Sor

Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olandır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınız

vynyok6 23.02.2024 / 12:59
Soru
Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olandır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım. (Tirmizî, es-Sünen, Menâkıb, 63.)
Yukarıda verilen hadisi yorumlayınız.
Eklenen Cevaplar
  rwignr816 24.02.2024 / 10:50 
#1
Bu hadis, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in bize ailemize nasıl davranmamız gerektiği konusunda çok güzel bir öğüt verdiğini anlatır. Hadiste, bir insanın gerçekten iyi olup olmadığının, ailesine nasıl davrandığına bağlı olduğu söylenir. Yani, eğer birisi ailesine karşı çok iyi davranıyorsa, gerçekten iyi bir insan demektir. Peygamber Efendimiz de kendisinin ailesine çok iyi davrandığını, onlara çok değer verdiğini ve onları çok sevdiğini söyleyerek bize örnek oluyor.

Bu, bize evimizde aile üyelerimize karşı nazik, sabırlı ve sevgi dolu olmamız gerektiğini öğretir. Kardeşlerimize, annemize, babamıza ve tüm aile bireylerimize karşı iyi davranmalı, onların ihtiyaçlarını önemsemeli ve onları mutlu etmeye çalışmalıyız.

Çünkü ailemize iyi davranmak, hem onları hem de bizi mutlu eder ve hayatımızı daha güzel hale getirir.

Haydi bize bu sayfa hakkındaki düşüncelerini paylaş. Fikirlerin bizim için çoook kıymetli.
Cevap Ekle 💯
* Zorunlu
10000
10-9
Powered by Commentics
Benzer Sorular
Peygamberimizin ehl-i beytine kimlerin dâhil olduğunu yazınız.
Allah'ın (c.c.) insanlara vermiş olduğu emanetler nelerdir? Yazınız.
Emanet ne demektir? Açıklayınız.
Ey insanlar! Şunu iyi biliniz ki Rabb'iniz birdir, atanız da birdir. Arab'ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap'a; beyazın siyaha, siyahın beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, C 5, s. 411.)Yukarıda verilen hadis-i şeriften çıkarılabilecek ilkeleri aşağıdaki boşluğa yazınız.
İnsanlara emanet olarak verilen şeyler nelerdir? Yazınız.

Son Eklenen Testler