Sorubak Test Çöz

Test Çöz, öğrendiklerini pekiştir, sınavda yüksek puan alın!
S:1
Kırşehirde yaşayan şair, Anadolu Türkleri arasında tasavvufu yaymak için uğraşmıştır. Türkçenin Anadoluda bir edebiyat dili olarak yerleşmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. Yunus Emrenin etkisinde kalan, hem hece hem aruzla şiirler yazan sanatçının en önemli eseri Garipname adlı mesnevisidir. Bu eserle, Türklere tasavvufu öğretmeye çalışmıştır.

Bu parçada özellikleri verilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

Bu testle ilgili görüşlerini bizimle paylaşır mısın?

* Zorunlu
2000
Kırşehirde yaşayan şair, Anadolu Türkleri arasında tasavvufu yaymak için uğraşmıştır. Türkçenin Anadoluda bir edebiyat dili olarak yerleşmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. Yunus Emrenin etkisinde kalan, hem hece hem aruzla şiirler yazan sanatçının en önemli eseri Garipname adlı mesnevisidir. Bu eserle, Türklere tasavvufu öğretmeye çalışmıştır.Bu parçada özellikleri verilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir? sorunun cevabı "Âşık Paşa " dır. Bu cevap ile ilgili tereddüdünüz varsa lütfen bize yukarıda yer alan formdan bildiriniz. Gerekli kontroller yapılarak size geri dönüş sağlanacaktır.

Son Eklenen Testler

Aşağıdaki atasözlerinin hangisinde “etkilenme” söz konusu değildir? Aşağıdakilerden hangisi oruç ibadeti yerine getirilirken özen gösterilmesi gereken durumlardan biri değildir?  Drakon, Solon, Kleistenes yaptıkları kanunlar ile aşağıdaki uygarlıkların hangisinde demokrasinin güçlenmesini sağlamışlardır?  Aşağıdaki projelerden hangisinin yapım amacı ulaşımla ilgili  değildir? Aşağıdakilerden hangisi opak madde değildir?  Bir markete her birinde 14 adet süt bulunan kolilerden 17 koli süt gelmiştir. Gelen sütlerin 83 tanesi satıldığına göre geriye kaç tane süt kalmıştır? Güneş şınlarının Oğlak Dönencsi’ne dik açıyla geldiği tarihte aşağıdakilerden hangisi gerçekleşmez?  (1) Sinemadan çıktığımda cadde kalabalıktı. (2) Kalabalığın arasından kitapçıların olduğu sokağa doğru yürüdüm. (3) Kitaplara bakmak için eskiden beri bildiğim bir kitapçıya girdim. (4) Aradığım kitabı bulamadan kitapçıdan çıktım.Bu metinde numaralanmış cümlelerin hangisinde “amaç-sonuç” ilişkisi vardır? Diyarbakır-Sivas-Maraş şehirleri hangi itilf devleti tarafından kuşatılmıştır? “Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan fakiri doyur, ………….. başını okşa.”     Yukarıdaki hadis-i şerifte boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir? 1. Allah bizi uyarmak için elçiler gönderdi.2. Elçiler Allah’ın cc emirlerini bildirir.3. Peygamberler Allah’tan mesaj alır.4. Peygamberler Allah’tan gelen mesajı hissederek öğrenirler. Yukarıda peygamberlere iman ile ilgili bilgiler var. Hangisi yanlıştır? Aşağıdakilerin hangisinde “hararet basmak” deyiminin anlamını karşılayan bir söz kullanılmıştır?