Okul yönetimleri en fazla 10 farklı ders belirleyecek.

Okul yönetimleri en fazla 10 farklı ders belirleyecek.
04-02-2017
Okul yönetimleri en fazla 10 farklı ders belirleyecek.
Seçmeli dersler için okul yönetimleri en fazla 10 farklı ders belirleyecek

Ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerinseçmelidersleri için okul yönetimleri en fazla 10 farklı ders belirleyecek ve seçilen derslerikinci dönemin ilk haftasında e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek.

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce,2017-2018 eğitim öğretim yılında ortaöğretim kurumlarındakiseçmeliderslerin belirlenmesine ilişkinillere yazı gönderildi. Yazıya göre, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin ders seçiminde, okul yönetimleri, okulun fiziki imkânları, mevcut öğretmen durumu, derslerin program içerikleri, zorunlu derslerin ve kişisel gelişimin desteklenmesi ve yapılmakta olan müfredat değişikliği ve eğitim politikalarının gelecek vizyonunu dikkate alacak.

Gerekli bilgilendirmeler yapılacak

Okul yönetimince en fazla 10 farklıseçmeliders belirlenecek.Seçilen bu dersler ikinci dönemin ilk haftasında e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek.Seçmeliderslerin amacı, tanıtımı ve seçimiyle ilgili açıklamalar, okul müdürlüklerince ikinci dönemin ilk haftasında öğrencilere ve velilere duyurulacak. Sınıf rehber öğretmeni, rehberlik öğretmeni ile branş öğretmenlerince öğrencilere ve velilere gerekli bilgilendirmeler yapılacak. Ders seçimi ise ikinci dönemin ikinci ve üçüncü haftalarında, öğrencilerin talepleri doğrultusunda yapılarak e-okul sistemine işlenecek.

Öğrenci sayısı azalsa bile dersler devam edecek

Derslerin okul türlerine ve sınıf düzeylerine göre haftalık kaç saat ile kaç kez seçileceği gibi iş ve işlemler, ilgili yönetmelik hükümlerine göre yapılacak. Süresi içerisinde ders seçimi yapmayan öğrencilerinseçmelidersleri okul yönetimince belirlenecek. 9´uncu sınıfa yeni başlayacak öğrencilerin ders seçimi seçilen derslerde değişiklik yapılmasına ilişkin iş ve işlemler yeni eğitim öğretim yılının ilk haftası içerisinde yapılacak.

En az 10 öğrencinin talebi doğrultusunda öğretime açılanseçmeliders ve bunların öğrenci sayısında yıl içerisinde azalma olsa bile öğretim yılı sonuna kadar bu derslerin öğretimine devam edilecek. Ders seçim süreci tamamlandıktan sonra ders kitaplarına yönelik iş ve işlemler, tebliğler dergisindeki ilgiligenelge ve ekleri kapsamında yürütülerek, gerekli tedbirler alınacak.

İlk yorumu siz yapın !
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sürekli güncellenen içeriği ile kendini daima yeni tutabilen sınav siteniz sorubak.com
resim

EN GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ

Eğitim alanında ki en güncel haberlere anında erişim sağlayabilirsiniz.
resim

KULLANICI DOSTU ARAYÜZ

Web sitemizde yer alan içeriklere kolay ulaşabilmeniz için arayüzü özenle tasarladık.
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sorubak.com olarak tüm sınavlar hakkında detaylı bilgileri web sitemize özenle ekliyoruz.