvekili Atilla Kart da Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanı ın ÖSYMye destek açıklamalarının incelemeyi yapan savcılık üzerinde baskı yarattığını iddia etti. Aylardır sonuç alınmayan KPSS soruşturmasında olduğu gibi bu konunun da üstü örtüleceğini iddia eden Kart, Soruşturmada göz önüne alınması gereken yöntem ve bulguları içeren ve yeni bir suç duyurusu niteliğinde olan çalışmamızı 1-2 gün içinde ilgili Cumhuriyet savcılığına ileteceğiz dedi.
radikal

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER