Sorubak Test Çöz

Test Çöz, öğrendiklerini pekiştir, sınavda yüksek puan alın!
S:1
... ben eğer şöhretli bir tarihçi olmuşsam bunu Türk arşivlerine borçluyum. Bu arşivler çok mühim ve çok zengindir. Sosyal bilimlerle uğraşan Türk bilim insanları bu arşivler sayesinde önemli çalışmalar yapabilirler...
Halil İNALCIKın bu sözlerine bakarak bir tarihçinin;

I- Araştırmacı olmalı,
II- Duygusal olmalı,
III-Kendi kaynaklarının değerini bilmeli

özelliklerinden hangilerini taşıması gerekir?

Bu testle ilgili görüşlerini bizimle paylaşır mısın?

* Zorunlu
2000
... ben eğer şöhretli bir tarihçi olmuşsam bunu Türk arşivlerine borçluyum. Bu arşivler çok mühim ve çok zengindir. Sosyal bilimlerle uğraşan Türk bilim insanları bu arşivler sayesinde önemli çalışmalar yapabilirler...Halil İNALCIKın bu sözlerine bakarak bir tarihçinin;I- Araştırmacı olmalı,II- Duygusal olmalı,III-Kendi kaynaklarının değerini bilmeliözelliklerinden hangilerini taşıması gerekir? sorunun cevabı "I ve III" dır. Bu cevap ile ilgili tereddüdünüz varsa lütfen bize yukarıda yer alan formdan bildiriniz. Gerekli kontroller yapılarak size geri dönüş sağlanacaktır.

Son Eklenen Testler

Aşağıdaki kavramlardan hangisi Yüce Allah’ın her şeye gücü yettiğini ifade eden isimlerindendir? 1. Efendim, “Nedir bu lodosçuluk?” derseniz hemen anlatayım:2. Eski bir İstanbullu olan babama sordum o bile bilmiyor. O kadar eski yani.3. Ben de bundan yıllar önce, çocukken ve şimdiki hâlime göre çok daha meraklıyken bir dergide duymuştum bu mesleğin adını.4. Eskiden “lodosçuluk” diye bir meslek varmış.5. Ilık ılık esen güzelim lodos rüzgârının havayı yaladığı günlerde, kıyıyı döven dalgaların denizden sahile sürüklediklerini toplamaya lodosçuluk deniyormuş.Numaralanmış cümlelerle anlamlı bir metin oluşturulduğunda doğru sıralama aşağıdakilerden hangisi olur? Hangi cümlede yazım yanlışı yoktur? Aşağıdakilerden hangisi canlılar grubuna girmez?  Aşağıdakilerden hangisi sıfat için yanlıştır?  “Ampullerin yerleştirildiği bölüme ……………, pillerin yerleştirildiği bölüme …………… denir. ” Cümlesindeki boşluklara sıra ile aşağıdakilerden hangisi gelmelidir? Aşağıdaki deyimlerde hangisinde, “Eskitmek, iyice hırpalamak, çok yormak” anlamı vardır ? Bir çıkarma işleminde çıkan 500, fark 136 ise eksilen kaçtır? Aşağıdaki cümlelerin hangisinde cümle vurgusu dolaylı tümleç üzerindedir?  Aşağıdaki canlılardan hangisinin yaşam alanı farklıdır? Ali babasının işi nedeniyle Bartın’dan ayrılarak gittiği şehirde aşağıdaki durumları gözlemlemiştir.- Sıcaklık ortalamalarının daha yüksek olduğunu- Güneş ışınlarının daha dik açıyla geldiğini- Yerel saatin daha ileri olduğunuBuna göre Ali’nin gittiği şehir aşağıdakilerden hangisi olabilir? Bir yapıtta önce yazarın okuruna ileteceği önemli bir söz olmalıdır. Yazının kurulması, biçimi, temel sözden sonra gelir. Yazar ileteceği sözü en iyi biçimde anlatmalı ve belirtmelidir.Parçada anlatılmak istenen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?