Sor

Allah'a (c.c.) sığınmak ne demektir? İnsan niçin başka bir varlığa değil de Allah'a (c.c.) sığı

ludakk 04.01.2023 / 09:28
Soru
Allah'a (c.c.) sığınmak ne demektir? İnsan niçin başka bir varlığa değil de Allah'a (c.c.) sığınmalıdır?
Eklenen Cevaplar
  hekiip215 07.01.2023 / 10:39 
#1
Allah’a sığınmak, bir Müslümanın zorluklarla, korkularla veya herhangi bir sıkıntıyla karşılaştığında güven ve korunma arayışında ilk olarak Yüce Yaratıcı'ya yönelmesi anlamına gelir.

​Bu, kişinin Allah'ın sonsuz gücüne, merhametine ve yardımına olan inancını ve güvenini ifade eder. İnsanın Allah’a sığınmasının nedeni, O'nun kainatın yaratıcısı ve her şeyin üzerinde mutlak bir güce sahip olmasıdır. Allah, sınırsız bilgi ve hikmet sahibidir, dolayısıyla O'nun koruması ve yardımı, herhangi bir insan veya dünyevi güçten daha güvenilir ve etkilidir. İnsan, yalnızca Allah’a sığınarak gerçek huzuru, güvenliği ve içsel barışı bulabilir. Bu, aynı zamanda tevekkülün bir ifadesidir; kişinin kendi çabalarının yanı sıra, sonuçları Allah’ın iradesine bırakması ve O’nun en iyi yolu bildiğine inanmasıdır. Allah’a sığınmak, O'nun rahmetine, affına ve yönlendirmesine duyulan ihtiyacı kabul etmek ve yaşamın her anında O'nun yardımına ve korumasına güvenmek demektir.

Bu yüzden, insanın sığınağı ve güvencesi olarak Allah'ı seçmesi, yaratılışın temel gerçeği ve ruhsal bir ihtiyacın doğal bir yansımasıdır.

Haydi bize bu sayfa hakkındaki düşüncelerini paylaş. Fikirlerin bizim için çoook kıymetli.
Cevap Ekle 💯
* Zorunlu
10000
5+7=? işleminin sonucu kaçtır?
Powered by Commentics
Benzer Sorular
Harekeli bir harf üzerinde durulduğunda ortaya çıkan ve yazıda görülmeyen sükûna ne ad verilir?
Med harfinden sonra hemze gelir ve hemze ile med harfi aynı kelimede bulunursa tevcid kurallarından hangisi meydana gelir? Yazınız
Tebbet suresi, Peygamberimizin (s.a.v.) hangi amcasını konu almaktadır?
Son nazil olan surelerden biri olan, Mekke'nin fethinden sonra indirilen ve 3 ayetten meydana gelen surenin adını yazınız.
Âmentü duasının konusu nedir?

Son Eklenen Testler