Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İstanbul / Zeytinburnu
Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Yerleştirme Şekli Merkezi/Yerel
Tercih Kodu ---
Kontenjan Sayısı ---
Okulun Taban Puanı
Güncel Yüzdelik Dilimi 49.17
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Yok
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Okula Bilgi Ekle Sık Sorulan Sorular

Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İstanbul ili Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa Merkezi/Yerel Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Merkezî sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

  Alanlarımız

 • Konaklama Ve Seyahat Hizmetleri Alanı
İSTATİSTİKİ BİLGİLERİ
Okulun Son Üç Yıllık Taban Puanı
Yüzdelik Dilim Bilgisi
Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2019 - 49.17
2018 246.8172 40.72
2017 361.4403 -
Okulumuz, Mehmet İhsan Mermerci Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi adıyla, 1994/95 Eğitim öğretim yılında açılmıştır.

14.000 m2 arazi üzerinde 2000 m2 oturuma sahip birbirine bağlantısı olan, Otel ve Eğitim ünitesi olmak üzere iki ayrı binadan meydana gelmektedir. Kurumumuzun yeni adı Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'dir.

2005 yılında İngiltere'ye de beceri eğitimi için 7 öğrenciyle başlayan yurt dışı beceri eğitimi uygulaması 2007 yılında İngiltere, 2008 Hollanda, İspanya, İngiltere öğrenci değişim programlarıyla devam etmiştir.

Okulumuzun işe yerleştirme ve takibi konusunda uygulamaları benzer okullara örnek teşkil etmektedir. Eğitim öğretime açıldığı tarihten itibaren İstanbul ilinde "Kaliteli Hizmet ve Kaliteli Eğitim" anlayışıyla faaliyetine devam eden okul 2010 Yılında ISO 9001: 2008 Kalite Belgesi sahibi olmuştur. Proje tabanlı beceri yarışmalarında dalında en çok proje üreten okul olma özelliğini elinde bulunduran okulumuz, il yarışmalarında değişik dereceler elde etmiş/etmektedir.

İstanbul'da işletmeler tarafından tercih edilmede en önde olan okul ( büyük ölçekli işletmelere yerleştirilen öğrenci sayıları, işletme memnuniyeti anket sonuçları (%97) alanında üniversiteye öğrenci gönderen en başarılı (2010 Yılı Lisans Yerleşme Oranı %43 ÖSYM verileri) okullardan biridir.

Her yıl ÖSYM istatistikleri doğrultusunda elde edilen bilgilerle Üniversiteye yerleşme başarısında alanında en önde olan kurum geleceğe yönelirken var olan başarısını yükseltme azmi ve kararlılığında olacaktır.

Kısa bir sürede Otelcilik ve Turizm Sektörüne kazandırılan 2000'e yakın yetişmiş işgücünün (mezunlarımız) sadece ulusal istihdam sahasında değil kıtalara yayılması sonucundan hareketle vizyonumuzu oluşturmada etkili bir güç, stratejilerimizi belirlemede bir pusula olacaktır.

VİZYON: Biz, 21. Yüzyılda otelcilik ve turizm eğitimi alanında, gelişmelerin önünde model ve lider bir kurum olmaktır... 1. Bizim için önce öğrencilerimiz gelir. 2. Mesleki yoğunlaşmanın ve deneyimin en üst düzeyinde çalışıyoruz 3. Ekip çalışması yapıyoruz. 4. Sürekli gelişimde kararlıyız. 5. Herkes için fırsat eşitliğini garanti ediyoruz. 6. Mümkün olan en yüksek kalite düzeyinde hizmet ediyoruz..

ALANLARIMIZ:
 1. Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı
 2. Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı
MİSYON: Biz, bütün öğrencilerimizi, kişilik, mesleki bilgi ve beceri yönünden en üst seviyeye ulaştırmak, onların 21.yüzyılının turizm ve otelcilik sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek, gelişime açık ,dinamik, yaşam boyu öğrenmeyi amaçlayan, istihdamı yüksek bireyler haline getirirken, uluslar arası kalıcı işbirlikleri oluşturup turizm ve otelcilik eğitimi ile ilgili teknik, uygulama, bilgi, deneyim ve yenilikleri kurum ortamına katmak, öğrencilerimizin yabancı ülkelerde eğitim faaliyetlerine katılabilmelerini sağlayacak alt yapı oluşturmak, istihdamı kolaylaştırıcı faaliyetlerle ülkemiz işsizlik sorununun çözümüne

BAŞARILAR : Her Sene Alanlarında Yapılan Yarışmalara Katılan ve Başarılarla Dönen Öğrencilerimiz 2016/2017 Eğitim Öğretim Yılında: Başta TÜYAP 15. Gastronomi Festivalinde Katıldıkları Yemek Yarışmaları olmak üzere, Şef Mavi Fethiye ve Clunary Cup´da çeşitli kategorilerdeki yarışmalarda bronzdan altına madalya ve başarı belgeleri kazanmıştır.

 • Öğretmen : 54
 • Rehber Öğretmen : 1
 • Öğrenci : 684
 • Derslik : 25
 • Kütüphane : 1
 • Konferans Salonu : 1
 • Atölye-İşlik : 3
 • Öğretim Şekli : TEKLİ
 • Bahçe : 1
 • Saatler : 08:15-16:05
 • Bağlantı : ADSL (1 Mbit)
 • Yabancı Dil : İngilizce, İkinci Yabancı Dil Almanca
 • Servis : Okulumuzda sadece özel eğitim sınıfımız için okul servisimiz mevcuttur.
 • Ulaşım : E5 KARAYOLU ÜZERİNDE, HER TÜRLÜ TOPLU TAŞIMAYA YAKIN MESAFEDE
 • Tel 0212 546 42 85
 • Fax 0212 582 06 36
Cevizlibağ Merkezefendi Mah. Mevlevihane Caddesi No 28 Zeytinburnu / İSTANBUL
  http://mimotml.meb.k12.tr
Bu okula 4 yorum yapıldı. Sizce bu okul niçin tercih edilmelidir? Bir yorum yaparak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Hem olumlu, hem de olumsuz yönlerini belirtmeye çalışın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Tanıtım Kartı

İl İstanbul
İlçe Zeytinburnu
Tel 0212 546 42 85
Fax 0212 582 06 36
Web http://mimotml.meb.k12.tr
Adres:

Cevizlibağ Merkezefendi Mah. Mevlevihane Caddesi No 28 Zeytinburnu / İSTANBUL

 • Geç gelme birinci ders saa için belirlenen süre ile sınırlıdır. Ancak her beş defa geç kalma yarım gün devamsızlıktan sayılır. Bu sürenin dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.
 • Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaşrılarak veli ve öğrencilere duyurulur.
 • Günlük toplam ders saanin 2/3 ü ve daha fazlasına gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğim ve araşrma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerekren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaşrma yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım alna alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaşrma/bütünleşrme yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır

Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-Okul sistemine işlenir

 • 85,00 - 100 > Pekiyi
 • 70,00 - 84,99 > İyi
 • 60,00 - 69,99 > Orta
 • 50,00 - 59,99 > Geçer
 • 0 - 49,99 > Başarısız

Öğrencinin yılsonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının bu derslerin haalık ders saatleri toplamına bölümüyle elde edilen puandır. Naklen gelen öğrencilerin yılsonu başarı puanı hesaplanırken yeni oluşacak haalık ders saa sayısı toplamı esas alınır. Yılsonu başarı puanı hesaplanırken bölme işlemi, virgülden sonra iki basamak yürütülür.

Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;

 • İki dönem puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70
 • İşletmelerde beceri eğimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

 • Tüm derslerden başarılı olan,
 • Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
 • Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıa başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci dönemin ilk haası, ikinci dönemin ilk haası ile son iki haası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarandan yapılır. Sınav tarihleri ve görevlendirilecek öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde haa içerisinde yapılacak şekilde planlanır. Gerekğinde cumartesi ve pazar günlerinde de yapılabilir.

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sını hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek mesleki eğim merkezine, Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır. Mesleki eğim merkezinde öğrenim görenlerden ikinci defa sınıf tekrar etme durumuna düşen öğrencilerin kayıtları Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine yapılır.

Okuldan mezun olamayan 12 nci sınıf öğrencilerinden sınıf tekrar etme hakkı bulunanlar başarısız olunan ders sayısına bakılmaksızın sınıf tekrar edebilir. Ancak, sınıf tekrar etmek istemeyen öğrencilerden sınıf tekrarı yapmış olanlar bir, sınıf tekrarı yapmamış olanlar ise iki öğrem yılı daha başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavına girebilir. Ustalık sınavında başarısız olan öğrenciler beceri sınavı esaslarına göre sorumluluk sınavlarına alınır. Bu sınavlar sonunda da başarısız olan öğrencilerin öğrem yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır

Merkezî Yerleştirme, Merkezi Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılan yerleştirmedir.

Evet. e-Okulda kayıtlı öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okulları tercih edebilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılır. Merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla;

 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 7’nci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 6’ncı sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına,
 • Tercih önceliğine,
 • Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

Merkezi Sınava giren öğrenciler, Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamladıktan sonra, Merkezi Sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler.

Bu sayfada yer alan Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yorumları okuayabilir, Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız

81

İl

9000

Okul

80000

Yorum