Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi

Osmaniye / Merkez

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi
 • Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi
  Ekle
 • 2
  Yorum
TANITIM KARTI
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu 51441
Kontenjanı 120
Taban Puanı 382.6346
Yüzdelik Dilimi 11.28
Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Kız/Erkek
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Yorum Ekle/Oku LGS Puanı Hesapla
Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi bir Proje Okuludur.

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi Osmaniye ili Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi 2021-2022 eğitim öğretim yılı için 2021 LGS başvuru kılavuzuna göre Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak.

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Okulun Son 5 Yıllık Kontenjan Bilgisi
2021
120
2020
150
2019
120
2018
120
2017
0
Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi

(İlk yerleştirme sonuçlarına ait verilerdir.)

Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2020 382.6346 11.28
2019 402.1892 12.40
2018 335.5942 11.81
2017 438.3293 20.51
2016 415.0762 16.74
Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi LGS taban puanı yüzdelik dilim bilgisini yıllara göre arşivliyoruz.
OKULUMUZUN LİSELERE YERLEŞTİRME SINAVINDA HANGİ YÜZDELİK DİLİMDEN ÖĞRENCİ ALMAKTADIR? Yerleştirme Yüzdelik dilimi MEB'in LGS puanlarına göre tercih ve yerleştirme işlemleri sonrasında kesinleşmektedir.( Okulumuza genel olarak geçmiş yıllarda %1 ile 12 lik dilim arasında kalan öğrenciler yerleşleşmiştir.)

OKULUMUZDA ÖĞRETMEN KADROSU DURUMU NEDİR? Okulumuzda bütün branşlarda 31 kadrolu öğretmenimiz görev yapmakta olup Öğretmenlerimiz MEB Proje okulları öğretmen atama yönetmeliğine göre Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kadrolu olarak en az 4 yıl Öğretmenlik yapanlar arasından seçilmektedir.

OKULUMUZ MEZUNLARI HANGİ YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARINA YERLEŞMEKTEDİR? Sosyal Bilimler Liseleri ÖSYM verilerine göre üniversiteye öğrenci yerleştirmede en yüksek yüzdeye sahip okullardır. Okulumuz mezunları genel olarak Hukuk Fakülteleri başta olmak üzere Siyasal Bilgiler ve kamu yönetimi, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, Yabancı dille (ingilizce) ilgili bölümler , edebiyat fakülteleri, eğitim fakülteleri, psikoloji ,rehberlik ve psikolojik danışmanlık gibi fakülte ve bölümlere yerleşmektedirler .

OKULUMUZDAN BU GÜNE KADAR ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA DERECE YAPMIŞ ÖĞRENCİ VARMIDIR?

Evet. Eşit ağırlık alanlarında okulumuz öğrencileri arasında aşağıdaki dereceler yapılmıştır.
 • 2017 üniversite yerleştirme sınavın da Türkiye 76.
 • 2019 üniversite yerleştirme sınavın da ilk 1000 içerisinde 4 öğrencimiz bulunmaktadır.
HAZIRLIK SINIFINI OKUMADAN 9.SINIFTAN BAŞLAMAK MÜMKÜN MÜDÜR? Evet. İlgili yönetmelik gereği isteyen öğrenciler eğitim öğretim yılı başında yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavına girerek başarılı oldukları takdirde hazırlık sınıfını atlayarak 9.sınıftan başlayabilirler.

HAZIRLIK SINIFINDA HANGİ YABANCI DİLLER OKUTULMAKTADIR? Hazırlık sınıfında haftada 20 saat İngilizce ile ikinci Yabancı dil olarak 4 saat ta Almanca okutulmaktadır.

OKULUMUZUN PANSİYON DURUMU NEDİR? Okulumuzun şu an itibariyle eğitim binasına 50 metre yakınında 300 kişilik Erkek pansiyonu bulunmaktadır .Bu pansiyonda odalar dörder kişiliktir.

OKULUMUZUN KIZ ÖĞRENCİ YURDU VAR MIDIR? Yurtta kalmak isteyen kız öğrencilerimiz okulumuzla aynı yerleşke içinde bulunan(150 metre mesafede) MEB 'E bağlı Atatürk Kız öğrenci yurduna yerleştirilmekte olup, kız öğrencilerimiz içinde pansiyon sorunu yoktur.

Okulumuzun kız yurdu şu an için yoktur. Kız yurdunun da açılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Açıldığında kız öğrencilerimizde okulumuzun pansiyonuna aktarılacaktır.

OKULUMUZA HANGİ İL VE İLÇELERDEN ÖĞRENCİ GELMEKTEDİR? Merkezi yerleştirme sınavı ile Osmaniye Merkezin yanı sıra çevre il ve ilçelerden Adana, Hatay (Erzin, Dörtyol )Kahramanmaraş (Pazarcık Türkoğlu), Kadirli, Bahçe, Düziçi,Toprakkale ilçelerinden de öğrencilerimiz bulunmaktadır. İsteyen öğrencilerimiz ve erkek ve kız pansiyonlarında kalmakta istemeyen öğrencilerimiz de ilçelerden gelen, velilerimizin tuttukları servislerle günlük gelip gitmektedirler.(Dörtyol,Erzin, Bahçe, Düziçi, Toprakkale)

OKULUMUZDA ÖĞLE YEMEĞİ VERİLMEKTE MİDİR? Evet. İsteyen tüm öğrencilerimiz ücret karşılığında okul yemekhanesinden yemek yiyebilmektedir. Ayrıca Okul kantini de bulunmaktadır.

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ HAKKINDA KISACA BİLGİ VERİR MİSİNİZ ? İlk defa 2003 yılında İstanbul'da açılan Sosyal Bilimler liseleri, ortaöğretimin genel amaçlarının yanı sıra, edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında öğrencilerin bilim insanı olarak yetiştirilmelerine kaynaklık etmeyi amaçlamaktadır. Hazırlık+4 yıl olarak eğitim verilen Sosyal Bilimler liselerinde bir şubeye alınacak öğrenci sayısı 30'dur. Bu okullara LGS Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alınmaktadır. Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları kapsamında olan Sosyal Bilimler liselerinin sayısı 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 93'e ulaşmıştır.(MEB ORTA ÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SİTESİ)

TOSÇELİK SOSYAL BİLİMLER LİSESİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ ? 2023 EĞİTİM VİZYONU belgesinde özel bir bölüm ayrılan ve ülkemizde az sayıda yer alan Sosyal Bilimler liseleri arasında yer alan okulumuz ;

2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında iki şube ile Osmaniye Fen lisesi binası içerisinde 49 öğrenci ile eğitim ve öğretime başlamıştır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında ise 537 öğrenciye ulaşacaktır.

Okulumuz Tosyalı Holding tarafından yaptırılan kendi binasına 2012 yılı Ağustos ayında taşınmıştır. Eğitim binamız modern bir yapıya sahip olup 4 katlıdır. (19 derslik bulunmaktadır) Okulumuz ilk mezunlarını 2015-2016 eğitim öğretim yılında vermiştir. Okulumuz pansiyonu Aralık 2018 yılında hizmete açılmıştır. Okulumuz Liseler Eğitim yerleşkesi içerisinde bir ana bina ile 300 kişilik pansiyon binası ve geniş bahçeden oluşmaktadır.

OKULUMUZ NEREDEDİR? Okulumuz Osmaniye merkezde Fakıuşağı (üniversite ) yolu üzerinde liseler yerleşkesi (kampüs) olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Bulunduğu yerleşkede Fen Lisesi,Hasan Aybaba Anadolu Lisesi, Osmaniye Anadolu lisesi ve Güzel sanatlar Lisesi de yer almaktadır.Ayrıntılı adres okul web sitesinde yer almaktadır.

OKULUMUZUN EĞİTİM SÜRESİ NE KADARDIR? Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi bir yılı hazırlık olmak üzere 5 yıl eğitim veren kurumdur.

OKULUMUZ HANGİ YÖNTEMLE ÖĞRENCİ ALMAKTADIR? Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığınca her yıl yapılan Liselere Geçiş sınav olan LGS puanına göre öğrenci almaktadır.

OKULUMUZ SÖZEL AĞIRLIKLI BİR OKUL MUDUR? Hayır.Okulumuzda genel olarak sadece sözel derslerin okutulduğu bilgisi doğru değildir. Okulumuzda müfredatı MEB tarafından belirlenen başta matematik olmak üzere diğer sayısal derslerde verilmektedir.(Okutulan derslerle ilgili ilerleyen sorularda bilgi verilecektir. Ayrıntılı bilgi MEB Talim terbiye kurulu sosyal bilimler liseleri ders müfredatına bakılabilir.)

OKULUMUZ PROJE OKULU MUDUR? Evet. Okulumuz Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları kapsamındadır.

SINIFLARDA ÖĞRENCİ MEVCUDU NE KADARDIR? Sınıflarımızın mevcudu 30 dur. İlgili yönetmelik gereği 30 u aşamaz.

OKULUMUZDA HANGİ DERSLER AĞIRLIKLI OLARAK OKUTULMAKTADIR? Milli Eğitim bakanlığının belirlediği Müfredata göre Matematik ve Türk Dili Edebiyatı başta olmak üzere Tarih, Coğrafya, Felsefe gurubu ve yabancı dil ve diğer dersler okutulmaktadır.11.sınıftan sonra Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleri okul ders müfredatında yoktur.

 • Saatler: 08.00-15.05
 • Isınma: Doğalgaz
 • Bağlantı: ADSL (1 Mbit)
 • Öğretmen :34
 • Öğrenci :387
 • Derslik :18
 • Konferans Salonu :1
 • Spor Salonu :1
 • Fen Laboratuvarı :3
 • BT Sınıfı :1
 • Kütüphane :1
 • Yerleşim Yeri - Prof.Dr.Alper AKINOĞLU Caddesi Korkut Ata Üniversitesi Aşağısı Fakıuşağı Liseler Kampüsü Merkez/Osmaniye
 • Adres - FAKIUŞAĞI MAH. LİSELER KAMPÜSÜ 45102 Sokak Dış Kapı No 4 /8 MERKEZ/OSMANİYE
 • Ulaşım Özel halk otobüsü, servis
 • İl/İlçe Merkezine Uzaklık 2 KM

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'ne nakil almayı planlıyorsanız Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi 9.10.11.12. sınıf boş kontenjan bilgisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nakil ve geçiş başvurusu, dönem bitiminin öncesindeki üç hafta ile e-Okul sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere, yılsonu sınıf atlatma işlemleri tamamlandıktan sonraki ilk iş gününden ekim ayının sonuna kadar ve ikinci dönemin başlangıcından şubat ayının sonuna kadar haftalık, diğer zamanlarda ise aylık yapılır.

Nakil ve geçişler, haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile veya e-Devlet üzerinden yapılır. Daha Fazlası için buraya tıklayınız.

Adres: Prof.Dr.Alper AKINOĞLU Caddesi Korkut Ata Üniversitesi Aşağısı Fakıuşağı Liseler Kampüsü

Tel: 03288256401

Fax: (328) 825 5292

web: http://osmaniyesbl.meb.k12.tr

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi ile ilgili 2 yorum yapıldı. Bir incelemede bulunarak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Okulun eğitim öğretim faaliyetleri hakkında gerçek bilgiler paylaşın.
[okumak isteyen biriiii]

bu okula gelmeyi gerçekten çok istiyorum puanı çok yüksek ama lütfen puanını biraz düşürün bu okul hayalim hayal olarak kalmasın... Lütfen biraz düşürün puanı%%%
>l<
´´ ´´
´ ´

2021-04-06 16:04
[Finekci5]

Bu okulu gerçekten çok beğeniyorum ama puanım 378 bu okulun ise 402 üstelik okulda boş kontenjanda var ama puanım tutmadığı için gelemiyorum lütfen puanı biraz düşürün benim yüzdeliğim yüzde 17 bu okulun ise 12 lütfen yardımcı olursanız sevinirim lütfen puanı biraz daha düşürün çok ama çok istiyorum bu okula gelmeyi

2019-09-14 12:28
BENZER OKULLAR
Yorum 7

Tobb Osmaniye Fen Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 4

Kadirli Şehit Muhammet Mustafa Karabörk Fen Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 22

Düziçi Fen Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 6

Osmaniye Farabi Anadolu Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 3

Gülten-Ali Ziyan Anadolu Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 6

Hasan Aybaba Anadolu Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Bir İnceleme Bırak!

 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Kaynaklar:Bu sayfada yer alan Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'nin başarı durumu ve istatistiki bilgileri de dahil olmak üzere tanıtım bölümünde kullanılan tüm bilgiler, okulun resmi web sitesi (http://osmaniyesbl.meb.k12.tr), MEB (www.meb.gov.tr) ve kullanıcıların iletişim kanallarımız üzerinden gönderdikleri bilgilerden derlenmiştir.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi yorumları okuyabilir, Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi taban puanı 2021

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız