Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi
 • Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi
  Ekle
 • 1
  Yorum
TANITIM KARTI
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu ---
Kontenjan Sayısı ---
Okulun Taban Puanı 382.6346
Güncel Yüzdelik Dilimi 11.28
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Erkek
Okulun Eğitim Süresi 5 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Bilgi Ekle SSS

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi Osmaniye ili Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi 2021-2022 eğitim öğretim yılında 2021 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'nin belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi

(İlk yerleştirme sonuçlarına ait verilerdir.)

Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2020 382.6346 11.28
2019 402.1892 12.40
2018 335.5942 11.81
2017 438.3293 20.51
2016 415.0762 16.74
OKULUMUZUN LİSELERE YERLEŞTİRME SINAVINDA HANGİ YÜZDELİK DİLİMDEN ÖĞRENCİ ALMAKTADIR? Yerleştirme Yüzdelik dilimi MEB'in LGS puanlarına göre tercih ve yerleştirme işlemleri sonrasında kesinleşmektedir.( Okulumuza genel olarak geçmiş yıllarda %1 ile 12 lik dilim arasında kalan öğrenciler yerleşleşmiştir.)

OKULUMUZDA ÖĞRETMEN KADROSU DURUMU NEDİR? Okulumuzda bütün branşlarda 31 kadrolu öğretmenimiz görev yapmakta olup Öğretmenlerimiz MEB Proje okulları öğretmen atama yönetmeliğine göre Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kadrolu olarak en az 4 yıl Öğretmenlik yapanlar arasından seçilmektedir.

OKULUMUZ MEZUNLARI HANGİ YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARINA YERLEŞMEKTEDİR? Sosyal Bilimler Liseleri ÖSYM verilerine göre üniversiteye öğrenci yerleştirmede en yüksek yüzdeye sahip okullardır. Okulumuz mezunları genel olarak Hukuk Fakülteleri başta olmak üzere Siyasal Bilgiler ve kamu yönetimi, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, Yabancı dille (ingilizce) ilgili bölümler , edebiyat fakülteleri, eğitim fakülteleri, psikoloji ,rehberlik ve psikolojik danışmanlık gibi fakülte ve bölümlere yerleşmektedirler .

OKULUMUZDAN BU GÜNE KADAR ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA DERECE YAPMIŞ ÖĞRENCİ VARMIDIR?

Evet. Eşit ağırlık alanlarında okulumuz öğrencileri arasında aşağıdaki dereceler yapılmıştır.
 • 2017 üniversite yerleştirme sınavın da Türkiye 76.
 • 2019 üniversite yerleştirme sınavın da ilk 1000 içerisinde 4 öğrencimiz bulunmaktadır.
HAZIRLIK SINIFINI OKUMADAN 9.SINIFTAN BAŞLAMAK MÜMKÜN MÜDÜR? Evet. İlgili yönetmelik gereği isteyen öğrenciler eğitim öğretim yılı başında yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavına girerek başarılı oldukları takdirde hazırlık sınıfını atlayarak 9.sınıftan başlayabilirler.

HAZIRLIK SINIFINDA HANGİ YABANCI DİLLER OKUTULMAKTADIR? Hazırlık sınıfında haftada 20 saat İngilizce ile ikinci Yabancı dil olarak 4 saat ta Almanca okutulmaktadır.

OKULUMUZUN PANSİYON DURUMU NEDİR? Okulumuzun şu an itibariyle eğitim binasına 50 metre yakınında 300 kişilik Erkek pansiyonu bulunmaktadır .Bu pansiyonda odalar dörder kişiliktir.

OKULUMUZUN KIZ ÖĞRENCİ YURDU VAR MIDIR? Yurtta kalmak isteyen kız öğrencilerimiz okulumuzla aynı yerleşke içinde bulunan(150 metre mesafede) MEB 'E bağlı Atatürk Kız öğrenci yurduna yerleştirilmekte olup, kız öğrencilerimiz içinde pansiyon sorunu yoktur.

Okulumuzun kız yurdu şu an için yoktur. Kız yurdunun da açılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Açıldığında kız öğrencilerimizde okulumuzun pansiyonuna aktarılacaktır.

OKULUMUZA HANGİ İL VE İLÇELERDEN ÖĞRENCİ GELMEKTEDİR? Merkezi yerleştirme sınavı ile Osmaniye Merkezin yanı sıra çevre il ve ilçelerden Adana, Hatay (Erzin, Dörtyol )Kahramanmaraş (Pazarcık Türkoğlu), Kadirli, Bahçe, Düziçi,Toprakkale ilçelerinden de öğrencilerimiz bulunmaktadır. İsteyen öğrencilerimiz ve erkek ve kız pansiyonlarında kalmakta istemeyen öğrencilerimiz de ilçelerden gelen, velilerimizin tuttukları servislerle günlük gelip gitmektedirler.(Dörtyol,Erzin, Bahçe, Düziçi, Toprakkale)

OKULUMUZDA ÖĞLE YEMEĞİ VERİLMEKTE MİDİR? Evet. İsteyen tüm öğrencilerimiz ücret karşılığında okul yemekhanesinden yemek yiyebilmektedir. Ayrıca Okul kantini de bulunmaktadır.

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ HAKKINDA KISACA BİLGİ VERİR MİSİNİZ ? İlk defa 2003 yılında İstanbul'da açılan Sosyal Bilimler liseleri, ortaöğretimin genel amaçlarının yanı sıra, edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında öğrencilerin bilim insanı olarak yetiştirilmelerine kaynaklık etmeyi amaçlamaktadır. Hazırlık+4 yıl olarak eğitim verilen Sosyal Bilimler liselerinde bir şubeye alınacak öğrenci sayısı 30'dur. Bu okullara LGS Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alınmaktadır. Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları kapsamında olan Sosyal Bilimler liselerinin sayısı 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 93'e ulaşmıştır.(MEB ORTA ÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SİTESİ)

TOSÇELİK SOSYAL BİLİMLER LİSESİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ ? 2023 EĞİTİM VİZYONU belgesinde özel bir bölüm ayrılan ve ülkemizde az sayıda yer alan Sosyal Bilimler liseleri arasında yer alan okulumuz ;

2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında iki şube ile Osmaniye Fen lisesi binası içerisinde 49 öğrenci ile eğitim ve öğretime başlamıştır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında ise 537 öğrenciye ulaşacaktır.

Okulumuz Tosyalı Holding tarafından yaptırılan kendi binasına 2012 yılı Ağustos ayında taşınmıştır. Eğitim binamız modern bir yapıya sahip olup 4 katlıdır. (19 derslik bulunmaktadır) Okulumuz ilk mezunlarını 2015-2016 eğitim öğretim yılında vermiştir. Okulumuz pansiyonu Aralık 2018 yılında hizmete açılmıştır. Okulumuz Liseler Eğitim yerleşkesi içerisinde bir ana bina ile 300 kişilik pansiyon binası ve geniş bahçeden oluşmaktadır.

OKULUMUZ NEREDEDİR? Okulumuz Osmaniye merkezde Fakıuşağı (üniversite ) yolu üzerinde liseler yerleşkesi (kampüs) olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Bulunduğu yerleşkede Fen Lisesi,Hasan Aybaba Anadolu Lisesi, Osmaniye Anadolu lisesi ve Güzel sanatlar Lisesi de yer almaktadır.Ayrıntılı adres okul web sitesinde yer almaktadır.

OKULUMUZUN EĞİTİM SÜRESİ NE KADARDIR? Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi bir yılı hazırlık olmak üzere 5 yıl eğitim veren kurumdur.

OKULUMUZ HANGİ YÖNTEMLE ÖĞRENCİ ALMAKTADIR? Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığınca her yıl yapılan Liselere Geçiş sınav olan LGS puanına göre öğrenci almaktadır.

OKULUMUZ SÖZEL AĞIRLIKLI BİR OKUL MUDUR? Hayır.Okulumuzda genel olarak sadece sözel derslerin okutulduğu bilgisi doğru değildir. Okulumuzda müfredatı MEB tarafından belirlenen başta matematik olmak üzere diğer sayısal derslerde verilmektedir.(Okutulan derslerle ilgili ilerleyen sorularda bilgi verilecektir. Ayrıntılı bilgi MEB Talim terbiye kurulu sosyal bilimler liseleri ders müfredatına bakılabilir.)

OKULUMUZ PROJE OKULU MUDUR? Evet. Okulumuz Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları kapsamındadır.

SINIFLARDA ÖĞRENCİ MEVCUDU NE KADARDIR? Sınıflarımızın mevcudu 30 dur. İlgili yönetmelik gereği 30 u aşamaz.

OKULUMUZDA HANGİ DERSLER AĞIRLIKLI OLARAK OKUTULMAKTADIR? Milli Eğitim bakanlığının belirlediği Müfredata göre Matematik ve Türk Dili Edebiyatı başta olmak üzere Tarih, Coğrafya, Felsefe gurubu ve yabancı dil ve diğer dersler okutulmaktadır.11.sınıftan sonra Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleri okul ders müfredatında yoktur.

 • Saatler: 08.00-15.05
 • Isınma: Doğalgaz
 • Bağlantı: ADSL (1 Mbit)
 • Öğretmen :34
 • Öğrenci :387
 • Derslik :18
 • Konferans Salonu :1
 • Spor Salonu :1
 • Fen Laboratuvarı :3
 • BT Sınıfı :1
 • Kütüphane :1
 • Yerleşim Yeri - Prof.Dr.Alper AKINOĞLU Caddesi Korkut Ata Üniversitesi Aşağısı Fakıuşağı Liseler Kampüsü Merkez/Osmaniye
 • Adres - FAKIUŞAĞI MAH. LİSELER KAMPÜSÜ 45102 Sokak Dış Kapı No 4 /8 MERKEZ/OSMANİYE
 • Ulaşım Özel halk otobüsü, servis
 • İl/İlçe Merkezine Uzaklık 2 KM
Adres

Prof.Dr.Alper AKINOĞLU Caddesi Korkut Ata Üniversitesi Aşağısı Fakıuşağı Liseler Kampüsü

Telefon

03288256401

Fax

(328) 825 5292

web

http://osmaniyesbl.meb.k12.tr

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi ile ilgili 1 yorum yapıldı. Bir incelemede bulunarak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Okulun eğitim öğretim başarısı, ulaşımı, fiziki olanakları konularında gerçek bilgiler paylaşın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Bu Okula Bir İnceleme Bırak!

 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Benzer Okullar

 • 20
 • Yorum

Düziçi Fen Lisesi

Osmaniye Düziçi

Düziçi Fen Lisesi öğrenci alan bir lisedir.

Bu sayfada yer alan Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'nin başarı durumu ve istatistiki bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.2021

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi yorumları okuyabilir, Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi taban puanı 2021

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız