Sorubak Test Çöz

Test Çöz, öğrendiklerini pekiştir, sınavda yüksek puan alın!
S:1
Şair, bu şiirini eşi Fatma Hanımın Beyrutta ölümü üzerine yazmıştır. Bu şiirde, şair, yaşam ve ölüm kavramlarının insanda yarattığı çelişkili duygulara yer vermiştir. Şairin tezatlarla dolu yapısı bu şiirde de kendini göstermiştir. Şairin kuşku ve inkâr derecesine ulaşan duyguları, ölüm karşısındaki çaresizlikle teselli arayan bir duyguya dönüşmüştür. Şairin yaşamın katı gerçeği karşısında hayale sığınma isteği, romantik yapısını ortaya koymaktadır. Sanatçı bu şiirinde oldukça ağır bir dil kullanmıştır.

Bu parçada tanıtılan şiir ve şairi aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?

Bu testle ilgili görüşlerini bizimle paylaşır mısın?

* Zorunlu
2000
Şair, bu şiirini eşi Fatma Hanımın Beyrutta ölümü üzerine yazmıştır. Bu şiirde, şair, yaşam ve ölüm kavramlarının insanda yarattığı çelişkili duygulara yer vermiştir. Şairin tezatlarla dolu yapısı bu şiirde de kendini göstermiştir. Şairin kuşku ve inkâr derecesine ulaşan duyguları, ölüm karşısındaki çaresizlikle teselli arayan bir duyguya dönüşmüştür. Şairin yaşamın katı gerçeği karşısında hayale sığınma isteği, romantik yapısını ortaya koymaktadır. Sanatçı bu şiirinde oldukça ağır bir dil kullanmıştır.Bu parçada tanıtılan şiir ve şairi aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir? sorunun cevabı "Makber – Abdülhak Hamit Tarhan" dır. Bu cevap ile ilgili tereddüdünüz varsa lütfen bize yukarıda yer alan formdan bildiriniz. Gerekli kontroller yapılarak size geri dönüş sağlanacaktır.

Son Eklenen Testler

Aşağıdakilerden hangisi deyim değildir? Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yoktur? “… Onların (müminlerin) işleri aralarında danışma iledir…” (Şura suresi, 38. ayet) “Bir millet, işlerini danışma ile yürüttüğü sürece sıkıntıya düşmez.”(Hadis-i şerif)Aşağıdaki öğrencilerden hangisi bu ayet ve hadiste verilen mesaja uygun davranmamıştır?  Şimdi saatim 06:00 ‘i gösteriyor. 3 saat sonra saatim kaçı gösterecek? Aşağıdakilerden hangisi  doğal çevre unsurlarından değildir ? Aşağıdaki ifadelerin doğru olanlarına D , yanlış olanlarına da Y harfi koyunuz.(….   ) Yaya olarak eve giderken en kısa ve en güvenli yolları seçmeliyiz.(….   )  Gece yaya yürürken üzerimizde koyu renkli kıyafetler olmalıdır.(….   )  Bisiklet sürmek için ehliyete gerek yoktur.(….   )  Yayalar için KIRMIZI ışık yandığında karşıdan karşıya geçmeliyiz.(….   )  Araçlar için SARI ışık geç anlamındadır. I- İl özel idarelerII-BelediyelerIII-KöylerIV-İlçelerYukarıda yer alanlardan hangileri yerel yönetimlerdir? Aşağıdakilerden hangisi kara yosunu ile eğrelti otunun ortak özelliklerindendir? ” Aynı düzlemde bulunan ve birbirini kesmeyen doğrulara…………… doğru denir.” Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir? 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre aşağıdakilerden hangisi sosyal hak ve yardımlardan değildir? Kişinin yüzüne söylendiğinde hoşlanmayacağı şeyleri arkasından söylemeye (...) denir.Yukarıdaki boş yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?    I. TBMM’nin açılmasıII. Atatürk’ün Samsun’a çıkması                                                    III. Amasya GenelgesiIV. Sivas KongresiV. Erzurum KongresiYukarıda verilen Milli Mücadele sırasında gerçekleşen olayların kronolojik sıralaması aşağıdakilerden hangisidir?