Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İstanbul / Esenler
Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Yerleştirme Şekli Sınavsız Yerleştirme
Okulun Kontenjan Türü Kız
Okulun Pansiyonu Yok
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?

Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İstanbul ili Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzunda herhangi bir değişiklik olmazsa sınavsız olarak öğrenci alacak.

Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaöğretim kayıt alanınız içerisinde ise bu okula sınavsız bir şekilde tercihinize bağlı olarak yerleşebilirsiniz. Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2020 LGS başvuru tercih kılavuzunda açıklanacak olan Sınavsız Yerleştirme öncelikleri doğrultusunda öğrenci alımı yapacak.

Sık Sorulan Sorular

Yerel Yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan yerleştirme işlemidir.

Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilir.

Ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara yerel yerleştirme işlemleri sırasıyla

 • Kayıt alanı,
 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır.
 • Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.

Okulumuz, 2004-2005 Eğitim Öğretim yılında bünyesinde Genel Lise ve Meslek Lisesi bulunduran Çok Programlı Lise statüsünde eğitim öğretime açılmıştır.

Oklumuzun Meslek Lisesi gurubunda Bilişim Teknolojileri, Giyim Üretim Teknolojisi ve Çocuk Gelişimi Bölümleri olmak üzere üç bölüm bulunmaktaydı.

Okulumuz 2010 yılından itibaren kademeli olarak Kız Teknik ve Meslek Lisesi statüsüne geçmiştir. Bu sebeple okulumuzdaki genel lise bölümleri kademeli olarak kapanacak ve okulumuz Bilişim Teknolojileri, Giyim Üretim Teknolojisi, Çocuk Gelişimi Grafik ve Fotoğraf , Büro Yönetimi ve Sekreterlik olmak üzere beş bölümle eğitime öğretime devam edecektir. Ayrıca okulumuzun bünyesinde hafta sonları yüz yüze Açık Lise eğitimi de verilmektedir.

Esenler Turgut Reis Mahallesinde bulunan okulumuz geleceğin en önemli iş ve finans merkezi olmaya aday Tekstilkent'in (İkiz kuleler) hemen yanı başında bulunuyor. Böyle bir merkeze yakın olması sebebiyle ulaşım sıkıntısı bulunmayan okulumuza Eminönü, Mecidiyeköy ve Bakırköy gibi merkezi yerlerden 15 dakikada bir otobüs seferleri yapılmakta ayrıca dolmuşlarla da yakın yerlere ulaşım sağlanmaktadır.

Öğrenci potansiyelimizi çoğunlukla Anadolu'dan gelen orta gelir düzeyine mensup ailelerin çocukları oluşturuyor. Başarı düzeyimiz çok çok iyi olmamakla birlikte çok kötü de sayılmaz. Gelecek vaat eden öğrencilerimizin sayısı hiç de azımsanamayacak düzeydedir. İlk mezunlarımızın önemli bir kısmı üniversiteye yerleşmiştir. Öğrencimiz Mustafa Çetin 362 puan alarak Say 2 puan grubunda Türkiye'de ilk 2400 içine girmiştir.

İlave olarak öğrencilerimizde Anadolu insanının sıcaklığının ve samimiyetinin fazlasıyla bulunduğu fikri sadece bizim değil Etiler, Beşiktaş, Başakşehir gibi elit semtlerde de görev yapan öğretmenlerimiz tarafından sıkça dile getirilen bir husustur. Bu durum dolayısıyla okulumuzda ciddi sayılabilecek disiplin problemleri yaşanmamaktadır.

Ankara'da yapılan ve uluslar arası katılımların olduğu Ulaştırma Bakanlığınca düzenlenen E-Biko proje yarışmasında üçüncü olarak önemli bir başarıya imza atan, İl ve ilçe çapında yapılan birçok yarışmada derece alan okulumuz öğrencileri son olarak İstanbul Liseler arası Münazara Yarışmasında İstanbul birincisi olmuştur. Genç, dinamik, yaratıcı ve özgüvene sahip bir idareci ve öğretmen kadrosuna sahip olan okulumuz her geçen gün daha da gelişerek, büyüyerek ülkemize hizmet etmeye devam edecektir. Okulumuz 2014-2015 Eğitim öğretim yılında geçirdiği dönüşümle birlikte Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Adını almıştır.

ALANLARIMIZ:

 1. Bilişim Teknolojileri Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Veri Tabanı Programcılığı Dalı
 2. Bilişim Teknolojileri Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Web Programcılığı Dalı
 3. Büro Yönetimi Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Yönetici Sekreterliği Dalı
 4. El Sanatları Teknolojisi Alanı (Y.Dil:İngilizce) / El Dokuma Dalı
 5. Giyim Üretim Teknolojisi Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Kadın Giyim Modelistliği Dalı
 6. Giyim Üretim Teknolojisi Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Kadın Terziliği Dalı
 7. Grafik ve Fotoğraf Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Grafik Dalı
 8. Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Cilt Bakımı Dalı
 9. Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Saç Bakımı Dalı
 10. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Erken Çocukluk Eğitimi Dalı
 11. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı (Y.Dil:İngilizce) / Özel Eğitim Dalı
Okul Tanıtım Broşürünü İncelemek için tıklayınız

Vizyon İyi, doğru ve faydalı olanı, yanlış ile karıştırmadan, birbirinden ayırıp her zaman ve her yerde doğru olanı yapmak, yaptırmak, alışkanlık haline getirip adetleştirmek ve adalete sevdalanmaktır. Kişinin hem kendisiyle, hem ailesiyle, hem ülkesiyle, hem tüm dünya ile, hem doğa ile, hem de yaratan ile uzlaşabilen, şartlar ne olursa olsun hayata küsmeden, isyanları oynamadan, şöyle veya böyle yapılabilecek iyi şeyler olduğunu düşünebilen, geçmişten ibret alıp geleceğe hazırlık yaparken hayalperestliğe düşmeden, asıl şimdiki şu anı en iyi değerlendirebilen gençler yetiştiren kurum olmak.

Misyon Olduğumuz gibi görünmek, aldatmamak ve aldatılmamak. Sürekli ilerleme heyecanı taşımak. Her an gözetlendiğimiz duygusunu hiç aklımızdan çıkarmadan, herkese, bizi bizden tanıyın, oyuna gelmeyin mesajını vermek. Evren hepimize yetecek kadar büyük, paniklemeyelim. Görevlerimiz vakitlerimizden daha çok. Tembellik ne kadar süslenirse süslensin biz almayacağız. Yeteri kadar işimiz var diyebilen, düşünen - okuyan - anlayan - sorgulayan - ulaştığı doğruları hemen uygulama duygusunu hep canlı tutan bir kurum olmaktır. okul

Başarılar 2009 İstanbul Liseler Arası Münazara Yarışması Birincilik Ödülü. E-Biko proje yarışmasında üçüncü

 • Öğretmen :89
 • Öğrenci :2100
 • Derslik :24
 • BT Sınıfı :7
 • Kütüphane :1
 • Fen Labaratuarı :1
 • Konferans Salonu :1
 • Atölye-İşlik :5
 • Öğretim Şekli :İkili Öğretim Sadece Kız Öğrenciler
 • Saatler 07:10 - 19:00
 • Ulaşım Otobüs, minibüs, taksi.
ULAŞIM: Minibüs ile gelmeyi tercih ediyorsanız:
 • 1-Topkapı - Esenler Dere Tepe minibüslerinin Son durağında inerek (Mavi Başlık)
 • 2-Merter - Tekstilkent minibüslerinin Tekstilkent üstgeçidinde inerek (Örfi Çetinkaya İlkokulu yanı)
İETT ile gelmeyi tercih ediyorsanız.
 • Bakırköy istikametinden 98G
 • Eminönü istikametinden 33B veya 33
 • Mecidiyeköy İstikatinden 33M
Numaraları otobüsleri kullanabilirsiniz. İsmet Paşa İ.Ö.O. Durağında inebilirsiniz.
 • Tel 02124308533
 • Fax 02124308544
Turgut Reis Mah. Okul Cad. Lise Sok. No1 Esenler
  http://turgutreismtal.meb.k12.tr
Bu okula 3 yorum yapıldı. Sizce bu okul niçin tercih edilmelidir? Bir yorum yaparak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Hem olumlu, hem de olumsuz yönlerini belirtmeye çalışın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Tanıtım Kartı

İl İstanbul
İlçe Esenler
Tel 02124308533
Fax 02124308544
Web http://turgutreismtal.meb.k12.tr
Adres:

Turgut Reis Mah. Okul Cad. Lise Sok. No1 Esenler

 • Geç gelme birinci ders saa için belirlenen süre ile sınırlıdır. Ancak her beş defa geç kalma yarım gün devamsızlıktan sayılır. Bu sürenin dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.
 • Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaşrılarak veli ve öğrencilere duyurulur.
 • Günlük toplam ders saanin 2/3 ü ve daha fazlasına gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğim ve araşrma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerekren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaşrma yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım alna alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaşrma/bütünleşrme yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır

Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-Okul sistemine işlenir

 • 85,00 - 100 > Pekiyi
 • 70,00 - 84,99 > İyi
 • 60,00 - 69,99 > Orta
 • 50,00 - 59,99 > Geçer
 • 0 - 49,99 > Başarısız

Öğrencinin yılsonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının bu derslerin haalık ders saatleri toplamına bölümüyle elde edilen puandır. Naklen gelen öğrencilerin yılsonu başarı puanı hesaplanırken yeni oluşacak haalık ders saa sayısı toplamı esas alınır. Yılsonu başarı puanı hesaplanırken bölme işlemi, virgülden sonra iki basamak yürütülür.

Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;

 • İki dönem puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70
 • İşletmelerde beceri eğimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

 • Tüm derslerden başarılı olan,
 • Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
 • Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıa başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci dönemin ilk haası, ikinci dönemin ilk haası ile son iki haası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarandan yapılır. Sınav tarihleri ve görevlendirilecek öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde haa içerisinde yapılacak şekilde planlanır. Gerekğinde cumartesi ve pazar günlerinde de yapılabilir.

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sını hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek mesleki eğim merkezine, Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır. Mesleki eğim merkezinde öğrenim görenlerden ikinci defa sınıf tekrar etme durumuna düşen öğrencilerin kayıtları Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine yapılır.

Okuldan mezun olamayan 12 nci sınıf öğrencilerinden sınıf tekrar etme hakkı bulunanlar başarısız olunan ders sayısına bakılmaksızın sınıf tekrar edebilir. Ancak, sınıf tekrar etmek istemeyen öğrencilerden sınıf tekrarı yapmış olanlar bir, sınıf tekrarı yapmamış olanlar ise iki öğrem yılı daha başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavına girebilir. Ustalık sınavında başarısız olan öğrenciler beceri sınavı esaslarına göre sorumluluk sınavlarına alınır. Bu sınavlar sonunda da başarısız olan öğrencilerin öğrem yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır

Merkezî Yerleştirme, Merkezi Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılan yerleştirmedir.

Evet. e-Okulda kayıtlı öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okulları tercih edebilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılır. Merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla;

 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 7’nci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 6’ncı sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına,
 • Tercih önceliğine,
 • Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

Merkezi Sınava giren öğrenciler, Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamladıktan sonra, Merkezi Sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler.

Bu sayfada yer alan Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yorumları okuayabilir, Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız

81

İl

9000

Okul

80000

Yorum