Sağlıklı ve Mutlu Çocuklar Yetiştirmek Adına Öneriler…

Sağlıklı ve Mutlu Çocuklar Yetiştirmek Adına Öneriler…

Her ebeveyn, sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirme kaygısına sahip ancak bunu yaparken hataya düştüğünüz durumlar da mutlaka olacaktır. Bilinçli bir ebeveyn neler yapmalı ve bu süreçte nasıl hareket etmeli gibi sorulara yanıt vermek istiyoruz. Dilerseniz alt başlıklar ile devam edelim ve konuyu da biraz daha genişletmiş olalım

Ebeveynlerin Tutarlılığı

Çocuğunuza yapma dediğiniz şeyi kendiniz yapıyor ve sadece uyarılar ile onu yönlendirmeye çalışıyorsanız eğer mutlu ve sağlıklı bir çocuk yetiştirmeniz ne yazık ki mümkün değildir. Onlar uyarılar ile değil, rol modellerini izleyerek gelişimlerini tamamlıyor ve bu süreçteki en gerçekçi rol modelleri de sizlersiniz. Söyledikleriniz ile ortaya koyduğunuz davranışlarınızın tutarlı olması gerekiyor ve onlara verebileceğiniz en doğru eğitim kesinlikle bu olacaktır.

Sevginizi Göstermekten Çekinmeyin

Seni seviyorum demek kimi zaman yeterli gelmez. Az önce de bahsettiğimiz gibi bunu davranışlarınız ile de net bir şekilde ortaya koymak durumundasınız. Sevginizi yalnızca cümleleriniz ile değil, hal ve hareketleriniz ile de gösterin. Emin olun alacağınız karşılık sizi daha fazla mutlu edecek ve çocuklarınızın gelişiminde de büyük rol oynayacaktır.

Onlara Güvendiğinizi Gösterin

Herhangi bir işle uğraşırken ‘Bırak ben yapayım demek yerine ne yaptığını sorun ve onu izlemeye başlayın. Güvendiğinizi göstermekten çekinmeyin ve bu onu özgüven sahibi bir çocuğa dönüştürecektir. Artık sorumluluk alacak ve kendi başına hareket etme konusunda daha başarılı bir birey olacaktır. Yapamazsın, başaramazsın, beceremezsin demek yerine onu sık sık destekleyin ve ona güvendiğinizi hal ve hareketleriniz ile de ortaya koyun.

Sana Saygı Duyuyorum

Kabul etmek istemeseniz de onlar da bir birey ve kendi ayakları üzerinde durmaları gerekiyor. Çocukluk döneminde elbette desteğe ihtiyaçları var ancak bir süre sonra artık kendi başlarına olacaklar ve nasıl yetiştirdiğiniz de bu yüzden büyük önem taşıyor. Sağlıklı, mutlu ve özgüven sahibi çocuklar yetiştirmek istiyorsanız eğer saygı ve empati yetisi kazanmasını sağlayın. Bunu da çocuğunuza saygı duyduğunuzu göstererek yapın.

Hataları Görmezden Gelin ama Uyarmayı da Unutmayın

Mükemmel olana ulaşmasını istiyorsanız eğer hatalarını görmezden gelebilirsiniz. Her şeyi eksiksiz yapmasını bekleyemezsiniz ve mutlaka hatalar ile öğrenecek ve tecrübe edecektir. Doğrusunu ise işin sonunda tatlı bir dille gösterin ve yine birlikte hareket edin. Bağırmak ya da azarlamak yerine ‘Gel birlikte doğrusunu yapalım demek onu bu işe teşvik edecek ve arkasında bir güç olduğunu hissettirecektir.

Sorgulamasına İzin Verin

En önemli detaylardan bir tanesi ile karşınızdayız Sorgulamak, bir çocuğun gün içerisinde sık sık yaptığı şeylerden biri ve ebeveynlerin büyük bir kısmı da bu durumdan sıkılmış görünüyor. Sorulan sorulara ağız ucuyla yanıt veriyor ve çocuğunuzu geçiştiriyorsunuz. Anlamadığını düşünüyorsanız eğer yanıldığınızı belirtmek isteriz. Emin olun attığınız her bakışı ve attığınız her adımı biliyor ve anlıyorlar.

Sorgulamak onların en çok keyif aldığı şey ve sorarak öğrenmeye devam ediyorlar. Bırakın sorgulasın ve size sayısız soru sorsun. Hepsini büyük bir sabırla yanıtladığınız takdirde size olan güveni artacak ve daha mutlu bir çocuk yaratmış olacaksınız.

Bilinçli bir ebeveyn olmak gerçekten kolay değil ve her konuda büyük bir hassasiyete ihtiyacınız olacaktır. Ne kadar başarılı olacağınızı elbette bilemiyoruz ya da çocuklarınız bu başarıdan ne kadar etkilenecek tahmin edemiyoruz ancak mutlaka bir şekilde onları yakalayacak ve onların seviyesine ineceksiniz. Çocuk ile yakalayacağınız uyum, elbet etkisini gösterecek ve sizleri de tatmin edecektir.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER